fbpx
Följ oss

Ungdomsfotboll

Futsal-DM: Resultaten från helgens matcher

Publicerad

den

Åter en helg har gått och idag firar vi andra advent. Julen närmar sig med stormsteg och så även slutspelet i årets upplaga av Futsal-DM. Många tabeller är haltande just nu och därför är det svårt att egentligen kunna förutse några vinnare i dagsläget men av vad jag tittat på så är det några lag som utmärkt sig extra.

Kan ni gissa vilka?

Här nedan kommer schemat från igår fast med uppdaterade resultat efteråt.

Lördag F-98

Qviding FIFUtbynäs SK, 15:30@ Hammarkullens sporthall (6-0)
Utbynäs SKIK Zenith, 17:30@ Hammarkullens sporthall (0-3)
Näsets SKYtterby IS, 18:15@ Hammarkullens sporthall (0-0)

Söndag F-98

Grupp 1
Göteborgs DFF – Torslanda IK, 14:40@ Rosendalshallen (2-0)
Avenyn United FC – IFK Björkö, 15:20@ Rosendalshallen (1-7)
Kållered SK – Landvetter IF 2003, 16:00@ Rosendalshallen (1-0)

Lördag F-00

Grupp 1
Lindome GIFAvenyn United FC, 09:00@ Lundbystrand 5 (2-1)
Torslanda IKKungsladugårds BK, 09:00@ Lundbystrand 4 (12-0)

Grupp 2
Näsets SKLandvetter IF 2003, 10:10@ Lundbystrand 5 (6-0)
Älvsborgs FFHovås Billdal IF, 10:50@ Lundbystrand 5 (3-3)
Sävedalens IFUtbynäs SK, 11:25@ Lundbystrand 5

Söndag P-98

Grupp 1
Azalea BKIK Zenith, 18:30@ Hammarkullens sporhall (2-1)
Gunnilse ISHisingsbacka FC, 19:15@ Hammarkullens sporthall (7-1)

Grupp 2
Fässbergs IF – Landvetter IS, 13:15@ Rosendalshallen (6-0)
Utbynäs SK – Örgryte IS, 20:00@ Lundbystrand 5 (0-7)

Grupp 3
Guldhedens IK – IF Warta, 14:00@ Rosendalshallen (2-3)
GAIS – Kode IF, 19:20@ Lundbystrand 5 (2-4)

Lördag P-00

Grupp 1
Angered FCHisingsbacka FC, 10:40@ Frölunda kulturhus (9-1)
Landvetter IS Hönö IS, 11:20@ Frölunda kulturhus (1-4)

Grupp 2
Azalea BKHovås Billdal IF, 16:00@ Rosendalshallen (0-1)
Backatorps IFLerums IS, 16:40@ Rosendalshallen (3-2)
FC Amhult Gunnilse IS, 17:20@ Rosendalshallen (2-0)

Grupp 3
Fässbergs IF Torslanda IK, 17:00@ Landala sporthall (1-3)
Örgryte IS Mölnlycke IF, 17:40@ Landala sporthall (2-4)

Söndag P-00

Grupp 3
Torslanda IK – Örgryte IS, 13:40@ Sandeklevshallen (4-3)

 

// Tom Andersson

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/ungdomsfotboll
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


1 Kommentar

1 Kommentar

  1. Rabi

    dec 8, 2014 at 9:48 f m

    Gunnilse is p98 e grymt bra

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Annons

Facebook

Populärt

newbody Förenade Bil Olka Sportresor Stanno Oderland Alvarado

Copyright © 2019 Alvarado Sport & Media