fbpx
Följ oss

Flickfotboll

Pia Sundhage har kallat 66 spelare till F15-landslaget & deras läger på Bosön

Publicerad

den

Nyligen befann sig F15-landslaget i Finland där dubbellandskamp mot just Finland väntade. Nu är det dags för F15-landslaget att samlas igen och förbundskapten Pia Sundhage har tagit ut 66 spelare till landslagsläger på Bosön.

Läs också: Intervju med Sara Johanson ”Representera sitt land är bland det största man kan göra”

Pia Sundhage har även valt att dela upp dom uttagna i två olika grupper varav den första gruppen kommer att ha sitt läger den 1-5 november och den andra gruppen träffas den 15-19 november.

Följande spelare är uttagna till läger 1 (1-5 november):

Smilla Ahlberg – Boo FF
Alice Bergström – Tyresö FF
Emma Bergström Viksten – Umeå IK FF
Alexandra Calixte Rosengren – Hammarby IF
Annie Dahlberg – Älvängens IK
Felicia Démery Edin – BK Örnen
Ida Egegård – Hammarby IF FF
Moa Eklund – Jitex Mölndal BK
Fiona Eriksson – Gideonsbergs IF
Sanna Eriksson – Djurgårdens IF
Sara Eriksson – IF Brommapojkarna
Felicia Ersson – Kvarnsvedens IK
Ellinor Falck – Lerums IS
Ella Gerhardsson – Adolfsbergs IF
Wilma Grenryd – Nyköping BIS
Ellen Hedeås – Norrstrands IF
Adina Jansson – Säffle FF
Lisa Jansson – Säffle FF
Sara Johansson – Rynninge IK
Monica Jusu Bah – Mariehem SK
Emma Kimell – Enskede IK
Amanda Källström – Edsbyns IF FF
Ellen Lindqvist – Rödeby AIF
Hanna Lofthammar – Husqvarna FF
Astrid Norman – Kvarnsvedens IK
Ida Pergeman – AIK FF
Johanna Renmark – Gideonsbergs IF
Klara Spjuth – Boo FF
Alva Sundqvist – Boo FF
Lisa Wahlberg – Husqvarna FF
Maja Vesterberg – Piteå IF DFF
Hanna Wijk – Lerums IS
Amanda Wulff – Nyköpings BIS

Läs också: SM: Rosa Kafaji hade stor uppvisning när AIK körde över Gideonsbergs IF

Följande spelare är uttagna till läger 2 (15-19 november)

Lone Adolfsson Strenius – Karlskrona FF
Deborah Aittokallio – Luleå SK
Tilda Andrén – IK Zenith
Emma Blomberg – IFK Kalmar
Ebba Cabander – Örebro SK Söder
Saga Carlsson – Umeå IK FF
Alma Davis – Härnösands SK
Vendela Dreifaldt – Hammarby IF
Sara Eriksson – Skiljebo SK
Hanna Hallgren – FK Karlskrona
Frida Hedin – Norrstrands IF
Elin Hjelte – IFK Mora FK
Alicia Holmberg – Selånger FK
Alva Hyttinen – Västanfors IF FK
Serina Iddrisu Backmark – AIK FF
Emelie Maria Jansson – Boo FF
Elma Junttila Nelhage – IK Zenith
Rusul Rosa Kafaji – AIK FF
Cornela Karlsson – Örebro SK Söder
Lizette Kennethsson – IFK Värnamo
Julia Laukström – AIK FF
Clara Lostelius Vikman – Västerås BK 30
Klara Nyberg – Själevads IK
Joséphine Nyblom Batafoé – IFK Kalmar
Nellie Nygren – Sävedalens IF
Sefanit Luwan Samrawe – AIK FF
Elma Smajic – FC Vetlanda Dam
Elin Svahn – Mallbackens IF Sunne
Johanna Svedberg – Sävedalens IF
Alice Söndergaard – Lerums IS
Emma Wahlsten – Sävedalens IF
Matilda Vinberg – Enskede IK
Sara Öjebo – Rävåsens IK Karlskoga

Läs också: Gideonbergs Johanna Renmark om premiärlandskampen mot Norge

Önskar samtliga spelare all lycka till!

Praktiktider i Vinnarhallen

  • 1 & 15 nov: 16-18
  • 2 & 16 nov: 9.45-12.15 och 15.30-17.30
  • 3 & 17 nov: 10-12
  • 4 & 18 nov: 11-13 (internmatch)
  • 5 & 19 nov: 9-11

//Rudy Alvarado

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/ungdomsfotboll
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Annons

Facebook

Populärt

newbody Förenade Bil Olka Sportresor Stanno Oderland Alvarado

Copyright © 2019 Alvarado Sport & Media