Flickfotboll
Hisingsbacka FC:s damlag bjuder in till öppna träningar

Lördagen den 5 oktober spelade Hisingsbacka FC sin sista match för säsongen 2019 i Division 2. Nu väntar ett litet uppehåll för laget innan det är dags att dra igång förberedelserna inför 2020.
Läs också: Hisingsbacka FC tillbaka i Gothia Cup med första flicklaget sedan 2016
”Ambitionen & målsättningen är att ha en stor & konkurrenskraftig trupp med två lag i seriespel – ett lag i Division 2 & ett utvecklingslag i Division 4 samt spela Gothia Cup i G18-klassen”, säger huvudtränare Jenny Holm till Hisingsbackas hemsida.
Hisingsbackas damlag kör igång igen måndag 4 november med ett möte kl:18.00 i klubbstugan (Backavallen) där ledarna sammanfattar säsongen 2019 & introducerar säsongen 2020, för att sedan köra det första träningspasset inför den kommande säsongen.
Därefter är det träning som vanligt fem veckor framåt på klubbens egna arena Gratts Arena, innan ett litet juluppehåll väntar.
Hisingsbacka FC tränar enligt följande:
Start måndag 4 nov kl: 18:00.
Måndagar: 18.30-20.00
Tisdagar: 18.30-20.00
Torsdagar: 18.30-20.00
Läs också: Hisingsbacka FC skall bli det självklara valet för alla dam- & flickfotbollspelare på Hisingen
Är du intresserad av att höra mer om Hisingsbackas damsatsning & vill komma och träna med laget? Hör av dig till Hisingsbackas sportchef Rudy Alvarado på 073-506 52 26 eller via rudy@rudyalvarado.com.

-
Pojkfotboll4 veckor sedan
Läger på Bosön väntar för P04-landslaget – följande spelare har blivit kallade
-
Pojkfotboll1 vecka sedan
P04-landslaget startar säsongen 2020 på Cypern – följande spelare har blivit kallade
-
Pojkfotboll3 veckor sedan
66 spelare kallade till P03-landslaget – se hela listan här
-
Flickfotboll4 veckor sedan
44 spelare kallade till F03-landslaget – se hela listan här
-
Pojkfotboll4 veckor sedan
En av Sveriges bästa 06:a är klar för Kalmar FF
-
Flickfotboll2 veckor sedan
F03-landslaget avslutar säsongen i Indien – följande spelare har blivit kallade
-
Ungdomsfotboll4 veckor sedan
Imorgon drar Skandinaviska Mästerskapen igång – se helgens spelschema här
-
Pojkfotboll7 dagar sedan
Adam Söndergaard till Ljungskile SK & Superettan ”Det känns otroligt kul”