Följ oss

Flickfotboll

Guld till RCD Espanyol i Lennart Johansson Academy Trophy

Publicerad

den

Flickfinalen i F-03 årsklassen blev som vi väntade oss inför turneringen ett reprismöte från förra årets final här på Lennart Johansson Academy Trophy där franska giganterna Paris Saint-Germain ställdes mot spanska RCD Espanyol. I fjol slutade samma finalmöte med seger för PSG efter att matchen slutat lika och fått avgöras på straffar.

Läs också: Guld till grekiska storklubben PAOK FC

Båda lagen har imponerat i gruppspelet sett till både resultat och fotbollen dom visat upp. Men inför matchen höll jag Espanyol som favoriter sett till att spanjorskorna inte bara varit väldigt bra spelmässigt utan även varit väldigt starka defensivt, laget har faktiskt inför finalen inte släppt in ett enda mål.

Läs också: Fjolårets vinnare Paris Saint-Germain är tillbaka med besked

RCD Espanyol chockstartade matchen och tog ledningen med 1-0 redan efter fyra minuter efter att PSGs målvakt hamnat lite långt ute, något som mittfältaren Berta Ayma Puyol uppfattade snabbt och snyggt chippade in ledningsmålet till spanjorskorna.

En kvart in i matchen så hände det igen, efter en omställning kom PSGs målvakt fel i en utrusning och återigen så chippades bollen in i mål, men denna gången utav nummer tolv Nicole Navarro Aguilar, 2-0.

Läs också: RCD Espanyol – ett av dom mest intressanta lagen i turneringen

Ställningen 2-0 till Barcelona-laget RCD Espanyol stod sig till halvtidspausen. Andra halvlek blev en väldigt jämn tillställning och PSG kunde reducera till 2-1 i slutminuterna men tyvärr kom man inte närmare än så. Espanyol fick revansch från förra året och tog alltså guld i Lennart Johansson Academy Trophy 2017.

Stort grattis till guldet, ett välförtjänt guld!

Nu väntar dagens sista final, där ställs FC Barcelona mot FC Inter i P03-klassen.

//Rudy Alvarado

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/RudyAlvarado
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Flickfotboll

LIVE: Se F16-landslagets EM-Kval mot Ryssland här – matchstart 13:00

Publicerad

den

Klockan 13.00 spelar F16/01-landslaget gruppfinal i EM-kvalet mot RysslandRimnersvallen i Uddevalla. En spännande match väntar då Sverige och Ryssland står på samma poäng, men Sverige har bättre målskillnad och kommer att vinna gruppen om matchen skulle sluta oavgjort.

Läs också: Bryt menstabut, anmäl din förening till Mensutmaningen – Tävla om 10 000 kr till ditt lag eller klubbkassa

Så här startar F16-landslaget:

12 Julia Langörgen – 2 Julia Walentowicz (K), 3 Kajsa Ekström, 4 Kajsa Lang, 5 Selma Berggren – 7 Sara Lilja Vidlund, 6 Wilma Ljung Klingwall, 8 Ella Wallfur Skiljic, 10 Saga Jontoft – 9 Beata Olsson, 18 Johanna Lindell.

Se matchen live här ovanför.

//Rudy Alvarado

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/RudyAlvarado
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Läs hela inlägget

Flickfotboll

Följande spelare har blivit kallade till F15-landslaget

Publicerad

den

Förbundskapten Ulf Kristiansson har kallat 62 spelare till fem dagars läger i början av november i Prioritet Serneke Arena i Göteborg.

Läs också: Bryt menstabut, anmäl din förening till Mensutmaningen – Tävla om 10 000 kr till ditt lag eller klubbkassa

Följande spelare är kallade:

Amanda Altheden DFK Borgeby 09 20020319 0 0
Tilda Aronsson Bengtsfors IF 20020701 0 0
Vera Axelsson Wiesel Ljungby IF 20020611 0 0
Thea Barkfeldt Vaksala SK 20020106 0 0
Jenna Bengtsson Asarums IF FK 20020504 0 0
Hanna Bennison FC Rosengård 20021016 2 0
Thea Bergsten Sunnanå SK 20020522 2 0
Filippa Bjare AIK FF 20020110 0 0
Villemo Dahlqvist Sunnanå SK 20020905 2 0
Ella Degerstedt Linköpings FC 20020723 2 0
Hanna Ekengren AIK FF 20020107 2 0
Nellie Eklöf Västerås BK 30 20020614 0 0
Tess Eriksson Piteå IF DFF 20020922 0 0
Matilda Eriksson Kristell FC Rosengård 20020511 0 0
Vilma Ferdfelt Enskede IK 20020817 0 0
Lovisa Fock IF VP Uppsala 20020204 0 0
Chelsea Gibbs Habo IF 20021123 1 0
Luiza Glos Habo IF 20020210 0 0
Ella Gunnarsson Gideonsbergs IF 20020423 2 0
Hanna Gunnarsson Gideonsbergs IF 20020423 2 1
Miranda Gustafsson Lekstorps IF 20020304 0 0
Cassandra Harletun FC Rosengård 20021218 0 0
Wilma Hedenström Gideonsbergs IF 20020412 0 0
Sofia Hjern Lindö FF 20021101 1 0
Tilde Hållstam Sandåkerns SK 20020106 0 0
Alicia Ibrahim Habo IF 20021003 0 0
Tindra Ivarsson Lidström Jitex Mölndal BK 20020809 0 0
Stinalisa Johansson Tvååkers IF 20020912 0 0
Tilde Johansson IFK Värnamo 20020503 2 0
Ronja Karlsson Törnborg Linghems SK 20020307 0 0
Nina Koppang Vadstena GIF 20020531 0 0
Alice Larsson DFK Borgeby 09 20020801 0 0
Cassandra Larsson AIK FF 20020313 0 0
Johanna Lindblom DFK Borgeby 09 20020215 0 0
Hanna Lundkvist AIK FF 20020717 2 0
Louise Matsgård FC Djursholm 20020824 2 0
Maja Medelberg Heffnersklubbans BK 20020808 0 0
Deborah Mokine Emerence IFK Östersund 20020224 0 0
Angel Keziah Eshirendah Mukasa AIK FF 20020410 1 0
Agnes Nilsson P18 IK 20021111 2 0
Alice Nilsson FC Rosengård 20020309 2 0
Thea Nyberg Vaksala SK 20020704 0 0
Fannie Persson FC Rosengård 20020124 0 0
Ella Reidy Stenkullen GoIK 20020628 2 0
Wilma Reuterskiöld FC Staffanstorp 20020405 0 0
Olivia Rundberg Örebro SK Söder 20020518 0 0
Emma Sahlberg Valbo FF 20020413 0 0
Villemo Sahlén Härnösands SK 20020128 1 0
Elin Salmi FC Staffanstorp 20020604 0 0
Anna Sandberg Habo IF 20020316 0 0
Felicia Saving AIK FF 20020823 0 0
Delinda Sehlin Heffnersklubbans BK 20020323 0 0
Andrea Simonovic Pajovic Eriksbergs IF 20020630 0 0
Sara Sjölén Tierps IF 20020919 0 0
Ella Smith Ygfeldt Kungsbacka DFF 20020128 0 0
Hanna Stokki IFK Lidingö FK 20020306 1 0
Linnea Strand Härnösands SK 20020517 0 0
Linnea Strömberg Vallens IF 20020119 0 0
Izolde Tropé FC Rosengård 20020829 0 0
Arsema Weldai AIK FF 20020118 2 0
Emma Wessling Härnösands SK 20020806 0 0
Julia Åkerlind Kermoury AIK FF 20020204 0 0

 

Önskar samtliga spelare all lycka till!

//Rudy Alvarado

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/RudyAlvarado
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Läs hela inlägget

Flickfotboll

Guld till Sävedalens IF F-03 i Quality Hotel Cup

Publicerad

den

Samtidigt som Varbergs GIF Cup spelades i Varberg så pågick Quality Hotel Cup i Vänersborg för pojkar och flickor födda 2003.

Läs också: Eskilscupen: Bra start av Sävedalens IF – slog Hammarby IF

I P-03-klassen tog sig Partille IF och Örgryte IS till final, en final som Partille IF vann med 2-1. I F03-klassen tog sig Sävedalens IF och arrangörsföreningen Vänersborgs FK till final. Duktiga Sävedalens IF vann finalen med 3-0.

Läs också: Bryt menstabut, anmäl din förening till Mensutmaningen – Tävla om 10 000 kr till ditt lag eller klubbkassa

Sävedalens IF har ett oerhört intressant lag och det skall bli oerhört kul att följa dom nästa år. Stort grattis till guldet i Quality Hotel Cup.

//Rudy Alvarado

Foto: Göran Wahlsten

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/RudyAlvarado
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Läs hela inlägget
Annons

Facebook

Instagram

Populärt

Copyright © 2017 Alvarado Sport & Media