Min andra match för dagen fick bli mötet mellan Jarlabergs IF och Örebro SK. Jarlabergs IF fick jag äran att se under 13 International Football Tournament i Lomma för två år sedan. Då imponerade man stort och man spelade exakt den fotbollen som jag gillar.
Läs också: Lomma: Jarlabergs IF lät tiki-takan tala i matchen mot IFK Göteborg
Men i dagens match mot Örebro SK blev jag faktiskt lite besviken. Jarlaberg är ett av lagen jag har sett framemot att spela under Västerås Invitational Trophy. Men i dagens match mot Örebro SK fanns inte det spelet som jag blev bortskämt med under 13 International Football Tournament för två år sedan. Vad det beror på vet jag inte.
I ett läge i första halvlek fick Örebro ett inkast i närheten av Jarlabergs straffområde, Jarlabergs försvar stod och sov och Örebro kunde enkelt göra 0-1 via Robin Damström. Örebro gör det bra i dagens match, man spelar bra fotboll, sätter hög press på Jarlaberg, något som lönade sig i andra halvlek när man bröt bollen högt upp i banan och William Kuyumcu kunde utöka Örebros ledning till 0-2, vilket också blev slutresultatet i dagens match.
Läs också: VIT: Dingtuna GIF förlorade mot Assyriska FF trots stort övertag
Örebro ser mycket bra ut och kommer nog vara ett av lagen som kommer att gå långt i turneringen. Jag hoppas även på att Jarlabergs IF kommer igång ordentligt, gör dom det så blir dom också ett lag att räkna med.
Läs också: VIT: Abdi Ibrahim såg till att FBK Karlstad tog tre poäng mot BK Häcken
Örebro gör sig nu redo för sin andra match för dagen, i den kommer man att ställas mot FC Arlanda som kommer till match med en 2-1 förlust mot GIF Sundsvall. Jarlabergs IF kommer i sin tur att ställas mot just GIF Sundsvall. Önskar samtliga lag all lycka till!
//Rudy Alvarado