Då har den första finalen i Ligacupen spelats klart. Vi som var på plats i Prioritet Serneke Arena fick se en jämn final mellan BK Häcken och IF Brommapojkarna i U16-klassen.
Läs också: BK Häcken U16 är klara för final i Ligacupen – slog AIK FF i semifinalen
IF Brommapojkarna var oerhört vassa och deras offensiva spelare hotade gång på gång. BK Häcken blev väldigt tillbakadragna i första halvlek på grund av Brommapojkarnas starka offensiv.
Matchen gick till halvtidsvilan med resultatet 0-0.
Matchen i sig var inte den bästa jag har sett dom senaste veckorna. Tråkigt när det taktiska tar över helt och utrymmet för det spontana och kreativa kommer i andra hand. Men det var ju final så någonstans förstår jag.
Läs också: Ny säsong, ny skopåse – köp årets skopåse redan idag
Andra halvlek var fortsatt jämn men så i den 57 minuten kom BK Häckens Elvis Lindkvist runt på kanten och kunde göra matchens enda mål. Kul för Elvis som i måndags fick träna med BK Häckens a-lag, blev uttagen till P16-landslaget och blev matchhjälte i dagens final. Vilken vecka!
Guld till BK Häcken i Ligacupen 2017/2018 och en bra start på säsongen helt enkelt. Stort grattis till er!
Vill även passa på att gratulera tränarna Hristijan Cvetkovski och Andreas Jimenez som gör ett fantastiskt jobb med dessa spelare.
//Rudy Alvarado