fbpx
Följ oss

Pojkfotboll

Följande spelare har blivit kallade till P16-landslaget & lägret på Bosön

Publicerad

den

Många av landslagen kör nu sina sista läger för året och nu har turen kommit till P16-landslaget där förbundskapten Christofer Augustsson kallat 66 spelare till lägret på Bosön den 6-0 november.

Läs också: 16-årige William Milovanovic fick träna med BK Häckens A-lag

Följande spelare har blivit kallade:

Paulos Abraham – IF Brommapojkarna
Mustafe Ismail Ahmed – Skellefteå FF
Vilgot Albert – Örgryte IS FF
Hussein Ali – Malmö FF
Melvin Appelberg – Jönköping Södra IF
Niclas Bergmark – Örebro SK FK
Nils Bertilsson – Varberg BoIS FC
Melvin Bälter – IFK Göteborg
Jesper Carström – GIF Sundsvall
Dennis Collander – Skiljebo SK
Ramus Cronvall – Varbergs GIF FK
David Edvardsson – Malmö FF
Noah Eile – Malmö FF
Kofi Fosuhene Asare – Hammarby IF FF
Armin Gigovic – Helsingborgs IF
Filip Gustafsson – IF Elfsborg
Kasper Harletun – Helsingborgs IF
Gustav Harrysson – Ängelholms FF
Totte Holmkvist – Trelleborgs FF
Casper Hägg – Mjällby AiF
Zeidane Inoussa – IF Brommapojkarna
Isak Jansson – Kalmar FF
Kourosh Kadijani – IFK Norrköping FK
Emanuel Kulego – Rosenborg BK
Lucas Kåhed – IFK Göteborg

Läs också: Riad Shehu inbjuden till provspel med Feyenoord

Karl Landsten – BK Häcken
Alex Larsson – BK Häcken
Elvis Lindkvist – BK Häcken
Josafat Mendes – AIK FF
William Milovanovic – BK Häcken
Hugo Moldin – IFK Göteborg
Sebastian Nanasi – Malmö FF
Yedidiah Ndunge Muteba – IFK Värnamo
Aleksander Nilsson – Malmö FF
Mubaarak Nuh – Malmö FF
Anton Nygren – FC Gute
Jakob Olsson – IFK Norrköping FK
Jacob Odrejka – Landskrona BoIS
Taulant Peci – Halmstad BK
Tim Prica – Malmö FF
Melker Roslin – Malmö FF
Erion Sadiku – Varbergs BoIS FC
Dino Salihovic – IFK Norrköping FK
Anthonio Sanjairag – Djurgårdens IF FF
Max Schulz Slotte – IF Brommapojkarna
Ishak Shamoun – Assyriska BK
Riad Shehu – Kalmar FF
Aimar Sher – Hammarby IF FF
Melvin Sjöland – Halmstad BK
Elion Spahija – Kalmar FF
Tom Strannegård – AIK FF
Robin Sundgren – AIK FF
Daniel Svensson – IF Brommapojkarna
Linus Tagesson – Djurgårdens IF FF
Isac Ternstedt – Östers IF

Läs också: Skadan gjorde Karl Landsten bättre: ”Ville bevisa att jag kunde komma tillbaka”

Oscar Uddenäs – Malmö FF
Tim Van Assema – Säffle FF
Jonathan Westerberg – IF Brommapojkarna
William Videhult – Västerås SK FK
Viktor Widell – IF Elfsborg
Hugo Claesson – Degerfors IF
Wille Jakobsson – Athletic Eskilstuna
Ian Pettersson – Helsingborgs IF
Victor Stulic – Östers IF
Noel Törnqvist – IS Halmia Academy
Alexander Westberg – IF Brommapojkarna

Önskar samtliga spelare all lycka till!

//Rudy Alvarado

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/ungdomsfotboll
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Annons

Facebook

Populärt

newbody Förenade Bil Olka Sportresor Stanno Oderland Alvarado

Copyright © 2019 Alvarado Sport & Media