Idag var jag tvungen att se IK Zenith P01 sista match i serien. Dom ställdes mot IF Väster på Önneredsplan. Det märks att hösten är här, att titta på fotboll i regn och kyla är ingen höjdare. Tyvärr värmde inte spelet i dagens match heller.
Men jag fick se Jakob Ekh göra 0-1 till IK Zenith i slutet av första perioden. Ett skott nästan från halva plan då Västers målvakt Charlie Skogsberg ej hunnit tillbaka efter en utrusning. Vaket av Jakob.
Läs också: Inför Gothia Cup: IF Väster P-01 träningsspelade mot Hovås Billdal
I andra halvlek kom Väster igång och skapade många bra chanser. En av dessa chanser resulterade i en hörna, en hörna som hittade fram till Agaton Angström som snyggt nickade in kvitteringen till 1-1.
Matchen stod och vägde mycket fram och tillbaka. Var som sagt inget vidare spel från något utav lagen. I den tredje perioden orkade inte Väster stå emot Zeniths vassa anfallspel och omställningar. Isaac Jonsson kunde i slutminuterna göra både 1-2 och 1-3 till Zenith. Det blev också slutresultatet.
IK Zenith tog hem seriesegern i Klass 2A, riktigt imponerande. Under säsongen vann man 12 matcher, spelade 1 oavgjord och förlorade 2 matcher. Inte dåligt. Man gjorde även 52 mål och släppte in 22 mål under säsongen.
Stort grattis till serieseger! Skall bli kul att följa era karriärer framöver.
Glöm inte att söka till Team NB Football Sweden. Läs mer här: Ungdomsfotboll.se & New Balance Football på jakt efter nästa stora stjärna
//Rudy Alvarado
1 Comment