I måndags drog Elitpojklägret i Halmstad igång på riktigt. Det spelades flera bra matcher och jag valde att titta på Småland-Uppland, Göteborg-Stockholm och Skåne – Östergötlands. Självklart skrev jag om matcherna och du finner dessa inlägg här:
Småland – Uppland (4-1)
http://www.ungdomsfotboll.se/elitpojklagret-smaland-starkast-i-motet-mot-uppland/
Göteborg – Stockholm (1-2)
http://www.ungdomsfotboll.se/elitpojklagret-jack-lahne-malskytt-nar-stockholm-vann-over-goteborg/
Skåne – Östergötland (2-1)
http://www.ungdomsfotboll.se/elitpojklagret-skanes-andreas-quist-svensson-avgjorde-med-matchens-sista-spark/
Imorgon är det dags för matcher igen och här nedan finner du morgondagens spelschema. Matcherna spelas på Sannarps Idrottsplats (vid Halmstad Arena).
09:00
Plan 1 – Halland – Östergötland
Plan 2 – Norrbotten – Södermanland
Plan 3 – Göteborg – Småland
Plan 4 – Gestrikland – Bohuslän
10:15
Plan 1- Hälsingland – Gotland
Plan 2 – Skåne – Örebro
Plan 3 – Västerbotten – Västmanland
Plan 4 – Blekinge – Dalarna
11:30
Plan 1 – Ångermanland – Dalsland
Plan 2 – Värmland – Jämtland/Härjedalen
Plan 3 – Uppland – Stockholm
Plan 4 – Medelpad – Västergötland
Önskar samtliga distriktslag all lycka till! Jag kommer att vara på plats att bevaka onsdagens matcher och ni följer rapporteringen här på bloggen och på våra sociala medier. Länkar finner ni längre ner i detta inlägg.
Här hittar ni vloggen från Elitpojklägret första dag. Prenumerera gärna på vår Youtube-kanal. Klicka här: http://www.youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
//Rudy Alvarado






