Det var inte bara Hisingsbacka FC som spelade Hisingsmästerskapen igår. Igår möttes även Kärra KIF som i år spelar division 3 fotboll och BK Häckens u-19-trupp.
Matchen slutade hela 4-1 till Häcken, hur tänkte Kärra här egentligen? Det måste ha varit så att dom underskattade dom fullständigt. Jag har sagt det innan och säger det igen, Häckens u-19 har en förbaskat bra trupp i år.
Viktigt att ta med i denna matchen är att 9 stycken spelare från U-19 var med och spelade med u-21 i Malmö igår. Men så här startade man igår:
Startelvan:
Teo
Fredrik E, Dani, Don, David L
Adam J, Rasmus A
Albin S
Daniel K, Oliver N, Dennis S
Målskyttar:
Dennis S 2, Oliver N, Adam Ben Sassi
Enligt rapporten jag fick så var Albin S, Dennis S och Don riktigt bra igår. Bra jobbat! Nu väntar GAIK i semifinalen.
På måndag åker u-19 på träningsläger i Barcelona, önskar dom all lycka till!
//Rudy Alvarado
Om U19 åker på läger utomlands, vilket lag tror du att man ställer upp mot GAIK nästa vecka i semin?
Hej igen Claes!
Nu har jag kollat upp detta som jag lovat. Dom kommer att köra med deras U17 och eventuellt ta med lite A spelare om det passar i deras planering.
Hoppas du är nöjd med svaret och tack för att du läser min blogg!
//Rudy Alvarado
Klockrent! Tusen tack 🙂
Hej Claes! Tack för din kommentar. Jag satt och funderade på samma sak. Skall kolla upp detta imorgon och återkommer. Vet att U17 brukar åka dom med men dom kanske stannar hemma i år ? Återkommer imorgon!