Följ oss

Pojkfotboll

Gothia Cup: Publikfavoriten Sangre Chilena FC är tillbaka ”Vi hoppas på att publikstödet blir lika stort som förra året”

Publicerad

den

Sangre Chilena FC från Chile drog storpublik under förra årets turnering. Nu är föreningen tillbaka, den här gången i B13-klassen.

Förra årets upplaga av Sangre Chilena FC deltog i B18-klassen och man gjorde mycket bra ifrån sig. Då handlade projektet om att låta ungdomar från Chile få delta i världens största ungdomsturnering. Något som inte alla har möjligheten till och det var längesen vi hade ett lag från Chile som deltog i turneringen.

Läs också: Sangre Chilena fick bästa möjliga uppladdning i Göteborg

Fick en liten pratstund med lagets tränare Antonio Egaña Torrejón som tillvardags är tränare för IFK Lidingös P04-lag och han berättar:

– Vi har haft en pre-camp för killarna i Skene för att förbereda och ladda killarna på bästa möjliga sätt. Träningarna har gått väldigt bra och sakta men säkert har vi kunnat jobba med saker vi behöver bli bättre på samt finslipa sådant som vi redan är duktiga på. Vi får inte glömma att spelarna inte känner varandra riktigt ännu. 

I fredags spelade vi en träningsmatch, en match som gav oss en god bild över det som vi behöver jobba vidare på. Det har vart en riktig bra här i Skene och det har varit en väldigt nyttig helg för killarna att lära känna, träna och jobba tillsammans.

Läs också: Publiklaget från Gothia Cup – Sangre Chilena FC är tillbaka i Göteborg

Vi kom in på det stora publikstödet som Sangre Chilena hade förra året och då hoppas Antonio på att stödet blir lika stort som förra året då publikens glädje och sång är ett stort plus. 

Läs också: Gothia Cup: Chi Chi Chi! Le Le Le! Viva Chile, tack för allt Sangre Chilena FC

Vi på Ungdomsfotboll.se är precis som förra året stolta sponsorer till detta projekt och vi kommer självklart följa laget under Gothia Cup. Det kommer väl även du?

Klicka på länken för att komma till Sangre Chilenas spelschema: http://results.gothiacup.se/2017/team/12152892

Önskar laget all lycka till!

//Rudy Alvarado

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/RudyAlvarado
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Pojkfotboll

Följande spelare är kallade till P17-landslaget & Elite Round

Publicerad

den

I oktober förra året så påbörjade P01-landslaget sitt kval till EMCypern. Utöver värdnationen Cypern ställdes man även mot San Marino och Polen. Dom starka prestationerna på Cypern tog laget till Elite Round i Kroatien som är den sista delen i kvalet inför EM som kommer att spelas den 4 – 20 maj i England.

Elite Round spelas den 6 -16 mars.

Läs också: Noah Alexandersson är klar för IFK Göteborg ”Det är ett väldigt bra lag jag ansluter till”

Förbundskapten Roger Franzén har tagit ut följande spelare till Elite Round i Kroatien:

Simon Andersson – HBK Elitefotboll AB
Kristoffer Westerberg – IF Brommapojkarna
Helmer Andersson – Örebro SK FK
Adam Ben Lamin – AIK FF
Yonis Hakimyasin – Djurgårdens IF FF
Samuel Ohlsson – IFK Göteborg
Teodor Stenshagen – GIF Sundsvall
Hampus Svensson – Kalmar FF
Rasmus Wikström – IFK Göteborg
Kevin Ackermann – BK Häcken

Läs också: Kevin Ackermann fick göra Allsvensk debut – bland Allsvenskans yngsta spelare genom tiderna

Noah Alexandersson – IFK Göteborg
Victor Backman – Kalmar FF
Fredrik Hammar – IF Brommapojkarna
Manasse Kusu – IFK Norrköping FK
Amel Mujanic – Malmö FF
Sylvin Mulumba Kayembe Ilolo – BKV Norrtälje
Jack Lahne – IF Brommapojkarna
Julian Larsson – AIK FF
Benjamin Nygren – IFK Göteborg
Alex Timossi Andersson – Helsingborgs IF

Läs också: Fredrik Hammar efter debuten i Superettan ”Detta är början på en lång resa”

Önskar samtliga spelare all lycka till!

//Rudy Alvarado

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/RudyAlvarado
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Läs hela inlägget

Pojkfotboll

Två talanger från Göteborg på provspel hos holländska storklubben

Publicerad

den

Talangerna Oskar Ruuska och Anton Kurochkin befinner sig sedan i söndags i Holland för att provträna med storklubben Feyenoord

Läs också: Lovande Blåvitt-talang till Chievo Verona där provspel väntar

Oskar Ruuska (född 2004) spelar till vardags för Angered MBIK som i år kommer att spela U16 Nationell och Anton Kurochkin (född 2003) tillhörde det duktiga P03-laget i IFK Göteborg som nu blivit Elit 2. Provspelet äger rum fram tills på torsdag.

Läs också: Gothia Cup: Älskade Angered, fasiken vilken vacker fotboll ni spelar

Önskar spelarna stort lycka till under sitt provspel i Holland.

//Rudy Alvarado

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/RudyAlvarado
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Läs hela inlägget

Pojkfotboll

Följande spelare har blivit kallade till P16-landslaget & Future Team

Publicerad

den

Den 6-8 mars är det dags för P16-landslaget och Future Team att samlas igen. Den här gången har förbundskapten Ulf Kristiansson tagit ut följande spelare som skall med på landslagsläger på Bosön:

Läs också: Vi vann SM-guld i Futsal 2018

Paulos Abraham – IF Brommapojkarna
Alessandro Bartoli – Örgryte IS FF
Jesper Bergström – IF Älgarna
Fredrik Borgström – IF Älgarna
Samuel Burakowsky – Malmö FF
Alper Demirol – IF Brommapojkarna
Martins Egbe – Malmö FF
Pontus Eriksson – IFK Umeå
Rasmus Forsell – Karslunds IF HFK
Adel Gharbi – Angered MBIK
Jesper Granqvist – Edsbyns IF FF
Melker Green – IFK Norrköping FK
Puri Haji – Ängelholms IFF

Läs också: Följande spelare har blivit kallade till F16-landslaget

Awil Hassan – IF Elfsborg
Tim Hausenberger – Hammarby IF FF
Max Helge – IF Elfsborg
Alvin Holmgren – Staffanstorp United FC
Zeidane Inoussa – IF Brommapojkarna
Olle Johansson – Skene IF
Adam Kailed – Helsingborgs IF
Alfred Kajlöv – Sandvikens IF
Mayckel Lahdo – Hammarby IF FF
Lucas Larsen – Helsingborgs IF
Josafat Mendes – AIK FF
Mattias Nilsson – IFK Umeå
Jacob Ondrejka – Landskrona BoIS
Ludvig Pärlenskog – Bollnäs GIF FF
Aimar Sher – Hammarby IF FF
Daniel Svensson – IF Brommapojkarna
Robin Tihi – AIK FF
August Westerholm – IF Brommapojkarna
Emil Wickman – IFK Östersund
Melker Widell – Malmö FF

Läs också: SUPERSÖNDAG: Megatalangen som försvann och återvände som ledare – ”Måste förstå att vi inte är maskiner”

Önskar samtliga spelare all lycka till!

//Rudy Alvarado

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/RudyAlvarado
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Läs hela inlägget
Annons

Facebook

Populärt

Copyright © 2018 Alvarado Sport & Media