Då var Futsal-DM dag två igång och den här gången befinner jag mig på Valhalla C för att följa F01-klassen.
Eriksberg IF ställdes mot Älvängens IK och för er som följt bloggen genom åren vet att jag är ett stort fan av Eriksbergs IF. Älvängen har jag inte kunnat se så mycket och jag var väldigt nyfiken på att se dom. Jag vet till exempel att Älvängen har ett duktigt F03-lag och var nyfiken på att se om detta Älvängen var lika duktiga.
Eriksberg inledde matchen genom att ta ledningen med 1-0 genom Amanda Nygren och det kändes som att Eriksberg skulle ta hem matchen. Det som jag blev imponerad över var Älvängens grymma försvarspel. Fortsätter man så här så kan man bli det laget som släpper in minst mål i detta DM. Fantastiskt att se.
Deras försvarsspel gjorde ju att Eriksberg hade svårt att få till något spel samtidigt som Älvängen ständigt var där och försökte bryta bollen. Man lyckades till slut och Ebba Sporrong kunde kvittera till 1-1. Viktigt mål och helt rättvist.
Vi som var på Valhalla bjöds på en bra kamp och resultatet 1-1 var helt rättvist.
I skrivande stund spelar Eriksbergs sin andra match för dagen. Man leder just nu med 1-0 mot Lekstorps IF. Målet gjordes av Linnea Lucero.
Älvängens nästa match spelas kl 12:20 på Valhalla C. Motståndet kommer Öckerö IF att stå för.
Ni glömmer väl inte att följa Ggbfotboll.com på dom sociala medierna?
Facebook: http://www.facebook.com/RudyAlvaradocom
Instagram: http://www.instagram.com/gbgfotboll_com
Twitter: http://www.twitter.com/RudyAlvarado
Snapchat: gbgfotboll_com
//Rudy Alvarado