Ni som har följt bloggen under helgen har läst om att DM för damjuniorer har spelats på Heden. Det bjöds på många bra matcher och fint spel.
Under söndagen spelades kvartsfinalerna och semifinalerna. IFK Göteborg ställdes mot Mölnlycke IF i den ena semifinalen och Torslanda IK ställdes mot Hisingsbacka FC i den andra semifinalen.
Att Torslanda är duktiga det visste jag och samma sak gäller med Hisingsbacka. En på förhand bra och jämn match. Det började väldigt jämnt där båda lagen kände på varandra. Hisingbacka försökte få igång sitt spel men hade svårt med passningspelet, något som Torslanda IK utnyttjade med farliga omställningar. Den jämna matchen uteblev.
Torslandas farliga omställningar ledde till att Anastasia Stojanova kunde göra både 1-0 och 2-0 på Hisingbacka FC. Kul att se Anastasia Stojanova och Alexandra Magnusson Truppa spela juniorfotboll. Detta är unga och duktiga spelare som vi kommer att få se mycket av i framtiden.
Anastasias båda mål kom som en chock för Hisingsbacka som fick ännu svårare att få igång sitt spel. Efter detta var det Torslandas match rakt igenom. Torslanda vann till slut matchen med 4-0.
Övriga målskyttar: Karin Andersson och Ebba Bengtsson.
Kul att se spelare som Ida Ygge och Elin Jirdén i Torslandas trupp. Två oerhört duktiga spelare som jag följt under åren.
Nu väntar alltså final för detta duktiga Torslanda IK. I finalen kommer man att ställas mot IFK Göteborg som vann sin match mot Mölnlycke IF med 2-0. Mer om den matchen i nästa inlägg.
Finalen spelas den 20 mars kl 12:00 @ Valhalla
//Rudy Alvarado