En av spelarna som är med på min Topp 5 lista spelade idag med sitt Göteborgs DFF mot Låtta Marta IF i Div 4 Damer. Göteborgs DFF vann med 15-0 och gissa vad? Annahita Zamanian gjorde hela 9 mål denna matchen. Imponerande och jag är väldigt glad över att jag tagit ut henne i min Topp 5 lista.
Topp 5 listan hittar du här: http://www.rudyalvarado.com/topp-5-dessa-flickor-fodda-1998-hamnar-pa-min-lista/
Kan detta vara Göteborgs bästa 1998?
//Rudy Alvarado
vad är detta för lag vilken målskillnad dom måste ha!
På 5 matcher har man gjort 34 mål och släppt in 3 =)
Ungefär lika bra som Landvetter som har 36-5 i målskillnad i samma serie. Och den motsatta målskillnaden för några lag bl a de GDFF mötte, väldigt ojämn serie efter serieomläggningen samt att nya lag får börja från botten av seriesystemet.
Tyvärr skiljer det minst 100 mål mellan varje division dvs seriesegrarna brukar var överlägsna och göra över 100 mål i divison 4, 3 och 2. Alldeles för klent med spelare tyvärr, vilket bäddar för stora kontraster och klen konkurrens.
Glömde säga, grattis Annahita!
Bäst vet jag inte, finns ju många jätte duktiga spelare med olika kvaliteér!!