fbpx
Följ oss

Pojkfotboll

De är kallade till P17-landslagets Bosönläger

Publicerad

den

Efter U17-EM lämnade Christofer Augustsson som förbundskapten för P02-landslaget. Istället har Viktor Eriksson tagit över som förbundskapten för kullen.

Den 7-12 juni är det dags för den första samlingen under Eriksson, då han har kallat 68 spelare till ett läger på Bosön. Lägret fungerar som en inventering inför höstens landskamper.

Här är de uttagna spelarna:

Paulos Abraham – IF Brommapojkarna
Mustafe Ismail Ahmed – Skellefteå FF
Joel Allard – Trosa-Vagnhärad SK
Joel Andersson Segerlind – Örebro SK
Melvin Appelberg – Jönköpings Södra IF
Moustafa Benshi – Kalmar FF
Nils Bertilsson – Varbergs BoIS FC
Jesper Carström – GIF Sundsvall
Emanuel Chabo – IFK Norrköping
Nikolaj Duus Möller – Bologna (Italien)

LÄS MER: ÖSK:s Herman Ragnarsson: ”Målsättningen är att ta sig till slutspelsserien”

Emmanuel Ekong – Empoli (Italien)
Kofi Fosuhene Asare – Djurgårdens IF
Armin Gigovic – Helsingborgs IF
Filip Gustafsson – IF Elfsborg
Aziz Harabi – Hammarby IF
Alvin Holmgren – Malmö FF
Totte Holmkvist – Trelleborgs FF
Zeidane Inoussa – IF Brommapojkarna
Melker Jonsson – Djurgårdens IF
Kourosh Kadijani – IFK Norrköping

Adam Kaied – Helsingborgs IF
Emanuel Kulego – Rosenborg (Norge)
Lucas Kåhed – IFK Göteborg
Mayckel Lahdo – Hammarby IF
Karl Landsten – BK Häcken
Alex Larsson – BK Häcken
Elvis Lindkvist (bilden) – BK Häcken
Mattias Mannerstål – IF Elfsborg
Josafat Mendes – AIK
Hugo Moldin – IFK Göteborg

LÄS MER: Den naturlige ledaren David Ngoma: ”Sprider energi både på och utanför plan”

David Ngoma – BK Häcken
Mubaarak Nuh – Malmö FF
Alfons Nygaard – IFK Göteborg
Anton Nygren – FC Gute
Jakob Olsson – IFK Norrköping
Jacob Ondrejka – Landskrona BoIS
Arton Podrimcaku – Kalmar FF
Herman Ragnarsson – Örebro SK
Vilmer Rönnberg – Enskede IK
Erion Sadiku – Varbergs BoIS FC

Dino Salihovic – IFK Norrköping
Anthonio Sanjairag – Djurgårdens IF
Jerry Schylström – Kalmar FF
Ishak Shamoun – IFK Göteborg
Noah Shamoun – Assyriska Turabdin
Aimar Sher – Hammarby IF
Arvid Skantz – IF Elfsborg
Elion Spahija – Kalmar FF
Kevin Strand – IF Elfsborg
Tom Strannegård – AIK

LÄS MER: Kalmar FF:s målspruta Jerry Schylström om tiden i Halmstad

Philip Sundgren – BK Häcken
Robin Sundgren – AIK
Axel Svalling – Kalmar FF
Ludvig Svanberg – Hammarby IF
Daniel Svensson – IF Brommapojkarna
Linus Tagesson – Djurgårdens IF
Zagros Ucar – Dalkurd FF
Tim Van Assema – IFK Göteborg
Jonathan Westerberg – IF Brommapojkarna
Alen Zahirovic – Östers IF

Hugo Claesson – Degerfors IF
Wille Jakobsson – AFC Eskilstuna
Filip Jörgensen – Villarreal (Spanien)
Jovan Lucic – BK Häcken
Gustav Molin – GIF Sundsvall
Ian Pettersson – Helsingborgs IF
Hannes Sveijer – IK Sirius
Noel Törnqvist – IS Halmia

Kvintetten Teo Grönborg (IF Brommapojkarna), Kasper Harletun (Bologna, Italien), Edward Holmén (BK Häcken), William Kulvik (Stabaek, Norge) och Emil Westman (AIK) var uttagna till lägret men har lämnat återbud.

// Robert Rosén

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/ungdomsfotboll
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Annons

Facebook

Populärt

newbody Förenade Bil Olka Sportresor Stanno Oderland Alvarado

Copyright © 2019 Alvarado Sport & Media