Följ oss

Pojkfotboll

Future Cup: Danska Boldklubben Frem starkast i mötet mot Hisingsbacka FC

Publicerad

den

Ett lag som jag hade trodde skulle gå långt i turneringen var Hisingsbackas duktiga P15-lag. Man gjorde en väldigt bra säsong förra året och man har inlett årets säsong mycket bra.

Läs också: Eskandari, Kundo & Zelner bakom segern när Hisingsbacka FC vann premiären

Man hamnade i samma grupp som Landskrona BoIS, IK Oddevold och danska Boldklubben Frem. Man inledde turneringen genom att förlora med 3-0 mot Landskrona BoIS för att sedan vinna över IK Oddevold med 2-0.

I sista gruppspelsmatchen mot danska Boldklubben Frem var man tvungen att vinna med några mål för att kunna ha chansen att gå vidare till A-slutspel. Jag var på plats och fick se danskarnas stora anfallare Saif Ahmed göra både 0-1 och 0-2 inom loppet av 20 minuter.

Läs också: Future Cup: Fin prestation av Stefan Savic i nya klubben

Då kändes det som att det skulle bli svårt för Hisingsbacka FC att hämta upp underläget så jag bestämde mig för att lämna Gamlestadsvallen.

Ser nu i efterhand att Hisingsbacka FC kom tillbaka och kunde göra två mål men tyvärr hjälpte inte det då danskarna vann matchen med 2-3. Boldklubben Frem vann därmed gruppen och spelar i skrivande stund kvartsfinal mot Halmstad BK. Den matchen leder Halmstad BK med 0-1 just nu.

Läs också: Future Cup: Täby FK vann matchen men Kinna IF vann mitt hjärta

Hisingsbacka FC kommer att spela placeringsmatch och ställs mot danska Hilleröd Fodbold imorgon klockan 10:50 på Guldheden Södra.

//Rudy Alvarado

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/ungdomsfotboll
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Pojkfotboll

Följande spelare är kallade till P15-landslaget & lägret på Bosön

Publicerad

den

Året och säsongen börjar snart lida mot sitt slut och alla seriespel är nu färdigspelade. Då passar förbundskapten Roger Franzén att kalla in spelare till P15-landslaget och ett läger på Bosön den 26-29 november.

Läs också: Lovande Blåvitt-talang till Chievo Verona där provspel väntar

Följande spelare är kallade till lägret:

Samuel Andersson, FC Nordsjaelland
Amar Dzevlan – Hammarby IF
Melker Ellborg – IFK Berga
Johan Guadagno – IFK Stocksund
Anton Miedl-Ohlsson – Atletic FC Eskilstuna
Sebastian Selin – Västerås IK
Yasson Abbas Ayari – AIK FF
Mohamed Adam – IF Elfsborg
Amin Al-Hamawi – Helsingborgs IF
Edwin Andersson – IFK Göteborg
Isaac Antonsson – IF Elfsborg
Ajdin Avdic – Malmö FF
Isak Bjerkebo – Malmö FF
Markus Björkqvist – Malmö FF
Anes Catovic – IFK Värnamo
Sead Corovic – Angered MBIK
Samuel Dahl – Västerås SK FK
Filip Drinic – Assyriska FF
Ben Engdahl – IF Brommapojkarna
Leo Frigell Jansson – Helsingborgs IF
Goga Gatjetjiladze – IFK Göteborg
Robin Glavak – Örgryte IS FF
Oliver Grenholm – Skellefteå FK
Nils Haveneth – Helsingborgs IF
Emin Hasic – BK Häcken
Adam Hellqvist – IF Brommapojkarna
Alai Hussain Ghasem – BK Häcken
Nuha Jatta – GAIS
Amin Jehsoh – Angered MBIK
Jonathan Johansson – Hammarby IF FF
Alexander Jonsson – GIF Sundsvall

Läs också: Edwin Andersson: ”Jag skapar chanser åt laget”

August Karlin – Malmö FF
William Kenne – AIK FF
Kristoffer Krebs – IF Brommapojkarna
Anton Kurochkhin – IFK Göteborg
Theo Lind – Åtvidabergs FF
Olle Lindh – Kalmar FF
Linus Mattson – AIK FF
Sam Meripaasi . Motala AIF FK
Arash Motaraghebjafarpour – Uppsala-Kurd Fk
Daniel Mozzafari – Utsiktens BK
Jonathan Mparara – IFK Haninge
Ludvig Nicklasson – Malmö FF
Casper Nilsson – Malmö FF
Sebastian Nilsson – Malmö FF
Johan Norgren – Angered MBIK
Anton Nyholm – Kalmar FF
Ludvig Nåvik – GIF Sundsvall
Kingsley Chibuike Okafor – IF Brommapojkarna
Elias Olsson – Husie IF
Holger Olsson – AIK FF
Shad Omar – IFK Uddevalla
Carl Panoncillon – Ope IF
Hampus Pergel – AIK FF
Filip Persson – Jönköping Södra IF
Emil Roback – Hammarby IF FF
Otto Rosengren – Sölvesborgs GoIF
Yamin Souayeh – IF Elfsborg
Liam Svensson – Helsingborgs IF
Noah Tesfai Negash – AIK FF
Jesper Tolinsson – IFK Göteborg
Filip Trpcevski – BK Häcken
Nils Wallenberg – IF Brommapojkarna
Casper Widell – Helsingborgs IF
Oscar Vilhelmsson – IFK Göteborg

Läs också: 15-årige Filip Trpcevski får fortsatt förtroende av Makedoniens landslag

Vi önskar samtliga spelare all lycka till!

//Rudy Alvarado

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/ungdomsfotboll
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Läs hela inlägget

Pojkfotboll

Distriktsungdomsturnering väntar i helgen – se spelschemat här

Publicerad

den

I helgen arrangerar Göteborgs Fotbollförbund Distriktsungdomsturnering för flickor och pojkar 16 år i Prioritet Serneke Arena, Göteborg.

Läs också: Ella Reidys tankar om Utvecklingslägret i Halmstad: ”Får tillbaka för det jobb man lägger ner”

Program:
9/11 F-16 17:30 Göteborg – Bohuslän
9/11 P-16 19:30 Göteborg – Bohuslän

10/11 F-16 13:00 Bohuslän – Dalsland
10/11 P-16 15:00 Bohuslän – Dalsland

11/11 F-16 11:30 Dalsland – Göteborg
11/11 P-16 13:30 Dalsland – Göteborg

Läs också: Backklippan Nemanja Jankovic ser tillbaka på Utvecklingslägret: ”Något jag kämpat för väldigt länge”

Vi kommer att vara på plats och följa dessa matcher under helgen. Vi ses i Prioritet Serneke Arena med start på fredag kl 17:30.

//Rudy Alvarado

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/ungdomsfotboll
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Läs hela inlägget

Pojkfotboll

P01-landslaget rundar av säsongen med ett läger – se alla dom uttagna spelarna här

Publicerad

den

Säsongen börjar lida mot sitt slut och det gör även P01-landslagets fina säsong med bland annat U17-EM I våras. Nu är det dags att runda av årets säsong och detta med ett läger på Bosön där förbundskapten Tomas Turesson kallat 68 spelare till samlingen 12-15 november.

Läs också: Kevin Ackermann med på listan över världens bästa 17-åringar

Följande spelare har blivit kallade: 

Kevin Ackermann – BK Häcken
Erik Ahlstrand – Halmstad BK
Noah Alexandersson – IFK Göteborg
Helmer Andersson – Örebro SK FK
Nadir Ayeva – Örebor SK FK
Adam Ben Lamin – AIK FF
Felix Bennarp – IF Brommapojkarna
Gustav Broman – IF Elfsborg
Ludvig Carlius – Helsingborgs IF
Jack Cooper Love – IF Elfsborg
Isak Dahlqvist – IFK Göteborg
Jesper Dickman – Malmö FF
Alex Douglas – Hammarby IF FF
Albin Ekström – GIF Sundsvall
Oskar Fallenius – IF Brommapojkarna
Kevin Fransson – Örgryte IS FF
Erik Grandelius – Degersfors IF
Rami Hajal – SC Heerenveen
Yonis Hakimyasin – Djurgårdens IF FF
Fredrik Hammar – Akropolis IF
Isac Harrysson – HBK Elitfotboll AB
Hjalmar Javefors – Trelleborgs FF

Läs också: Örgrytes Tyler Sernling hemma efter äventyret hos La Liga-klubben ”Det gäller att man är redo”

Kevin Jensen – Landskrona BoIS
Isaac Jonsson – BK Häcken
Pontus Jonsson – IK Brage
Yahya Kalley – Malmö FF
Marcus Kanto – BK Forward
Sylvin Kayembe – IK Sirius
Manasse Kusu – IF Sylvia
Jack Lahne – IF Brommapojkarna
Isac Larsson – HBK Elitfotboll AB
Julian Larsson – AIK FF
Kevin Liimatainen – IF Elfsborg
Mikael Marques De Pombal Vivar – IFK Malmö FK
Daniel Miljanovic – Athletic Eskilstuna
Amel Mujanivc – Malmö FF
Aleksandar Milo Mujkic – IFK Norrköping FK
Benjamin Nygren – IFK Göteborg
Samuel Ohlsson – IFK Göteborg
Albin Palmlöv – GIF Sundsvall
Niklas Persson – AIK FF
Johan Rapp – Malmö FF
Eriks Rasmusson – Trelleborgs FF
Gustav Rydberg – IFK Norrköping FK
Tyler Sernling – Örgryte IS
Taylor Silverholt – Mjällby AIF
Teodor Stenshagen – GIF Sundsvall
Albin Sundgren – Malmö FF
Noah Söderberg – IF Elfsborg
Alex Timossi Andersson – FC Bayern München
Alex Wallenborg – IF Brommapojkarna

Läs också: BK Häckens jakt på SM-guldet ”Vi har allt i våra händer just nu”

Gabriel Wallentin – Halmstad BK
Oliver Verona Grönberg – Genoa GFC
Rasmus Wikström – IFK Göteborg
Noa Williams – Hammarby IF FF
Teodor Wålemark – BK Häcken
Adam Wästlund – GAIS
Oliver Zandén – IF Elfsborg
Hugo Östlund Rödlund – Västerås SK FK
Simon Andersson – Brentford FC
Joachim Imbrechts – Royal Charleroi Sporting Club
Sebastian Jonsson – IF Elfsborg
Jesper Royé – Torstorps IF
Lamin Sarr – Malmö ff
Daniel Strindholm – Malaga FC

Önskar samtliga spelare all lycka till!

//Rudy Alvarado

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/ungdomsfotboll
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Läs hela inlägget
Annons

Facebook

Populärt

kia newbody forenadebil agoodchoice stanno Oderland alvarado

Copyright © 2018 Alvarado Sport & Media