fbpx
Följ oss

Flickfotboll

Här är listan över våra lokala fotbollspelare på Twitter

Publicerad

den

Twitter är en av dom social medierna som växer som mest just nu och självklart finner vi många av våra lokala fotbollspelare där. Jag har gått igenom några av dom och här har ni listan.

Jag har självklart missat en del men tveka inte att hör av er så lägger jag upp er på listan. Ni kan kommentera i detta inlägget eller lägga till mig på Twitter: http://www.twitter.com/RudyAlvarado

Listan uppdateras fortlöpande.

Kärra KIF:
Sandra Bergström – @smbergstrom
Jocelyn Alvarado – @jocelynmarmol5

Vardar/Makedonija:
Alan Mezori – @alanmezori4

Örgryte IS:
Oscar Jisland – @Ojisland
Naod Kibrom – @naodkibrom10
Rasmus Tengfjord – @rasmustengfjord
Sebastian Laneby – @sebastianlaneby
Henrik Carlsson – @henrikcaarlsson
Anton Dahlgren – @dahlgrenanton

Kongahälla:
Fredrik Busck – @fredbusck

Mölnlycke IF:
Shano Roda – @shanoroda
Valentin Wiberg – @valentinwiberg
Alexander Borgqvist – @borgqvist10

Göteborgs DFF:
Hanna Hjorth – @hannahjort1

Gunnilse IS:
Fati Spahija – @fatispahija

Lärje/Angered:
Aaron Åberg – @aaronabergg
Ali Simmo – @ali_simmo
Anjur Osmanovic – @aosmanovic10
Dali Hirmiz – @dalihirmiz

Hisingsbacka FC:
Jonathan Malmqvist – @malmshow
Cavid Gasimov – @cavidGasimov
Fredrik Zanjanchi – @fzanjanchi
Robin Andersson – @hc_robin

Hovås/Billdal:
Amanda Hallesjö – @ahallelujah
Nanna Jansson – @nannajansson

GAIS:
Robin Hododi – @robinhododi
Oliver Hallqvist – @ohallqvist17
Andreas Larsson – @andreaslarsson8

Utsiktens BK:
Petter Nordin – @petternordin

BK Häcken:
Abdou Sabally – @abdousabally
Danyom Zekarias – @danyomzekarias
Rasmus Iversen – @rasive
Emil Pettersson – @cescpettersson
Julien Eskola Dupuis – @julieneskola
Daniel Marsfeld – @marsis97
Olivier Stanisic – @oliverstanisic
Felix Martinsson – @fmartinsson
Don Thongsomboon – @donthongsomboon
Daniel Garcia Olsson – @dgarciaolsson_
Robin Hellberg – @robinYNWA

Landvetter IS:
Marcus Rinvall – @marcus11rinvall
Anton Lindgren – @antonlindgren3

Qviding FIF:
Franjo Ladan – @prinsfranjo
Nikola Ladan – @nikolaladan
Ismar Krhalic – @ismarkrhalic

IFK Göteborg:
Douglas Hayes – @douglashayes
Martin Zanjanchi  – @martinzanjanchi
Simon Laneby – @simonlaneby
Nikola Zivkovic – @zivkovicnikola
Viktor Jansson – @viiktoorjansson

IK Zenith:
Johan Jansson – @jjohanjjansson

Azalea BK:
Victor Hagman – @victorhagman

FC Bosona:
Haris Pozega – @harispozega

//Rudy Alvarado

 

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/ungdomsfotboll
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


3 Kommentarer

3 Comments

  1. fk

    jan 19, 2013 at 10:53 f m

    Hahha du glömde typ 20 pers

  2. fk

    jan 19, 2013 at 10:54 f m

    noakibrom och typ hälften av tjerna och killarna

    • Rudy Alvarado

      jan 19, 2013 at 11:01 f m

      Ja och det var det jag skrev?

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Flickfotboll

Följande spelare har blivit kallade till F16-landslaget & lägret i Göteborg

Publicerad

den

Det har blivit dags för F03-landslaget att samlas igen och den här gången gör man det i Göteborg till min stora glädje. Pia Sundhage har kallat 44 spelare till lägret som kommer att äga rum mellan den 7 och 11 mars.

Läs också: Sista chansen! Vinn gratis deltagande i Gothia Cup 2019

Pia Sundhage har kallat följande spelare:

Smilla Ahlberg – AIK FF
Julia Andersson – Nittorps IK
Matilda Andersson – Furulunds IK
Emilia Bengtsson – Skoftebyns IF
Emmy Blomberg – IFK Kalmar
Ebba Cabander – Örebro SK Söder
Saga Carlsson – Umeå IK FF
Vendela Dreifaldt – Hammarby IF
Ida Egegård – Hammarby IF
Moa Eklund – Jitex Mölndal BK
Fiona Eriksson – Gideonsbergs IF
Sara Eriksson – IF Brommapojkarna
Ella Gerhardsson – Adolfsbergs IK
Wilma Grenryd – Nyköpings BIS
Linnea Hagberg – DFK Borgeby 09
Frida Hedin – Norrstrands IF
Elin Hjelte – Kvarnsvedens IK
Nora Hultgren – IKF Örby

Läs också: Kristianstads Elvira Olofsson hyllar nya F17-serien: ”Kan utvecklas väldigt mycket”

Adina Jansson – Säffle FF
Lisa Jansson – Säffle FF
Elma Junttila Nelhage – IK Zenith
Monica Jusu Bah – Mariehem SK
Julia Laukström – AIK FF
Wilma Leidhammar – BK Astrio
Klara Nyberg – Själevads IK
Joséphine Nyblom Batafoé IFK Kalmar
Nellie Nygren – Sävedalens IF
Elvira Olofsson – Kristiandstads DFF
Athinna Persson Lundgren – FC Rosengård
Evelina Petterson – FC Rosengård
Johanna Renmark – Gideonsbergs IF
Sefanit Luwam Samrawe – AIK FF
Elin Sjöström – Kristianstads DFF
Klara Spjuth – Hammarby IF FF
Elin Svahn – Torsby IF
Johanna Svedberg – Sävedalens IF
Alice Söndergaard – Lerums IS
Maja Vesterberg – Piteå IF DFF
Hanna Wijk – Lerums IS
Matilda Vinberg – Enskede IK
Alma Öberg – Nittorps IK
Sara Öjebo – Rävåsens IK Karlskoga
Sanna Eriksson – Djurgårdens IF
Serina Iddrisu Backman – AIK FF

Läs också: Alice Söndergaard utsedd till Årets idrottare 2018

Önskar samtliga spelare all lycka till !

//Rudy Alvarado

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/ungdomsfotboll
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Läs hela inlägget

Flickfotboll

Kristianstads Elvira Olofsson hyllar nya F17-serien: ”Kan utvecklas väldigt mycket”

Publicerad

den

Elvira Olofsson, 15, är en del av Kristianstads DFF:s duktiga F17-lag. Ungdomsfotboll.se fick en pratstund med den talangfulla innermittfältaren efter fredagens träning på Kristianstads IP.

Till vardags huserar Olofsson som offensiv mittfältare i KDFF.

– Jag är ganska teknisk. Offensiv. Jag gillar att söka boll och dribbla mycket, säger Elvira Olofsson.

Vad känner du att du vill förbättra?
Mycket med skotten, avsluten. Jag är ju offensiv innermittfältare och brukar komma upp i banan.

LÄS MER: Intervju med Skepplandas Linnea Enyck

Förra säsongen spelade Elvira Olofsson i Kristianstads DFF:s F17- och F19-lag. I en ny utgångsposition lossnade det ordentligt rent målmässigt. Hon gjorde totalt 16 mål under säsongen och utvecklades till ett farligt offensivt vapen i KDFF.

Det bara lossnade lite. Det blev inte så mycket mål året innan. Då gjorde jag bara två mål, men då spelade jag på en annan position som defensivt mittfältare. Sen när jag bytte position där lossnade det ganska snabbt.

Karriären började som fyraåring då Elvira Olofsson inledde med att spela i pojklaget Yngsjö IF. Kort därefter gick hon över till att börja spela med ett flicklag i Åhus IF. För tre år sedan gjorde Elvira Olofsson flytten till Kristianstads DFF.

I år kommer KDFF och Elvira Olofsson spela i nystartade F17-SM, som ersätter F16-SM den här säsongen.

LÄS MER: Hammarby flyttar upp Merlinda Shabanaj till A-laget

Det verkar spännande. Bättre lag, nya lag, mer elitsatsande lag. Det kommer bli högre tempo och jag tror att vi kan utvecklas väldigt mycket från det.

Var tror du ni står er i konkurrensen?
Om vi spelar vårt spel tror jag det kan gå ganska bra. Vi har ett fint spel när vi får igång det och kontrar snabbt. Det är vad vi är bra på. Jag tror det kan gå ganska bra.

Förutom spel i F17 och F19 har Elvira Olofsson fått känna på att träna med seniorlaget, vilka förra säsongen bärgade en fjärdeplats i Damallsvenskan.

Jag har fått träna några gånger. Nu i vinter har jag tränat en gång i veckan i tre veckor. Sen var jag uppe i somras en gång och tränade också. Annars har det inte blivit så mycket. Det har inte varit nån match.

Hur har det varit?
Det har känts bra. Jag har utvecklats väldigt mycket.

Vad är den stora skillnaden i A-laget?
Tempot på spelen och skickligheten. Fysiskt är jag inte den starkaste spelaren men det känns utmanande.

LÄS MER: Intervju med Örebros Ebba Cabander ”Varit det roligaste och mest utvecklande året hittills”

I år hoppas Elvira Olofsson få träna mer med A-laget och spela mer med F19. En dröm är också att en dag få dra på sig den blågula landslagströjan.

Då hon är född 2003 tillhör hon den årskull som Skåne valde att inte skicka till Elitlägret i Halmstad – och som en följd har skånskorna inte blivit uttagna till landslaget.

I början kändes det ganska surt men nu har vi fått en liten chans i och med ett extrainsatt läger. Det känns som en liten chans även om det inte är helt rättvist, men det kan det inte alltid vara. Det är bara att hoppas att de fortsätter se oss.

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/ungdomsfotboll
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Läs hela inlägget

Flickfotboll

Lerums IS fick sin revansch från Gothia Cup-finalen – besegrade Hammarby IF

Publicerad

den

Säsongen börjar dra igång sakta men säkert. Det spelas massvis med träningsmatcher runt om i landet. Fick möjligheten att se en av dessa träningsmatcher idag.

Läs också: Alice Söndergaard utsedd till Årets idrottare 2018

Hammarby IF är i Göteborg på matchläger och ställdes idag mot Lerums IS. Två lag som stött på varandra flera gånger genom åren, senast i Gothia Cup-finalen förra året. En final som Hammarby IF vann på straffar.

Idag fick vi se en väldigt jämn första halvlek där båda lagen bjöd på stundtals bra fotboll och bra målchanser. I slutet av första halvlek fick Lerums IS straff och jag var helt säker på att Lerum skulle gå till halvtidsvilan med 1-0 ledning. Men riktigt så blev det inte. Hammarbys målvakt Wilma Hansen stod för en magisk räddning .

Läs också: Straffar avgjorde finalen mellan Lerum IS och Hammarby IF FF

Andra halvlek hade knappt dragit igång innan Hammarbys målspruta Vendela Dreifaldt höll sig framme och kunde ge laget ledningen med 1-0. Bara några minuter senare kunde Lerums IS kvittera till 1-1 via Alice Söndergaard.

En som gjorde det väldigt bra idag och som jag inte sett tidigare är Lerums IS västerback, Disa Brorsson. Trygg med bollen, bra teknik, lugn i sitt spel och väldigt skicklig på sin position. Kul att se!

Läs också: Nacka FC & Hammarby IF inleder ett samarbete

Hanna Wijk lyckades ge Lerums IS ledningen med 2-1 läckert framspelad av Alice Söndergaard men Hammarby och Grace Cespedes ville inte vara sämre. Grace som är känd för sitt skott och sin känsliga högerfot fick till ett drömskott som Lerums målvakt var chanslös på, 2-2.

Men sedan klev hon fram, Alice Söndergaard. Gjorde 3-2 via krysset och fastställde sedan slutresultatet till 4-2. Matchen stora gigant, är jag förvånad?

Grattis till segern Lerums IS! Bra jobbat!

//Rudy Alvarado

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/ungdomsfotboll
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Läs hela inlägget
Annons

Facebook

Populärt

newbody Förenade Bil Olka Sportresor Stanno Oderland Alvarado

Copyright © 2019 Alvarado Sport & Media