Nästa vecka är det sportlov för alla skolungdomar i Göteborg med omnejd. Många väljer att resa bort under sportlovet, antingen för att åka skidor eller till varmare breddgrader. Detta gör att många lag tvingas till att ställa in träningarna under lovet då många spelare är borta.
Läs också: Guld till IF Väster F-01 i Snickarcupen
Men det är viktigt att erbjuda dom som inte reser iväg något bra och meningsfullt, detta har IF Väster tagit till sig och erbjuder numera sportlovsträning till killar och tjejer födda 2002, 2003 och 2004 i föreningen.
Läs också: Gästträning: Tack IF Väster P-02 för en mycket bra träning igår
– Vi vill att ungdomsspelare i föreningen ska lära känna varann över åldersklasserna samt att de ska bli bättre fotbollspelare skriver IF Väster på sin hemsida.
Läs mer om IF Västers sportlovsträningar här:
Helt rätt väg att gå tycker jag. Vad erbjuder ni era ungdomar i era föreningar under sportlovet? Tveka in maila mig på rudy(@)ungdomsfotboll.se
//Rudy Alvarado