fbpx
Följ oss

Pojkfotboll

Följande spelare har blivit kallade till P16-landslaget

Publicerad

den

Nu har det blivit dags för P16-landslaget att träffas igen och förbundskapten Christofer Augustsson har tagit ut följande spelare som skall få åka på landslagsläger den 12-15 april på Bosön.

Läs också: Tävla om en plats på Stadium Sports Camp 2018

Så himla kul att BK Häckens Elvis Lindkvist äntligen får chansen med landslaget och vilken vecka han har haft. I måndags fick han nämligen vara med och träna med BK Häckens a-lag och är nu även uttagen till P16-landslaget. Så glad för Elvis skull, det är han värd!

Följande spelare har blivit kallade:

Abdihakin Ali – AIK FF
Hussein Ali – Malmö FF
Melvin Appelberg – Jönköping Södra IF
Noah Appelberg – Jönköping Södra IF
Douglas Bengtsson – BK Sport
Niclas Bergmark – Örebro SK
Robin Safari – AIK FF
Nils Bertilsson – Varbergs BoIS FC
Melvin Bälter – IFK Göteborg
Jesper Carström – GIF Sundsvall
Hugo Claesson – Degerfors IF
Dennis Collander – Skiljebo SK
Olivier Nnonyelu Dovin – Hammarby IF FF
David Edvardsson – Grebbestads IF
Noah Eile – Malmö FF
Anthony Elanga – Manchester United FC
Hampus Gegö – IS Halmia
Armin Gigovic – Helsingborgs IF
Teo Grönborg – Hammarby IF FF
Johan Gudmundsson – Halmstad BK
Johannes Gustafsson – Trelleborgs FF
Filip Gustafsson – Smålandsstenars GOIF
Kasper Harletun – Helsingborgs IF
Gustav Harrysson – Ängelholms FF
Gray Hoffman – Ljusdals IF
Casper Hägg – Mjällby AIF
Isac Häggman – Östersunds FK
Nemanja Jankovic – BK Häcken
Isak Jansson – Skene IF
Filip Jörgensen – C.D Roda
Kourosh Kadijani – IFK Norrköping
Emanuel Kulego – Rosenborg BK

Läs också: Skadan gjorde Karl Landsten bättre: ”Ville bevisa att jag kunde komma tillbaka”

Karl Landsten – BK Häcken
Alex Larsson – BK Häcken
Lucas Lima – IFK Norrköping
Otto Lindell – IFK Norrköping
Elvin Lindkvist – BK Häcken
Elias Lotfi – BK Häcken
Hugo Moldin – IFK Göteborg
Nikolaj Möller – Malmö FF
Sebastian Nanasi – Kristianstad FC
David Ngoma – Hisingsbacka FC
Aleksander Nilsson – Malmö FF
Anton Nygren – FC Gute
Tim Prica – Malmö FF
Melker Roslin – BK Höllviken
Jakob Rylander – Västerås SK
Erion Sadiku – Varbergs Bois FC
August Sandström – Trelleborgs FF

Läs också: Den naturlige ledaren David Ngoma: ”Sprider energi både på och utanför plan”

Anthonio Sanjairag – Djurgårdens IF
Riad Shehu – Ronneby BK
Melvin Sjöland – Laholms FK
Elion Spahija – Kalmar FF
Gustav Stark – IFK Göteborg
Tom Strannegård – AIK FF
Victor Stulic – Östers IF
Robin Sundgren – AIK FF
Linus Tagesson – Djurgårdens IF
Oscar Uddenäs – Malmö FF
Otto Wallentin – Smålandsstenars GOIF
Alexander Westberg – IF Brommapojkarna
Jonathan Westerberg  – IF Brommapojkarna
Emil Westman – AIK FF
William Videhult – Västerås SK
Viktor Widell – Nossebro IF
William Wästfelt – GAIS

Önskar samtliga spelare all lycka till!

//Rudy Alvarado

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/ungdomsfotboll
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Annons

Facebook

Populärt

newbody Förenade Bil Olka Sportresor Stanno Oderland Alvarado

Copyright © 2019 Alvarado Sport & Media