Nu kan jag stolt presentera dom två målvakterna som kommer att göra Hanna Hjorth (Mossens BK) & Simon Saebbö (Älvsborgs FF) sällskap i Stanno svenska stall. Han är född 1999, spelar i Lerums IS och heter Erik Lundqvist.
Han kommer att sponsras av Stanno hela denna säsongen till att börja med. Jag och Stanno tycker att Erik har stor potential att komma väldigt långt inom sin målvaktskarriär. Vi ser honom som en väldigt duktig och mogen målvakt för sin unga ålder. Han är också aktuell för Göteborgs distriktslag och Stanno vill gärna förknippas med honom redan nu.
Att bli sponsrad av varumärket Stanno innebär i första hand att dom kommer att förse Erik Lundqvist med handskar och målvaktsutrustning denna säsong. Det skall bli spännande att följa Erik under denna säsong.
Missa inte Stannos målvaktsspecial nu på lördag klockan 10 – 13 på Intersport Team i Mölndal. Läs mer här: http://www.rudyalvarado.com/wp-content/uploads/2014/03/malvakt.pdf
//Rudy Alvarado