Följ oss

Pojkfotboll

Imorgon drar Varbergs GIF Cup igång – här finner ni det senast uppdaterade spelschemat

Publicerad

den

På grund av det ostadiga vädret och allt regn som har kommit dom senaste dagarna har Varbergs GIF Cup blivit tvungna att flytta matcherna från Håstens IP till samtliga planer.

– Påskbergsvallen i centrala Varberg
– Övrevi IP i Tvååker
– Veddige IP i Veddige
– Ankarvallen i Träslövsläge

Detta har gjort att spelschemat har gjorts om, se det uppdaterade spelschemat här nedan.

Vi kommer självklart att vara på plats för att bevaka turneringen med start imorgon. Du följer vår bevakning här på bloggen och via våra sociala medier. Länkar finner du längst ner i detta inlägg.

Läs också: #minlagkapten – Tävla om ett träningsläger för hela laget

Gruppspelet

Grupp 1 (Om inget annat anges spelas matchen på Påskbergsvallen. När det står Ankarvallen inom parantes är det där den matchen spelas):

Lördag 14/10

09.00: Kalmar FF–IK Oddevold (Ankarvallen)
09.55: BK Höllviken–Angered MBIK (Ankarvallen)
10.50: Varbergs Bois FC–Kalmar FF (Ankarvallen)
13.10: IK Oddevold–BK Höllviken
14.05: Angered MBIK–Varbergs Bois FC
15.00: BK Höllviken–Kalmar FF
15.55: Angered MBIK–IK Oddevold
17.45: Varbergs Bois FC–BK Höllviken

Söndag 15/10
08.30: IK Oddevold–Varbergs Bois FC (Ankarvallen)
09.25: Kalmar FF–Angered MBIK (Ankarvallen)

Grupp 2 (samtliga matcher spelas på Veddige IP):

Lördag 14/10

09.00: AIK–Alingsås IF
09.55: Ramlösa Södra IF–Hisingsbacka FC
10.50 Falkenbergs FF–AIK
11.45: Alingsås IF–Ramlösa Södra IF
14.00: Hisingsbacka FC– Falkenbergs FF
14.55: Ramlösa Södra IF–AIK
15.50: Hisingsbacka FC–Alingsås IF
16.45: Falkenbergs FF–Ramlösa Södra IF
17.40: AIK–Hisingsbacka FC

Söndag 15/10:
09.00: Alingsås IF–Falkenbergs FF

Grupp 3 (samtliga matcher spelas på Övrevi IP):

Lördag 14/10

09.00: IF Brommapojkarna–IFK Värnamo
09.55: Svalövs BK–Qviding FIF
10.50: Laholms FK–IF Brommapojkarna
11.45: IFK Värnamo–Svalövs BK
14.00: Qviding FIF–Laholms FK
14.55: Svalövs BK–IF Brommapojkarna
15.50: Qviding FIF–IFK Värnamo
16.45: Laholms FK–Svalövs BK
17.40: IF Brommapojkarna–Qviding FIF

Söndag 15/10
09.00: IFK Värnamo–Laholms FK

Grupp 4 (Om inget annat anges spelas matchen på Påskbergsvallen. När det står Ankarvallen inom parantes är det där den matchen spelas):

Lördag 14/10

08.30: IFK Skövde–FK Karlskrona
09.25: Ängelholms FF–GAIS
10.30: Varbergs GIF Fotboll–IFK Skövde
11.15: FK Karlskrona–Ängelholms FF
12.10: GAIS–Varbergs GIF Fotboll
14.05: Ängelholms FF–IFK Skövde (Ankarvallen)
15.00: GAIS–FK Karlskrona (Ankarvallen)
16.50: Varbergs GIF Fotboll–FK Karlskrona

Söndag 15/10
08.30: FK Karlskrona–Varbergs GIF Fotboll
09.25: IFK Skövde–GAIS

Slutspelet

A-slutspelet
Söndag 15/10

Kvartsfinaler:
1) 12.15, Påskbergsvallen: 1:an från grupp 1–2:an från grupp 2
2) 12.15, Ankarvallen: 1:an från grupp 3–2:an från grupp 4

3) 11.55, Övrevi IP: 1:an från grupp 4–2:an från grupp 3
4) 11.55, Veddige IP: 1:an från grupp 2–2:an från grupp 1

Semifinaler:
1) 15.00, Påskbergsvallen: Vinnare kvart 1–Vinnare kvart 2
2) 15.00, Ankarvallen: Vinnare kvart 3–Vinnare kvart 4

Match om tredje pris:
16.30, Ankarvallen: Förlorare semi 1–Förlorare semi 2

Final:
16.30, Påskbergsvallen: Vinnare semi 1–Vinnare, semi 2

B-slutspelet
Söndag 15/10

Kvartsfinaler:
1) 11.00, Övrevi IP: 3:an från grupp 4–4:an från grupp 3
2) 11.00, Veddige IP: 3:an från grupp 2–4:an från grupp 1
3) 11.20, Påskbergsvallen: 3:an från grupp 1–4:an från grupp 2
4) 11.20, Ankarvallen: 3:an från grupp 3–4:an från grupp 4

Semifinaler:
1) 14.00, Ankarvallen: Vinnare kvart 1–Vinnare kvart 2
2) 14.00, Övrevi IP: Vinnare kvart 3–Vinnare kvart 4

Final:
15.45, Övrevi IP: Vinnare semi 1–Vinnare, semi 2

Önskar samtliga lag all lycka till!

//Rudy Alvarado

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/RudyAlvarado
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Pojkfotboll

Följande spelare är kallade till P17-landslaget & Elite Round

Publicerad

den

I oktober förra året så påbörjade P01-landslaget sitt kval till EMCypern. Utöver värdnationen Cypern ställdes man även mot San Marino och Polen. Dom starka prestationerna på Cypern tog laget till Elite Round i Kroatien som är den sista delen i kvalet inför EM som kommer att spelas den 4 – 20 maj i England.

Elite Round spelas den 6 -16 mars.

Läs också: Noah Alexandersson är klar för IFK Göteborg ”Det är ett väldigt bra lag jag ansluter till”

Förbundskapten Roger Franzén har tagit ut följande spelare till Elite Round i Kroatien:

Simon Andersson – HBK Elitefotboll AB
Kristoffer Westerberg – IF Brommapojkarna
Helmer Andersson – Örebro SK FK
Adam Ben Lamin – AIK FF
Yonis Hakimyasin – Djurgårdens IF FF
Samuel Ohlsson – IFK Göteborg
Teodor Stenshagen – GIF Sundsvall
Hampus Svensson – Kalmar FF
Rasmus Wikström – IFK Göteborg
Kevin Ackermann – BK Häcken

Läs också: Kevin Ackermann fick göra Allsvensk debut – bland Allsvenskans yngsta spelare genom tiderna

Noah Alexandersson – IFK Göteborg
Victor Backman – Kalmar FF
Fredrik Hammar – IF Brommapojkarna
Manasse Kusu – IFK Norrköping FK
Amel Mujanic – Malmö FF
Sylvin Mulumba Kayembe Ilolo – BKV Norrtälje
Jack Lahne – IF Brommapojkarna
Julian Larsson – AIK FF
Benjamin Nygren – IFK Göteborg
Alex Timossi Andersson – Helsingborgs IF

Läs också: Fredrik Hammar efter debuten i Superettan ”Detta är början på en lång resa”

Önskar samtliga spelare all lycka till!

//Rudy Alvarado

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/RudyAlvarado
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Läs hela inlägget

Pojkfotboll

Två talanger från Göteborg på provspel hos holländska storklubben

Publicerad

den

Talangerna Oskar Ruuska och Anton Kurochkin befinner sig sedan i söndags i Holland för att provträna med storklubben Feyenoord

Läs också: Lovande Blåvitt-talang till Chievo Verona där provspel väntar

Oskar Ruuska (född 2004) spelar till vardags för Angered MBIK som i år kommer att spela U16 Nationell och Anton Kurochkin (född 2003) tillhörde det duktiga P03-laget i IFK Göteborg som nu blivit Elit 2. Provspelet äger rum fram tills på torsdag.

Läs också: Gothia Cup: Älskade Angered, fasiken vilken vacker fotboll ni spelar

Önskar spelarna stort lycka till under sitt provspel i Holland.

//Rudy Alvarado

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/RudyAlvarado
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Läs hela inlägget

Pojkfotboll

Följande spelare har blivit kallade till P16-landslaget & Future Team

Publicerad

den

Den 6-8 mars är det dags för P16-landslaget och Future Team att samlas igen. Den här gången har förbundskapten Ulf Kristiansson tagit ut följande spelare som skall med på landslagsläger på Bosön:

Läs också: Vi vann SM-guld i Futsal 2018

Paulos Abraham – IF Brommapojkarna
Alessandro Bartoli – Örgryte IS FF
Jesper Bergström – IF Älgarna
Fredrik Borgström – IF Älgarna
Samuel Burakowsky – Malmö FF
Alper Demirol – IF Brommapojkarna
Martins Egbe – Malmö FF
Pontus Eriksson – IFK Umeå
Rasmus Forsell – Karslunds IF HFK
Adel Gharbi – Angered MBIK
Jesper Granqvist – Edsbyns IF FF
Melker Green – IFK Norrköping FK
Puri Haji – Ängelholms IFF

Läs också: Följande spelare har blivit kallade till F16-landslaget

Awil Hassan – IF Elfsborg
Tim Hausenberger – Hammarby IF FF
Max Helge – IF Elfsborg
Alvin Holmgren – Staffanstorp United FC
Zeidane Inoussa – IF Brommapojkarna
Olle Johansson – Skene IF
Adam Kailed – Helsingborgs IF
Alfred Kajlöv – Sandvikens IF
Mayckel Lahdo – Hammarby IF FF
Lucas Larsen – Helsingborgs IF
Josafat Mendes – AIK FF
Mattias Nilsson – IFK Umeå
Jacob Ondrejka – Landskrona BoIS
Ludvig Pärlenskog – Bollnäs GIF FF
Aimar Sher – Hammarby IF FF
Daniel Svensson – IF Brommapojkarna
Robin Tihi – AIK FF
August Westerholm – IF Brommapojkarna
Emil Wickman – IFK Östersund
Melker Widell – Malmö FF

Läs också: SUPERSÖNDAG: Megatalangen som försvann och återvände som ledare – ”Måste förstå att vi inte är maskiner”

Önskar samtliga spelare all lycka till!

//Rudy Alvarado

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/RudyAlvarado
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Läs hela inlägget
Annons

Facebook

Populärt

Copyright © 2018 Alvarado Sport & Media