Connect with us

Pojkfotboll

Imorgon drar Varbergs GIF Cup igång – här finner ni det senast uppdaterade spelschemat

På grund av det ostadiga vädret och allt regn som har kommit dom senaste dagarna har Varbergs GIF Cup blivit tvungna att flytta matcherna från Håstens IP till samtliga planer.

– Påskbergsvallen i centrala Varberg
– Övrevi IP i Tvååker
– Veddige IP i Veddige
– Ankarvallen i Träslövsläge

Detta har gjort att spelschemat har gjorts om, se det uppdaterade spelschemat här nedan.

Vi kommer självklart att vara på plats för att bevaka turneringen med start imorgon. Du följer vår bevakning här på bloggen och via våra sociala medier. Länkar finner du längst ner i detta inlägg.

Läs också: #minlagkapten – Tävla om ett träningsläger för hela laget

Gruppspelet

Grupp 1 (Om inget annat anges spelas matchen på Påskbergsvallen. När det står Ankarvallen inom parantes är det där den matchen spelas):

Lördag 14/10

09.00: Kalmar FF–IK Oddevold (Ankarvallen)
09.55: BK Höllviken–Angered MBIK (Ankarvallen)
10.50: Varbergs Bois FC–Kalmar FF (Ankarvallen)
13.10: IK Oddevold–BK Höllviken
14.05: Angered MBIK–Varbergs Bois FC
15.00: BK Höllviken–Kalmar FF
15.55: Angered MBIK–IK Oddevold
17.45: Varbergs Bois FC–BK Höllviken

Söndag 15/10
08.30: IK Oddevold–Varbergs Bois FC (Ankarvallen)
09.25: Kalmar FF–Angered MBIK (Ankarvallen)

Grupp 2 (samtliga matcher spelas på Veddige IP):

Lördag 14/10

09.00: AIK–Alingsås IF
09.55: Ramlösa Södra IF–Hisingsbacka FC
10.50 Falkenbergs FF–AIK
11.45: Alingsås IF–Ramlösa Södra IF
14.00: Hisingsbacka FC– Falkenbergs FF
14.55: Ramlösa Södra IF–AIK
15.50: Hisingsbacka FC–Alingsås IF
16.45: Falkenbergs FF–Ramlösa Södra IF
17.40: AIK–Hisingsbacka FC

Söndag 15/10:
09.00: Alingsås IF–Falkenbergs FF

Grupp 3 (samtliga matcher spelas på Övrevi IP):

Lördag 14/10

09.00: IF Brommapojkarna–IFK Värnamo
09.55: Svalövs BK–Qviding FIF
10.50: Laholms FK–IF Brommapojkarna
11.45: IFK Värnamo–Svalövs BK
14.00: Qviding FIF–Laholms FK
14.55: Svalövs BK–IF Brommapojkarna
15.50: Qviding FIF–IFK Värnamo
16.45: Laholms FK–Svalövs BK
17.40: IF Brommapojkarna–Qviding FIF

Söndag 15/10
09.00: IFK Värnamo–Laholms FK

Grupp 4 (Om inget annat anges spelas matchen på Påskbergsvallen. När det står Ankarvallen inom parantes är det där den matchen spelas):

Lördag 14/10

08.30: IFK Skövde–FK Karlskrona
09.25: Ängelholms FF–GAIS
10.30: Varbergs GIF Fotboll–IFK Skövde
11.15: FK Karlskrona–Ängelholms FF
12.10: GAIS–Varbergs GIF Fotboll
14.05: Ängelholms FF–IFK Skövde (Ankarvallen)
15.00: GAIS–FK Karlskrona (Ankarvallen)
16.50: Varbergs GIF Fotboll–FK Karlskrona

Söndag 15/10
08.30: FK Karlskrona–Varbergs GIF Fotboll
09.25: IFK Skövde–GAIS

Slutspelet

A-slutspelet
Söndag 15/10

Kvartsfinaler:
1) 12.15, Påskbergsvallen: 1:an från grupp 1–2:an från grupp 2
2) 12.15, Ankarvallen: 1:an från grupp 3–2:an från grupp 4

3) 11.55, Övrevi IP: 1:an från grupp 4–2:an från grupp 3
4) 11.55, Veddige IP: 1:an från grupp 2–2:an från grupp 1

Semifinaler:
1) 15.00, Påskbergsvallen: Vinnare kvart 1–Vinnare kvart 2
2) 15.00, Ankarvallen: Vinnare kvart 3–Vinnare kvart 4

Match om tredje pris:
16.30, Ankarvallen: Förlorare semi 1–Förlorare semi 2

Final:
16.30, Påskbergsvallen: Vinnare semi 1–Vinnare, semi 2

B-slutspelet
Söndag 15/10

Kvartsfinaler:
1) 11.00, Övrevi IP: 3:an från grupp 4–4:an från grupp 3
2) 11.00, Veddige IP: 3:an från grupp 2–4:an från grupp 1
3) 11.20, Påskbergsvallen: 3:an från grupp 1–4:an från grupp 2
4) 11.20, Ankarvallen: 3:an från grupp 3–4:an från grupp 4

Semifinaler:
1) 14.00, Ankarvallen: Vinnare kvart 1–Vinnare kvart 2
2) 14.00, Övrevi IP: Vinnare kvart 3–Vinnare kvart 4

Final:
15.45, Övrevi IP: Vinnare semi 1–Vinnare, semi 2

Önskar samtliga lag all lycka till!

//Rudy Alvarado

Anmäl dig till Nyhetsbrevet

Click to comment

Leave a Reply

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Populärt

Sverige gör sig redo för F17-EM Sverige gör sig redo för F17-EM

Sverige gör sig redo för F17-EM

Flickfotboll

Fotboll och studier kombineras i unikt koncept Fotboll och studier kombineras i unikt koncept

Fotboll och studier kombineras i unikt koncept  

Ungdomsfotboll

Dana Cup – en internationell ungdomsturnering av högsta klass Dana Cup – en internationell ungdomsturnering av högsta klass

Dana Cup – en internationell ungdomsturnering av högsta klass

Ungdomsfotboll

HJK Helsinki tog hem guldet i Lohilo Girls Elite Cup 2024 HJK Helsinki tog hem guldet i Lohilo Girls Elite Cup 2024

HJK Helsinki tog hem guldet i Lohilo Girls Elite Cup 2024

Flickfotboll

Några av Nordens bästa flicklag intar Växjö Några av Nordens bästa flicklag intar Växjö

Några av Nordens bästa flicklag intar Växjö

Flickfotboll

Lev som ett fotbollsproffs och studera samtidigt

Ungdomsfotboll

Dags för F15-landslaget att spela sina första landskamper - här är första truppen Dags för F15-landslaget att spela sina första landskamper - här är första truppen

Dags för F15-landslaget att spela sina första landskamper

Flickfotboll

Första landskamperna för P15–landslaget väntar ­– följande spelare har blivit kallade Första landskamperna för P15–landslaget väntar ­– följande spelare har blivit kallade

Första landskamperna för P15–landslaget väntar ­– följande spelare har blivit kallade

Pojkfotboll


Warning: Undefined array key "align" in /home/rudyalva/public_html/wp-content/plugins/advanced-ads/modules/gutenberg/includes/class-gutenberg.php on line 231
Anmäl dig till Nyhetsbrevet

Copyright © 2024 Alvarado Sport & Media

Connect
Anmäl dig till Nyhetsbrevet