Min sista match på Lundbystrand innan det var dags att bege sig till Härlanda Park fick bli den mellan Landvetter IS och Utbynäs SK.
Landvetter började ju väldigt bra mot Torslanda IK i första matchen men fick inte till det riktigt. I matchen mot Utbynäs SK fick dom utdelning för sitt spel och man tog vara på sina chanser på ett väldigt bra sätt.
Utbynäs som är ett individuellt duktigt lag måste jobba mer med att spela som ett lag. Lyckas man med detta så kan dom bli farliga framöver. Sedan har Utbynäs en oerhört bra målvakt som är nog den bästa jag sett idag, han heter Amin Mohamed Mohamud.
Landvetter vinner matchen mot Utbynäs med hela 3-0 och målen stod Douglas Garpvall, Gustav Borén och Nedim Zeljkovic för. Lagets nästa match spelas den 21 november klockan 09:00 och spelas i Valhalla C. Motståndet kommer Älvsborgs FF att stå för.
Ni glömmer väl inte att följa Ggbfotboll.com på dom sociala medierna?
Facebook: http://www.facebook.com/RudyAlvaradocom
Instagram: http://www.instagram.com/gbgfotboll_com
Twitter: http://www.twitter.com/RudyAlvarado
Snapchat: gbgfotboll_com
//Rudy Alvarado