Följ oss

Pojkfotboll

Följande spelare är kallade till P16-landslaget & Future Team

Publicerad

den

Förbundskaptenen för P16-landslaget Magnus Wikman presenterade i dagarna den trupp som skall få åka på landslagslägret @ Bosön den 30 mars – 2 april.

Se hela truppen här: Följande spelare är kallade till P16-landslaget

Nu har förbundskaptenen för P16-landslagets Future Team Hans Wildow tagit 33 spelare som skall få åka på träningsläger @ Bosön den 5 april – 7 april.

Läs också: Elite Hotel Cup: Oavgjort när AIK & Halmstad ställdes mot varandra

Följande spelare är kallade:

Erik Ahlstrand, Halmstads BK
Felix Bennarp, IF Brommapojkarna
Hugo Bergström, IFK Umeå
Viggo Berlin Eriksson, Korsnäs IF
Kbrom Tsegay Brahne, GIF Sundsvall
Lucas Bresmar, BK Astrio
Jesper Ceesay, IF Brommapojkarna
Chakorn Chantarumporn, AIK
Isak Dahlqvist, IFK Göteborg
Melker Dahlqvist, Sandvikens IF
Nikolaos Dosis, AIK
Paul Eichoue, Hammarby IF
Casper Engman, Sunderby SK
Noa Ersa Engberg, FC Djursholm
Emil Franzon, GIF Sundsvall
Younes Ghafari, Ljusdals IF

Läs också: Elite Hotel Cup: Örebros mittfältslöfte Dino Salcinovic, en ny favorit

Simon Hagström, Malmö FF
William Hallgren, Kalmar FF
Oliver Hintsa, Halmstads BK
Joachim Imbrechts, Sporting Charleroi
Viktor Jakobsson, Degerfors IF
Yahya Kalley, Malmö FF
Johan Karlsson, Sunnersta AIF
Victor Karlsson, Onsala BK
Gustav Leijon, Motala AIF
Ezequiel Lucas, IFK Norrköping
Anton Nilsson, IFK Östersund
Ousman Njie, FC Fulham
Kolja Oudenne, FC Bayern München
Dino Salcinovic, Örebro SK
Endreas Tesfai, IF Brommapojkarna
Kristoffer Westerberg, IF Brommapojkarna
Noa Williams, Hammarby

//Rudy Alvarado

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/RudyAlvarado
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Pojkfotboll

Malte Svensson på provspel hos Feyenoord

Publicerad

den

För ett år sedan var jag på plats när Tipselit Cup för pojkar födda 2003 spelades i Tipshallen i Jönköping.

Läs också: Tipselit Cup: Karlskronas Malte Svensson – en organisatör av högsta klass

En av spelarna som imponerade väldigt mycket under turneringen var FK Karlskronas Malte Svensson. Då skrev jag bland annat det här:

”En spelare som var riktigt bra i dagens match var nummer 8 i Karlskrona, Malte Svensson. Hans första touch är gudomlig och han är en organisatör av högsta klass på mittfältet. Riktigt kul att se.”

Läs också: Två talanger från Göteborg på provspel hos holländska storklubben

Malte Svensson befinner just nu på provspel hos holländska storklubben Feyenoord sedan i söndags och kommer att vara på plats tills på fredag. Malte skall genomföra fyra träningspass med Feyenoords akademilag under dessa dagar.

– Jag ser det som en bra erfarenhet och det känns väldigt roligt och spännande säger Malte till Ungdomsfotboll.se.

Läs också: Ny säsong, ny skopåse – köp årets skopåse redan idag

Önskar Malte Svensson all lycka till under sitt provspel. Du är grym!

//Rudy Alvarado

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/RudyAlvarado
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Läs hela inlägget

Pojkfotboll

Följande spelare kommer att representera Sverige i EM i England

Publicerad

den

P17-landslaget tog sig till EM-slutspelet i England som ni har kunnat läsa om här på bloggen tidigare. EM i England äger rum den 2-30 maj och nu har förbunskapten Roger Franzén tagit ut följande spelare som skall få representera Sverige i EM.

Läs också: P17-landslaget är klara för EM i England

Följande spelare har blivit kallade:

Simon Andersson – HBK Elitfotboll AB
Kristoffer Westerberg  – IF Brommapojkarna
Helmer Andersson – Örebro SK
Adam Ben Lamin – AIK FF
Isac Larsson – HBK Elitfotboll AB
Samuel Ohlsson – IFK Göteborg
Teodor Stenshagen – GIF Sundsvall
Hampus Svensson – Kalmar FF
Rasmus Wikström – IFK Göteborg

Läs också: Benjamin Nygren målskytt i debuten med IFK Göteborgs a-lag – se målet här

Kevin Ackermann – BK Häcken
Noah Alexandersson – IFK Göteborg
Victor Backman – Kalmar FF
Fredrik Hammar – IF Brommapojkarna
Manasse Kusu – IFK Norrköping
Amel Mujanic – Malmö FF
Sylvin Mulumba Kayembe Ilolo – IK Sirius FK
Jack Lahne – IF Brommapojkarna
Julian Larsson – AIK FF
Benjamin Nygren – IFK Göteborg
Alex Timossi Andersson – Helsingborgs IF

Läs också: Helsingborgs supertalang klar för Bayern München?

Önskar samtliga spelare all lycka till – mot EM-guldet!

//Rudy Alvarado

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/RudyAlvarado
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Läs hela inlägget

Pojkfotboll

Följande spelare har blivit kallade till P17-landslaget & Future Team

Publicerad

den

Förbundskapten för Future Team-landslaget (Födda 2001) Ulf Kristiansson har kallat 33 spelare som kommer att få åka på Future Team-läger i Göteborg den 25-27 april.

Läs också: Ungdomsfotboll.se är numera stolt sponsor till Lerums IS F-03 ”En dröm som har gått i uppfyllelse”

P17-landslaget kommer att träna följande tider i Prioritet Serneke Arena, 25/4 15.30-17.00, 26/4 15.00-17.00 och 27/4 09.00-11.00

Här finner ni dom 33 spelarna som blivit kallade:

Hugo Bergström Umeå FC Akademi 20011021 3 0
Viggo Berlin Eriksson Dalkurd FF 20010207 2 0
William Björnsson Örebro SK FK 20010304 0 0
Kbrom Tsegay Brhane GIF Sundsvall 20010522 0 0
David Burubwa IFK Norrköping FK 20011123 0 0
Chakorn Chantarumporn AIK FF 20010819 0 0
Melker Dahlqvist Sandvikens IF 20010309 3 0
Nikolaos Dosis AIK FF 20010125 3 0
Paul Eichoue Hammarby IF FF 20010706 2 0
Anton Ekeroth Kalmar FF 20010916 0 0
Emil Franzon GIF Sundsvall 20011129 3 0
Simon Hagström Malmö FF 20010417 0 0
Emil Henriksson IFK Luleå 20010309 0 0
Oliver Hintsa Halmstads BK 20010101 3 0
Alfred Holand Umeå FC Akademi 20010427 0 0
Hampus Isberg Malmö FF 20010414 0 0
Johan Karlsson IK Sirius FK 20010620 0 0
Victor Karlsson Onsala BK 20010518 2 0
Ezequiel Lucas IFK Norrköping FK 20010622 0 0
Matyas Mitku Djurgårdens IF FF 20010720 0 0
Ousman Njie FC Fulham 20011003 0 0
Hamse Nuur GIF Sundsvall 20010115 0 0
Kolja Oudenne FC Bayern München 20011111 3 0
Alexander Robért IF Limhamn Bunkeflo 20010625 0 0
James Ssentongo IK Sirius FK 20011206 0 0
Sier Sultan Västerås SK FK 20011206 0 0
Noah Tillberg Malmö FF 20010121 0 0
Carl Tindberg Ängelholms FF 20010707 0 0
Noa Williams Hammarby IF FF 20011127 3 0
Max Vinberg Örgryte IS FF 20011205 0 0
Victor Astor Åtvidabergs FF 20010710 0 0
Gustav Leijon Örebro SK FK 20010809 1 0
Lamin Sarr Malmö FF 20010311 0 0

 

Vi önskar samtliga spelare all lycka till och vi har som mål att kunna vara på plast och bevaka lägret. Glöm inte att följa bloggen på bloggens sociala medier. Länkar finner ni här nedan.

//Rudy Alvarado

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/RudyAlvarado
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Läs hela inlägget
Annons

Facebook

Populärt

Copyright © 2018 Alvarado Sport & Media