Följ oss

Flickfotboll

Här är listan över våra lokala fotbollspelare på Twitter

Publicerad

den

Twitter är en av dom social medierna som växer som mest just nu och självklart finner vi många av våra lokala fotbollspelare där. Jag har gått igenom några av dom och här har ni listan.

Jag har självklart missat en del men tveka inte att hör av er så lägger jag upp er på listan. Ni kan kommentera i detta inlägget eller lägga till mig på Twitter: http://www.twitter.com/RudyAlvarado

Listan uppdateras fortlöpande.

Kärra KIF:
Sandra Bergström – @smbergstrom
Jocelyn Alvarado – @jocelynmarmol5

Vardar/Makedonija:
Alan Mezori – @alanmezori4

Örgryte IS:
Oscar Jisland – @Ojisland
Naod Kibrom – @naodkibrom10
Rasmus Tengfjord – @rasmustengfjord
Sebastian Laneby – @sebastianlaneby
Henrik Carlsson – @henrikcaarlsson
Anton Dahlgren – @dahlgrenanton

Kongahälla:
Fredrik Busck – @fredbusck

Mölnlycke IF:
Shano Roda – @shanoroda
Valentin Wiberg – @valentinwiberg
Alexander Borgqvist – @borgqvist10

Göteborgs DFF:
Hanna Hjorth – @hannahjort1

Gunnilse IS:
Fati Spahija – @fatispahija

Lärje/Angered:
Aaron Åberg – @aaronabergg
Ali Simmo – @ali_simmo
Anjur Osmanovic – @aosmanovic10
Dali Hirmiz – @dalihirmiz

Hisingsbacka FC:
Jonathan Malmqvist – @malmshow
Cavid Gasimov – @cavidGasimov
Fredrik Zanjanchi – @fzanjanchi
Robin Andersson – @hc_robin

Hovås/Billdal:
Amanda Hallesjö – @ahallelujah
Nanna Jansson – @nannajansson

GAIS:
Robin Hododi – @robinhododi
Oliver Hallqvist – @ohallqvist17
Andreas Larsson – @andreaslarsson8

Utsiktens BK:
Petter Nordin – @petternordin

BK Häcken:
Abdou Sabally – @abdousabally
Danyom Zekarias – @danyomzekarias
Rasmus Iversen – @rasive
Emil Pettersson – @cescpettersson
Julien Eskola Dupuis – @julieneskola
Daniel Marsfeld – @marsis97
Olivier Stanisic – @oliverstanisic
Felix Martinsson – @fmartinsson
Don Thongsomboon – @donthongsomboon
Daniel Garcia Olsson – @dgarciaolsson_
Robin Hellberg – @robinYNWA

Landvetter IS:
Marcus Rinvall – @marcus11rinvall
Anton Lindgren – @antonlindgren3

Qviding FIF:
Franjo Ladan – @prinsfranjo
Nikola Ladan – @nikolaladan
Ismar Krhalic – @ismarkrhalic

IFK Göteborg:
Douglas Hayes – @douglashayes
Martin Zanjanchi  – @martinzanjanchi
Simon Laneby – @simonlaneby
Nikola Zivkovic – @zivkovicnikola
Viktor Jansson – @viiktoorjansson

IK Zenith:
Johan Jansson – @jjohanjjansson

Azalea BK:
Victor Hagman – @victorhagman

FC Bosona:
Haris Pozega – @harispozega

//Rudy Alvarado

 

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/RudyAlvarado
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


3 Kommentarer

3 Comments

  1. fk

    Jan 19, 2013 at 10:53 f m

    Hahha du glömde typ 20 pers

  2. fk

    Jan 19, 2013 at 10:54 f m

    noakibrom och typ hälften av tjerna och killarna

    • Rudy Alvarado

      Jan 19, 2013 at 11:01 f m

      Ja och det var det jag skrev?

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Flickfotboll

Imorgon drar Växjö DFF Invitational Cup igång

Publicerad

den

Imorgon drar Växjö DFF Invitational Cup som är en inbjudningsturnering för flickor födda 2003. Jag har nyligen kommit fram till Växjö och har hunnit installera mig på hotellet.

Läs också: Alice Söndergaards tankar inför helgen ”Det ska bli sjukt kul att få möta så duktiga lag”

Följande åtta lag är med i årets turnering: Lerums IS, AIK FF, Furulunds IK, GIF Nike, Hammarby IF DFF, Husie FF, IK Zenith och arrangörsföreningen Växjö DFF.

Sitter och förbereder mig inför morgondagen, tog fram förra årets resultat från Gothia Cup och kom fram till att jag kommer att få se väldigt bra fotboll imorgon. Så här gick det för några av lagen som deltog i Gothia Cup 2017.

AIK FF – Guld
Hammarby IF DFF – Silver
Lerums IS – Brons
Furulunds IK – 8-delsfinal
IK Zenith – 8-delsfinal

Läs också: Gothia Cup: Guld till AIK FF G14 – se den spännande straffsparksläggningen här

Det har även gått väldigt bra för Husie IF, Växjö DFF och GIF Nike i olika turneringar under året som gått. Ni ser, jag kommer att få se väldigt bra fotboll i morgon och ser verkligen framemot det.

Här finner ni spelschemat för morgondagen:

08:30, Växjö DFF – Hammarby IF DFF
09:20, Husie IF – IK Zenith
10:10, Lerums IS – Furulunds IK
11:00, AIK FF – GIF Nike
11:50, Växjö DFF – Husie IF
12:40, Hammarby IF DFF – IK Zenith
13:30, Lerums IS – AIK FF
14:20, Furlunds IK – GIF Nike
15:10, IK Zenith – Växjö DFF
16:00, Hammarby IF DFF – Husie IF
16:50, GIF Nike – Lerums IS
17:40, Furulunds IK – AIK FF

All matcher spelas i Tipshallen här i Växjö. Ni följer bevakningen från Växjö DFF Invitational Cup här på bloggen och på bloggens sociala medier. Gå gärna in och följ så att ni inte missar något, länkar finner ni här nedan.

//Rudy Alvarado

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/RudyAlvarado
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Läs hela inlägget

Flickfotboll

Alice Söndergaards tankar inför helgen ”Det ska bli sjukt kul att få möta så duktiga lag”

Publicerad

den

I helgen spelas Växjö DFF Invitational Cup och jag kommer att vara på plats för att bevaka turnering precis som jag gjorde under förra året.

Läs också: 16 segrar av 16 möjliga – Lerums IS gick obesegrade genom serien

I år deltar följande lag: Lerums IS, IK Zenith, AIK FF, Hammarby IF, Husie IF, Furulunds IK, GIF Nike och arrangörsföreningen Växjö DFF.

Ser verkligen framemot helgen då det är så många bra lag som deltar, ett av lagen är Lerums IS och där hittar vi spelaren Alice Söndergaard som vi tog en liten pratstund med inför helgens turnering.

Läs också: Gothia Cup: Lerums IS klara för semifinal – se den spännande straffsparksläggningen här

Året har precis börjat och ni har redan haft fina framgångar, berätta.
– Exakt, under vintern har vi satsat mycket på grundträningen. Vi har verkligen kämpat och haft mycket fys. Personligen tycker jag att det har gjort oss starkare fysiskt och vinsten i Öbollen var ett bra kvitto efter vinterns alla träningar. Matchen mot Vänersborg (Vinst med 7-0) visar vi också vilja vilket resulterade till vinst så man kan säga att vi har börjat året bra ja.

Vad har du för förväntningar inför årets säsong?
-Jag har stora förväntningar på allt som kommer hända detta året inom fotbollen. SM i futsal är en av alla men också utomhussäsongen. Det viktigaste är att jag ska ta det som det kommer och ha så roligt som möjligt. Samtidigt ska man inte ha för höga förväntningar men med vårt lag känns det som detta är vårt år.

Läs också: Gothia Cup: Revanschsugna Lerums IS fick bästa möjliga start, slog AIK FF

Vad är det bästa med Lerums IS rent fotbollsmässigt och hur skulle du vilja beskriva ert sätt att spela fotboll?

Det bästa med Lerums IS F-03 är vår lagkänsla och att vi kämpar tillsammans som ett lag. Rent fotbollsmässigt skulle jag säga att vi har väldigt duktiga individuellt, både tekniska och fysiska. Vi spelar bra och visar oss mycket vilket gör att vi hittar ytor och på det sättet lägger många fina mål. Våra tränare tror på oss vilket gör att man vågar mer. En viktig sak i vårt lag är att vi ska våga att misslyckas för att lära oss av våra misstag.

Nu till helgen skall ni spela Växjö Invitational Cup i Växjö, vad tror du om era chanser där?
– Det ska bli sjukt kul att få möta så duktiga lag och få chansen att få riktigt bra motstånd. Detta kan gå hur som helst men jag anser att våra chanser är stora om vi bara håller oss till vårt spel och går in med rätt inställning. En lärorik turnering helt enkelt.

Ni har AIK i gruppen, ni vann mot dom när ni ställdes mot dom i Gothia Cup. Ni kom sedan trea och dom vann hela turneringen. Hur mycket ser du framemot den matchen?
 Självklart vill vinna och det är alltid roligt att möta bra motstånd. Som du skrev mötte vi ju dom under Gothia cup och vann vilket var härligt för oss. AIK vann ju Gothia cup vilket jag anser att dom var värda dom hade kämpat precis som vi gjorde. Vi ska göra vårt bästa sen får vi se hur långt det tar oss. AIK är mycket skickliga och jag tror att matchen kommer bli rolig att spela. Jag ser fram emot helgen jättemycket. Det är alltid kul med nya utmaningar.

Önskar Alice och Lerums IS all lycka till i helgen. Ni följer bevakningen av turneringen bäst via bloggen och på bloggen sociala medier. Länkar finner ni här nedan. Vi ses i helgen!

//Rudy Alvarado

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/RudyAlvarado
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Läs hela inlägget

Flickfotboll

14 spelare är klara för Kopparbergs/Göteborgs F19-satsning

Publicerad

den

Ni har tidigare kunnat läsa om Kopparbergs/Göteborg FC och deras F19-satsning som man gör tillsammans med IFK Göteborg.

Läs också: Kopparbergs/Göteborg FC satsar på eget F19-lag – Tove Mattsson är en av spelarna som är klara

Då presenterade man tre spelare som var klara för F19-laget och idag har man presenterat fler spelare som är klara för deras nya lag.

– Vi har klart med 14 spelare från IFK Göteborg och övriga samarbetsklubbar. För mig och oss är det viktigt att relationen med övriga klubbar är god, det är tillsammans med dem vi bygger en ljus framtid för damfotbollen i Göteborg på elitnivå säger Kopparbergs/Göteborgs huvudtränare Anna Stoltze till deras hemsida. 

Följande spelare är klara för Kopparbergs/Göteborg FC F19:

Hanna Andersson
Julia Steussloff
Tove Mattsson
Evelyn Ijeh
Felicia Escobar Särnbratt
Ammie Johansson
Josefina Byberg
Sara Persson
Sara Kjällström
Isabella Tomic
Amanda Nygren
Katja Gudmand-Höyer
Amanda Bernhardtz
Johanna Bistedt

Det känns som att det kommer att bli ett oerhört spännande lag att följa nästa säsong. Ser redan framemot seriestarten.

//Rudy Alvarado

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/RudyAlvarado
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Läs hela inlägget
Annons

Facebook

Populärt

kia newbody Forenadebil agoodchoice rudyalvarado

Copyright © 2018 Alvarado Sport & Media