fbpx
Följ oss

Pojkfotboll

Följande spelare är kallade till P16-landslaget

Publicerad

den

Första dagarna i december ska 66 spelare födda år 2000 ha läger på Bosön ledda av bland annat förbundskaptenen Roland Nilsson. Nedan hittar du spelarna som är uttagna till lägret som pågår mellan 1 och 4 december.

Kul att Adam Andersson (Örgryte IS), Fonti Kanu (IF Angered United), Jake Weisbrod (IFK Göteborg) och Kevin Yakob (BK Häcken) från Göteborg har blivit kallade.

Läs också: Årets spelare Kevin Enkido Yakob klar för BK Häckens U19

Josef Al-Kufi – IK Sirius FK
André Alsanati – Hammarby Fotboll
Adam Andersson – Örgryte IS
Johan Arvidsson – Kalmar FF
Adam Bark – Örebro SK FK
Jesper Berglund – Degerfors IF-
Rickard Bergman – IFK Lidingö FK
Carl Björk – IFK Norrköping FK
Ahmad Bonnah – Djurgårdens IF FF
Isak Bråholm – IK Sirius FK

Läs också: Respekt: IFK Göteborg krigade sig till final

Theeraphong Buaklin – Sunnersta AIF
Zemri Callaku – IS Halmia Academy
Matteo  Catenacci – IF Brommapojkarna
Mikael Christensen – IK Brage
Elias Durmaz – BK Forward
Benjamin Edbom Kan – AIK FF
Anton Eriksson – Umeå FC Akademi
Lucas Fredlund – AIK FF
Rasmus Fridolf – Ullareds IK
Samuel Fröjdh – Malmö FF
Rany Georgis – AIK FF
Mark Gorgos – AIK FF
Jonatan Gren – IFK Norrköping FK
Adam Groundstroem – IF Brommapojkarna
Carl Gustafsson – Kalmar FF
Peter Gwargis – Husqvarna FF
Noel Hansson – Malmö FF
Kevin Harltun – Malmö FF
Eduart Iljazi – IF Elfsborg
Markos Issa – IF Brommapojkarna
Kevin Jarret – Hammarby IF
Fonti Kanu – IF Angered United
Prince Isaac Kouame – IF Elfsborg
Viktor Krüger – Kalmar FF
Gustaf  Lagerbielke – FC Djursholm
Adam Larsson – Sandvikens IF
Filston Mawana – Malmö FF
Christian Mix – IF Brommapojkarna
Max Mårtensson – Helsingborgs IF Akademi
Melvin Mårtensson – Gefle IF FF
Albin Mörfelt – AIK FF
Gustav Nordh – Piteå FF
Jakob Olsson – Halmstad BK
Adrian Petersson – Åtvidabergs FF
Alex Petrovic – Halmstad BK
Khaled Qasem – IFK Norrköping FK
Claus Emilio Royo – AIK FF
Jesper Sandberg Hesselgren – IF Elfsborg
Odilon Sangwa – Örebro SK FK
Hani Shurrab – IFK Trollhättan
Alex Sjöholm – Helsingborgs IF Akademi
Tim Stålheden – IF Elfsborg
Samuel Svenlén – IFK Brommapojkarna
Edi Sulisufaj – Falkenbergs FF

Läs också: Futsal-DM: Örgrytes framtid tog guld i Futsal-DM tidigare idag

Benjamin Tannus – Högaborgs BK
Martin Trinh – ÖSK Elitfotboll AB
Markus Uppling – IFK Norrköping FK
Jake Weisbrod – IFK Göteborg
Willy Wickman – Enköpings SK FK
Kevin Yakob – BK Häcken
Samuel Brolin – AIK FF
Ludvig Franck – Karlsunds IF HFK
Simon Gustafsson – Örebro SK FK
Gustav Lindström – IFK Norrköping FK
Jakob Tånnander – Malmö FF
Simon Wennberg – IK Sirius FK

Önskar samtliga spelare all lycka till!

Titta gärna på videointervjun vi gjorde med Kevin Yakob förra året:

//Rudy Alvarado

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/ungdomsfotboll
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Annons

Facebook

Populärt

newbody Förenade Bil Olka Sportresor Stanno Oderland Alvarado

Copyright © 2019 Alvarado Sport & Media