fbpx
Connect with us

Flickfotboll

Första landslagslägret för flickor födda 2006

Published

on

Första landslagslägret för flickor födda 2006

Restriktionerna har lättat och vi börjar se ljuset i tunneln. Ungdomsfotbollen är igång, turneringarna börjar vakna till liv och så även ungdomslandslagen. Det här nu blivit dags för första landslagslägret för flickor födda 2006 och den 1-5 augusti samlas man på Bosön.

Läs också: Landskamper för F05-landslaget väntar

Förbundskapten för F06-landslaget heter Lotta Hellenberg och hon har kallat följande spelare till Rikslägret Bosön.

Lea Ahl – Adolfsbergs IK
Lowa Ahlén – Råda BK
Wilma Airiman – Nor IK
Sally Albrekt – Växjö  BK
Khummi Al-Haji – Islingby IK
Bella Andersson – Hammarby IF FF
Vera Andersson- IFK Kalmar
Nellie Andersson Markovic – Hammarby IF FF
Thea Arnesson – IFK  Örby
Ella Asplund – IFK Nyköping
Ia Berglund – Malmö FF
Tilde Bergquist – Skogstorps GOIF
Tilde Björklund – FC Rosengård
Ida Björnberg – Adolfsbergs IK
Izabella Blomqvist – Falkenbergs FF
Aleksandra Bogucka – AIK FF
Tyra Borg – KIF Örebro FF
Nike Brenner Toris – AIK FF
Emma Broddheimer – IFK  Östersund
Julia Cavander – Malmö FF
Alice Clarinsson – FC Hessleholm
Olivia Crona – Adolfsbergs IK
Stina Dahl Forslund – Smedby AIS
Stina Dahlman – KIF Örebro DFF
Wilma Delerud – Västerås BK 30
Matilda Ekblom – Gideonsbergs IF
Agnes Engberg – Islingby IK
Nellie Eriksen Yasseri – Sandvikens IF
Ester Eriksson – Smedby AIS
Jonna Eriksson – Vimmerby IF
Lowa Eriksson – Valbo FF
Thea Eriksson – Piteå  IF FF
Alva Falk – Malmö  FF
Julia Farinder – P18 IK
Mira Fjellström – Stångebro United BK
Saga Fredgren – IK Rössö  Uddevalla
Maja Fredriksson – Adolfsbergs IK
Wilma Gidlöf – Sollentuna FK
Isabella Grundström – BK Astrio
Tyra Grönlund – Flurkmarks IK
Alice Gustavsson – Sunnanå SK
Amelia Hallberg – Ljungskile SK Damfotboll
Sanna Halsius – Själevads IK
Vanessa Hansson – Munkedals IF
Alma Hasic – IK Zenith
Isabelle Henriksson – Malmö FF

Läs också: Blåvitts Novalie Jensen inför helgens turnering ”Ser framemot en underbar turnering & helg”

Smilla Holmberg – Hammarby IF FF
Wilma Holmgren – Älvsby IF
Emma Holmqvist – Husqvarna FF
Bianca Hultbäck Nattland – Jitex Mölndal BK
Lykke Ihrfelt – Hammarby IF FF
Alma Ilhammar – IFK Kalmar
Rut Isberg – Islingby IK
Nicole Jankulovski – Sävedalens IF
Ester Jansson – Eda IF
Novalie Jensen – IFK Göteborg
Alice Johansson – Eda IF
Nova Johansson Parnevik – AIK FF
Olivia Jonsson – IFK Göteborg
Tuva Jungqvist – Alingsås Kvinnliga IK
Leia Jutterström – Hammarby IF FF
Ebba Jönne – BK Astrio
Agnes Karlsson – Vimmerby IF
Hedda Karlsson – Egnahems BK
Rebecca Karlsson – IFK Skoghall DF
Maja Karlström – Härnösands SK
Alexandra Larsson – IFK Göteborg
Ebba Larsson – Heffnersklubbans BK
Martina Leon Andersson – Vaksala SK
Adine Lindahl – BK  Örnen  Örnsköldsvik
Isabelle Lindenskoug – Hammarby IF FF
Elsa Lindh – IFK Osby
Lova Lindqvist – Frösö IF
Tilde Lindström – Valbo FF
Älvali Lindström – Skuttunge SK
Tilde Linnakallio – Skogstorps GOIF
Thea Lundqvist – Kågedalens AIF
Olivia Ländin Sjöblom – Segeltorps IF
Astrid Löfgren – Notvikens IK DFF
Nellie Lövenhamn – IF Viken
Alice Magnusson – Malmö  FF
Leia Molund – IFK Göteborg
Ebba Mörfeldt – IFK Örby
Isabella Nedrén – IFK Fjärås
Ellen Nilsson – IFK Örby
Filippa Nilsson – FC Rosengård
Elin Nordstrand – AIK FF
Maja Norlund – Jönköpings Södra IF
Hanna Nygård – IFK Luleå
Alexandra Olsson – IFK Karlshamn
Ella Onyango – AIK FF
Elsa Pelgander – Adolfsbergs IK
Milla Persson – Jönköpings Södra IF
Vanessa Persson – Kristianstads DFF
Ida Peterson – Alingsås Kvinnliga IK
Hedvig Petersson – IFK Örby

Du glömmer väl inte att följa Ungdomsfotboll.se på Instagram?

Jonna Rahm – IFK Björkö 
Tindra Rodéhn – Stenkullen GoIK
Wilma Rofors – IFK Wreta Kloster
Wilma Rzepa – Vänersborgs FK
Linnea Sahlin – Heffnersklubbans BK
Nora Samuelsson – Smedby AIS
Maja Sandelin – P18 IK
Ellie Sandelin Hed – Bollnäs GIF FF
Selma Sander – Rödeby AIF
Klara Schotte – Gamla Upsala SK
Fanny Sehlin – Gimonäs Umeå  IF
Ida Selmosson – Råda BK
Hannah Sjödahl – Vittsjö GIK
Elin Sonerud – IF Team Hudik
Kornelia Starczynska – IF Brommapojkarna
Andréa Staum Eriksson – Eda IF
Mikaela Stojanovska – FC Rosengård
Olivia Stridh – IFK Kalmar
Annika Svensson – Boo FF
Ebba Svensson – Råda BK
Turid Säfvenberg Hugosson – Umedalens IF
Hanna Sävhult – Smedby AIS
Emma Theorén – Sollentuna FK
Emmy Thyberg – FC Hessleholm
Bianca Tihi – AIK FF
Vilma Torseng – Gideonsbergs IF
Elli Tsilichristos – Hammarby IF FF
Alice Wahlberg – Egnahems BK
Maja Wangerheim – Hammarby IF FF
Isabella Veiszhaupt – Bergums IF
Agnes Vilén – Enköpings SK UK
Maja Wåhlin Eliasson – Islingby IK
Janelle Yilmaz – AIK FF
Lovisa Yng – FC Rosengård
Emy Åberg – Mariehem SK
Ida  Åkerlind – Härnösands SK
Malin  Åström – Sandvikens IF
Tyra  Öhman – Sundsvalls FF
Fanny  Öhngren – Sunnersta AIF
Ella  Östlund – IK Sturehov

Läs också: IF Warta satsar – startar damlag

Listan för första landslagslägret för flickor födda 2006 har många namn som jag känner igen och samtliga förtjänar verkligen att vara med på den här listan. Jag önskar samtliga spelare all lycka till under Rikslägret.

//Rudy Alvarado

______________________________

Stötta Ungdomsfotboll.se

Vill du stötta sajten och det fina arbetet vi gör med att bevaka Ungdomsfotbollen i Sverige? Swisha till 123 458 50 97. Alla bidrag gör stor skillnad för oss.

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/ungdomsfotboll
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Copyright © 2021 Alvarado Sport & Media

Skadematerial.se - Köp allt skadematerial hos oss