Nyligen hemkommen från Prioritet Serneke Arena där F15-landslaget under dagen spelat internmatcher. Måste säga att jag är oerhört imponerad över alla spelarna som var med, vilka duktiga spelare vi har i vårt fina avlånga land.
Man hade delat in truppen i fyra olika lag varpå dom första två ställdes mot varandra klockan 11:00 och den andra matchen spelades klockan 12:30. Jag har under året hunnit med att följa många av dessa spelare i sina klubblag men det fanns även spelare som jag aldrig sett tidigare som imponerade stort på mig.
Läs också: Johanna Lindblom om landslagslägret ”Det roligaste är att träffa alla nya spelare”
En av dom är Linnea Strömberg som till vardags spelar för Vallens IF Damlag. Fasiken vad duktig spelare hon är och jag är nästan lite förbannad på mig själv för att jag inte har sett henne spela tidigare. Sedan var det väldigt kul att se Arsema Weldai (AIK FF), Chelsea Gibbs (Habo IF), Andrea Pajovic (Eriksbergs IF), Tilde Johansson (IFK Värnamo), Ella Smith-Ygfeldt (Kungsbacka DFF), Nina Koppang (Vadstena GIF), Johanna Lindblom (Borgeby FK), Filippa Bjare (AIK FF), Ella Reidy (Stenkullen Goik) och Tindra Ivarsson (Jitex Mölndal BK spela idag,
Läs också: Följande spelare har blivit kallade till F15-landslaget
Det har varit fruktansvärt kul att följa F15-landslaget på nära håll, det skall bli spännande att följa spelarnas karriärer framöver.
Tack alla spelare för att jag fick följa er dessa dagar, ni är grymma!
//Rudy Alvarado