fbpx
Följ oss

Flickfotboll

Här är listan över våra lokala fotbollspelare på Twitter

Publicerad

den

Twitter är en av dom social medierna som växer som mest just nu och självklart finner vi många av våra lokala fotbollspelare där. Jag har gått igenom några av dom och här har ni listan.

Jag har självklart missat en del men tveka inte att hör av er så lägger jag upp er på listan. Ni kan kommentera i detta inlägget eller lägga till mig på Twitter: http://www.twitter.com/RudyAlvarado

Listan uppdateras fortlöpande.

Kärra KIF:
Sandra Bergström – @smbergstrom
Jocelyn Alvarado – @jocelynmarmol5

Vardar/Makedonija:
Alan Mezori – @alanmezori4

Örgryte IS:
Oscar Jisland – @Ojisland
Naod Kibrom – @naodkibrom10
Rasmus Tengfjord – @rasmustengfjord
Sebastian Laneby – @sebastianlaneby
Henrik Carlsson – @henrikcaarlsson
Anton Dahlgren – @dahlgrenanton

Kongahälla:
Fredrik Busck – @fredbusck

Mölnlycke IF:
Shano Roda – @shanoroda
Valentin Wiberg – @valentinwiberg
Alexander Borgqvist – @borgqvist10

Göteborgs DFF:
Hanna Hjorth – @hannahjort1

Gunnilse IS:
Fati Spahija – @fatispahija

Lärje/Angered:
Aaron Åberg – @aaronabergg
Ali Simmo – @ali_simmo
Anjur Osmanovic – @aosmanovic10
Dali Hirmiz – @dalihirmiz

Hisingsbacka FC:
Jonathan Malmqvist – @malmshow
Cavid Gasimov – @cavidGasimov
Fredrik Zanjanchi – @fzanjanchi
Robin Andersson – @hc_robin

Hovås/Billdal:
Amanda Hallesjö – @ahallelujah
Nanna Jansson – @nannajansson

GAIS:
Robin Hododi – @robinhododi
Oliver Hallqvist – @ohallqvist17
Andreas Larsson – @andreaslarsson8

Utsiktens BK:
Petter Nordin – @petternordin

BK Häcken:
Abdou Sabally – @abdousabally
Danyom Zekarias – @danyomzekarias
Rasmus Iversen – @rasive
Emil Pettersson – @cescpettersson
Julien Eskola Dupuis – @julieneskola
Daniel Marsfeld – @marsis97
Olivier Stanisic – @oliverstanisic
Felix Martinsson – @fmartinsson
Don Thongsomboon – @donthongsomboon
Daniel Garcia Olsson – @dgarciaolsson_
Robin Hellberg – @robinYNWA

Landvetter IS:
Marcus Rinvall – @marcus11rinvall
Anton Lindgren – @antonlindgren3

Qviding FIF:
Franjo Ladan – @prinsfranjo
Nikola Ladan – @nikolaladan
Ismar Krhalic – @ismarkrhalic

IFK Göteborg:
Douglas Hayes – @douglashayes
Martin Zanjanchi  – @martinzanjanchi
Simon Laneby – @simonlaneby
Nikola Zivkovic – @zivkovicnikola
Viktor Jansson – @viiktoorjansson

IK Zenith:
Johan Jansson – @jjohanjjansson

Azalea BK:
Victor Hagman – @victorhagman

FC Bosona:
Haris Pozega – @harispozega

//Rudy Alvarado

 

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/ungdomsfotboll
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


3 Kommentarer

3 Comments

  1. fk

    jan 19, 2013 at 10:53 f m

    Hahha du glömde typ 20 pers

  2. fk

    jan 19, 2013 at 10:54 f m

    noakibrom och typ hälften av tjerna och killarna

    • Rudy Alvarado

      jan 19, 2013 at 11:01 f m

      Ja och det var det jag skrev?

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Flickfotboll

Gothia Cup: Tölö IF vs. Västerås IK – dagens bästa match

Publicerad

den

Efter Heden och en god lunch begav vi oss till Backavallen för att se matchen mellan Tölö IF och Västerås IK i G15-klassen. Haft äran att följa Tölö IF tidigare och var väldigt nyfiken på att se dom igen.

Läs också: Bra start av BK Häcken i Gothia Puma Trophy – slog CCL Soccer Club från USA

Tyvärr fick man ingen bra start i dagens match och man fick se Västerås IK:s Daniella Lindh göra både 1-0 och 2-0 efter bara en kvart. Men man arbeta sig in i matchen och tog för sig ordentligt desto mer matchen pågick. I slutet av första halvlek stod Elina Norström för en riktigt snygg passning som friställde Tindra Nyholm som i sin tur kunde reducera till 2-1.

I andra halvlek fortsatte man att trycka på och Smilla Strömbäck kunde i den 40 minuten kvittera till 2-2. Detta kan ha varit den bästa matchen vi sett idag. Matchen innehöll ett riktigt högt tempo, lagen spelade bra fotboll och bjöd på en spännande underhållning. Precis så som det skall vara.

Läs också: Gothia Cup: La Bandita De La Perez från Chile vann premiärmatchen

Matchen slutade 2-2 och det var ett helt rättvist resultat sett till matchbilden enligt mig. Saknade dock Tölös grymma målvakt Oliwia Dahlin men hörde att hon skadat sig i en träningsmatch inför Gothia Cup. Krya på dig!

Tack Tölö IF och Västerås IK för den fina uppvisningen idag. Imorgon ställs Tölö IF mot Älvsjö AIK FF klockan 16:30 på Grimbo 2 och Västerås IK ställs mot Lambertseter IF från Norge klockan 15:30 på Grimbo 2.

Läs också: Gothia Cup: Här finner du vårt schema för morgondagen

Glöm inte att följa bloggen via sociala medier för fler uppdateringar från Gothia Cup, länkar finner ni här nedan.

//Rudy Alvarado

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/ungdomsfotboll
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Läs hela inlägget

Flickfotboll

Sölvesborg: IK Sturehov till final efter straffar

Publicerad

den

Efter en välbehövlig lunch var vi tillbaka på Svarta Led för att se nästa spännande semifinal, den här gången var det semifinalen mellan Onsala BK och IK Sturehov i F15/16-klassen som väntade.

Läs också: Sölvesborg: Här finner du allt du behöver veta inför slutspelet imorgon

Onsala BK hamnade i en sexlagsgrupp och tog hem full pott, fem raka segrar och 12-2 i målskillnad. IK Sturehov kom tvåa i sin grupp med tre segrar och en förlust och 9-3 i målskillnad.

Första halvlek blev en jämn historia där inget av lagen vågade föra matchen. Man kände på varandra, vågade inte spela ut ordentligt och man skapade inte några farliga målchanser åt något håll.

Läs också: LB07 klara för final i Sölvesborgcupen 2019

En spelare som gjorde det väldigt bra och som imponerade på mig i första halvlek var Onsalas västerback Elfrida Wahlström.

I andra halvlek så höjde sig Onsala och man tog också ledningen via Alice Legnedahl och det såg länge ut att Onsala BK skulle ta hem det här. Men så i slutminuterna lyckades Sturehovs Alma Lerjeryd skjuta ett skott utifrån som gick i mål.

Läs också: Sölvesborg: Antonio & hans FC Rödeby fortsätter att bjuda på bra fotboll

Matchen fick avgöras på straffar, en straffsparksläggning om IK Sturehov vann efter två fina räddningar av deras målvakt. Surt för Onsala BK som stod för en väldigt fin insats i den här matchen.

Nu väntar final för IK Sturehov och då ställs man mot IFK Österåker och den matchen startar 15:15. Önskar IK Sturehov all lycka till i finalen.

//Rudy Alvarado

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/ungdomsfotboll
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Läs hela inlägget

Flickfotboll

Sölvesborg: Linköping Kenty tog sin första seger – vann över Sundbyberg IK

Publicerad

den

Det är dag två här på Sölvesborgcupen, solen skiner och det är fantastisk stämning här på Svarta Led. Glöm inte att följa bloggen på sociala medier för fler uppdateringar från turneringen, länkar finner ni längst ner i detta inlägg.

Läs också: Sölvesborg: Här finner du vårt schema för dagen

Vi startade dagen med matchen mellan Sundbyberg IKLinköping Kenty i F15/16-klassen. En match som Sundbyberg startade väldigt bra, man hade ett stort spelövertag samt spelade med stort självförtroende. Desto mer matchen pågick så kom Linköping Kenty in mer och mer och man tog ledningen med 1-0 via Selma Brandstedt. Efter målet var det ombytta roller, Linköping Kenty förde spelet och tryckte på rejält.

Gabriella Özdemir utökade Linköpings ledning till 2-0 strax innan halvtidsvilan. I andra halvlek fortsatte man att ha ett stort spelövertag och man skapade flera farliga chanser. Men Sundbyberg IK gav sig inte, man kämpade sig tillbaka och gjorde både 2-1 via Maya Hallengren och 2-2 via Lisa Engström.

Läs också: Sölvesborg: Mölnlycke IF vände och vann

I slutet av matchen fick Linköping Kenty dock utdelning för sitt stora spelövertag när Ebba Parbrand fastställde slutresultatet till 3-2. Segern var den första för Linköping Kenty i turneringen, tidigare har man spelat oavgjort och förlorat en match.

Nu väntar nästa match i gruppspelet, där väntar Lörby IF/Sölvesborgs GOIF och den matchen startar 14:30 på Lörby 2. Önskar laget all lycka till!

//Rudy Alvarado

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/ungdomsfotboll
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Läs hela inlägget
Annons

Facebook

Populärt

newbody Förenade Bil Olka Sportresor Stanno Oderland Alvarado

Copyright © 2019 Alvarado Sport & Media