fbpx
Följ oss

Pojkfotboll

Följande spelare har blivit kallade till P16-landslaget

Publicerad

den

Förbundskapten Roger Franzén har tagit ut följande spelare till P16/01-landslagets läger på Bosön den 30 november till 3 december.

Läs också: Vinn ett träningsläger för hela laget

Följande spelare har blivit kallade:

Ferhan Abic IK Brage 20010611 0 0
Kevin Ackermann BK Häcken 20010524 13 2
Noah Alexandersson Västra Frölunda IF 20010930 7 0
Helmer Andersson Örebro SK FK 20010908 15 1
Nadir Ayeva Örebro SK FK 20010905 2 0
Victor Backman Kalmar FF 20010316 11 1
Adam Ben Lamin AIK FF 20010602 5 0
Felix Bennarp IF Brommapojkarna 20010401 3 0
Linus Borgström Malmö FF 20010616 0 0
Marcus Bärkroth BK Häcken 20010224 0 0
Jack Cooper Love IF Elfsborg 20011225 0 0
Isak Dahlqvist IFK Göteborg 20010925 1 0
Jesper Dickman Malmö FF 20010410 5 2
Alex Douglas Hammarby IF FF 20010817 0 0
Albin Ekström GIF Sundsvall 20010312 5 0
Kevin Fransson Örgryte IS FF 20010205 0 0
Erik Grandelius Degerfors IF 20010928 2 0
Victor Göransson Helsingborgs IF 20010428 0 0
Benjamin Hajdari Kalmar FF 20010930 2 0
Yonis Hakimyasin Djurgårdens IF FF 20010807 2 0
Isac Harrysson HBK Elitfotboll AB 20010324 7 1
Alan Hjulström AIK FF 20011220 7 0
Karl Holmer Helsingborgs IF 20010327 0 0
Philip Hällgren IK Oddevold 20010330 0 0
Kevin Jensen Landskrona BoIS 20010615 0 0
Pontus Jonsson Dalkurd FF 20010520 0 0
Yahya Kalley Malmö FF 20010320 0 0
Marcus Kanto Örebro SK FK 20010120 2 0
Manasse Kusu IFK Norrköping FK 20011222 12 0
Jacob Lackell Eskilstuna City FK 20010705 0 0
Leo Lanneborn Hammarby IF FF 20010513 2 0
Isac Larsson HBK Elitfotboll AB 20010201 0 0
Julian Larsson AIK FF 20010421 4 2
Kevin Liimatainen IF Elfsborg 20010225 0 0
Toni Lukic Jönköpings Södra IF 20010206 0 0
Daniel Miljanovic IF Elfsborg 20010411 2 2
Amel Mujanic Malmö FF 20010401 4 1
Sylvin Mulumba Kayembe Ilolo BKV Norrtälje 20010606 16 3
Benjamin Nygren IFK Göteborg 20010708 14 7
Samuel Ohlsson IFK Göteborg 20010513 11 0
Albin Palmlöv GIF Sundsvall 20011217 3 0
Niklas Persson AIK FF 20010111 3 0
Johan Rapp Malmö FF 20010208 0 0
Mohammed Ali Rubi Kweder Kristianstad FC 20010119 3 0
Tyler Sernling Örgryte IS FF 20010117 2 0
Taylor Silverholt Halmstads BK 20010404 0 0
Teodor Stenshagen GIF Sundsvall 20010211 0 0
Daniel Strandsäter Jönköpings Södra IF 20010218 0 0
Albin Sundgren Malmö FF 20010626 0 0
Hampus Svensson Kalmar FF 20010523 11 0
Noah Söderberg IF Elfsborg 20010821 0 0
Alex Timossi Andersson Helsingborgs IF 20010119 11 8
David Tongur IFK Norrköping FK 20010225 0 0
Otis Unda Toivio Hammarby IF FF 20010320 0 0
Gabriel Wallentin Halmstads BK 20010403 4 0
Oliver Verona Grönberg Genoa FC 20010428 9 0
Rasmus Wikström IFK Göteborg 20010318 12 1
Teodor Wålemark BK Häcken 20010625 4 0
Oliver Zandén IF Elfsborg 20010814 0 0
Karl Åberg IFK Luleå 20010720 0 0
Simon Andersson Halmstads BK 20010115 9 0
Joachim Imbrechts Royal Charleroi Sporting Club 20011009 0 0
Daniel Lundquist AIK FF 20010205 2 0
Jesper Royé Torstorps IF 20010518 0 0
Rasmus Walan FBK Karlstad 20010324 0 0
Kristoffer Westerberg IF Brommapojkarna 20010425 6 0

Önskar samtliga spelare all lycka till!

//Rudy Alvarado

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/ungdomsfotboll
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Pojkfotboll

P17-landslaget till Tjeckien där 3-nationsturnering väntar – följande spelare har blivit kallade

Publicerad

den

Den 9-13 oktober kommer P17-landslaget åka till Tjeckien för att spela en 3-nationsturnering.

Läs också: Tjäna pengar till laget – tre enkla sätt att få pengar till träningslägret eller fotbollscupen

Förbundskapten Viktor Eriksson har kallat följande spelare:

Victor Stulic – Östers IF
Noel Törnqvist – IS Halmia
Hussein Ali – ÖSK Elitfotboll AB
Noah Eile – Malmö FF
Totte Holmkvist – Trelleborgs FF
Taulant Peci – Halmstads BK
Anthonio Sanjairag – Djurgårdens IF FF
Philip Sundgren – BK Häcken
Daniel Svensson – IF Brommapojkarna

Läs också: Ishak Shamoun är klar för IFK Göteborg

Linus Tagesson – Djurgårdens IF FF
Sebastian Lagerlund – BK Häcken
Elvis Lindkvist – FC Inter
Ishak Shamoun – IFK Göteborg
Aimar Sher – Hammarby IF FF
Paulos Abraham – IF Brommapojkarna
Isak Jansson – Kalmar FF
Tim Prica – Malmö FF
Oscar Uddenäs – S.P.A.L S.r.l

Läs också: Stor uppvisning av Momodou Lamin Sonko när Västra Frölunda IF vann

Önskar samtliga spelare all lycka till!

//Rudy Alvarado

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/ungdomsfotboll
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Läs hela inlägget

Pojkfotboll

Stor uppvisning av Momodou Lamin Sonko när Västra Frölunda IF vann

Publicerad

den

Igår var jag på plats när Västra Frölunda IF (P15) tog emot Älvsborg FF på ett kyligt Ruddalen. Västra Frölunda IF har haft en tung säsong och man kämpar i botten av tabellen och Älvsborg FF ligger i mitten av tabellen.

Läs också: Tjäna pengar till laget – tre enkla sätt att få pengar till träningslägret eller fotbollscupen

Väl på plats så fick jag se att Västra Frölunda IF tagit upp spelare från deras duktiga P14-lag som bland annat tog sig till final i Eskilscupen i somras. Domaren hann knappt blåsa igång matchen innan Västra Frölundas stora talang Momodou Lamin Sonko skapat första farliga målchansen.

Västra Frölunda radade upp chanser och Älvsborg FF hade svårt att hänga med i deras snabba omställningar. Momodou Lamin Sonko gjorde 1-0 i den 18:e minuten men man hann knappt fira innan Älvsborg FF kvitterat till 1-1 via Sven Genemo.

Kvitteringen gav Älvsborgs FF lite kraft och man kunde göra 1-2 via Fabian Gustafsson Pellegrini. Ett snyggt skott utifrån i målvaktens högra hörn. Strax innan halvtidsvilan kunde Momodou Lamin Sonko göra 2-2 till sitt Västra Frölunda IF.

Läs också: Västra Frölunda IF klara för final i Eskilscupen för andra året i rad

I andra halvlek så kom Västra Frölunda och Momodou Lamin Sonko igång ordentligt. Man spelade dessutom en väldigt fin fotboll men mycket fart och Älvsborg hade stora problem att hänga med.

Momodou Lamin Sonko blev matchens stora gigant då han i andra halvlek stått för ytterligare tre mål och där emellan även låtit Ali Eid göra ett mål i deras 6-2 seger mot Älvsborg FF.

– Det var tuff match i början men jag tycker att vi lyckades spela oss ur deras press och när vi gjorde det så lyckades vi få igång vårt spel väldigt bra , säger Momodou Lamin Sonko till Ungdomsfotboll.se efter matchen.

Jag kan säga att Momodou Lamin Sonko (född 2005) ligger väldigt högt upp på listan över dom största talangerna jag sett genom åren. Skall bli väldigt intressant att se hans utveckling dom kommande åren.

Läs också: Selma Ayan kallad till Turkiska F17-landslaget

Det var fler spelare som gjorde det bra igår, bland annat Västra Frölundas Ali Eid, Meron Mussie Weldemicael, Simon Hansson och Daniel Kabayel. I Älvsborg FF fastnade jag för Sven Genemo och deras målvakt Pelle Segertoft som trots sex insläppta mål gjorde en bra match.

Tack för att jag fick se er spela igår!

//Rudy Alvarado

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/ungdomsfotboll
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Läs hela inlägget

Pojkfotboll

EM-kval väntar för P16-landslaget – följande spelare har blivit kallade

Publicerad

den

EM-kval väntar för P03-landslaget den 27 september – 3 oktober, den här gången på hemmaplan i Helsingborg. Sverige möter Danmark, Färöarna och Litauen i gruppen.

Läs också: Tjäna pengar till laget

Förbundskapten Roger Franzén har kallat följande spelare:

Samuel Andersen – FC Nordsjälland
Melker Ellborg – Malmö FF
Ben Engdahl – IF Brommapojkarna
Robin Glavak – Örgyte IS
Emin Hasic – BK Häcken
Ludvig Nicklasson – Malmö FF
Casper Nilsson – Malmö FF
Jesper Tolinsson – IFK Göteborg
Casper Widell – Helsingborgs IF
Markus Björkqvist – Malmö FF

Läs också: Guld till BK Häcken i Ligacupen 2018/2019

Samuel Dahl – Västerås SK 
Imam Jagne – BK Häcken
Nuha Jatta – Gais
Linus Mattsson – Gefle IF
Ludvig Nåvik – GIF Sundsvall
Noah Tesfai Negash – AIK
Edwin Andersson – IFK Göteborg
Kristoffer Krebs – IF Brommapojkarna
Emil Roback – Hammarby IF
Oscar Vilhelmsson – IFK Göteborg

Läs också: Blåvitts Oscar Vilhelmsson om uttagningen ”Jag blev väldigt glad och samtidigt nervös”

Spelschemat
27 september, 19.00, Sverige – Litauen @ Harlyckans IP
30 september, 16.00, Sverige – Färöarna @ Harlyckans IP
3 oktober, 19.00, Sverige – Danmark @ Olympia

Önskar samtliga spelare och Sverige all lycka till!

//Rudy Alvarado

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/ungdomsfotboll
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Läs hela inlägget
Annons

Facebook

Populärt

newbody Förenade Bil Olka Sportresor Stanno Oderland Alvarado

Copyright © 2019 Alvarado Sport & Media