Alldeles nyss spelades den ena semifinalen av två i U16 Nationell klart på Malmö Stadionområdet Hybridplanen. Malmö FF tog emot BK Häcken där Malmö FF fick en kanonstart och ledde med 3-0 efter mål av Sebastian Burakovsky, Markus Björkqvist och Isak Bjerkebo efter 30 spelade minuter.
Läs också: Dags för semifinaler i U16 Nationell ”Hoppas på självklart på vinst”
Men BK Häcken arbetade sig in i matchen och lyckades reducera till 3-1 via Philip Sundgren och 3-2 via Hussein Cabdi Mohammed men närmare än så kom man inte. Malmö FF är klara för SM-final och kommer att ställas mot vinnaren av semifinal 2 som spelas mellan Djurgårdens IF och Hammarby IF imorgon.
– Vi spelade väldigt bra i första halvlek och hade 3-0 efter cirka 30 minuter men tappade lite i andra vilket var onödigt och det blev en riktig kämparmatch i slutet, säger Malmös målskytt Isak Bjerkebo efter matchen.
Läs också: Malmö FF:s Lucas Gomes kallad till Portugals U15-landslag
Målskytt i dagens match, berätta om ditt mål?
– Jag stod i straffområdet och fick en pass, bollen studsar upp på gräset, jag tar en touch som går upp lite i luften och sen gör jag ett volleyskott i bortre hörnet.
Nu väntar antingen Djurgården eller Hammarby i SM-finalen, vad vet du om dom lagen?
– Jag vet inget om varken Djurgården eller Hammarby men jag vet att vi kan slå båda lagen om vi kämpar för varandra
Läs också: Bjerkebo banade vägen för himmelsblå seger
Vinnaren av den första semifinalen (Malmö FF) ska bli hemmalag i finalen (20-21 oktober). Undantaget är om Malmö vinner semifinal 1 och Hammarby vinner semifinal 2. Då ska i så fall Hammarby få hemmaplan (eftersom de var bortalag i semifinalerna).
Gratulerar Isak Bjerkebo och Malmö FF till finalplatsen och önskar laget all lycka till i finalen.
//Rudy Alvarado