Följ oss

Pojkfotboll

Följande spelare är kallade till P16-landslaget

Publicerad

den

Första dagarna i december ska 66 spelare födda år 2000 ha läger på Bosön ledda av bland annat förbundskaptenen Roland Nilsson. Nedan hittar du spelarna som är uttagna till lägret som pågår mellan 1 och 4 december.

Kul att Adam Andersson (Örgryte IS), Fonti Kanu (IF Angered United), Jake Weisbrod (IFK Göteborg) och Kevin Yakob (BK Häcken) från Göteborg har blivit kallade.

Läs också: Årets spelare Kevin Enkido Yakob klar för BK Häckens U19

Josef Al-Kufi – IK Sirius FK
André Alsanati – Hammarby Fotboll
Adam Andersson – Örgryte IS
Johan Arvidsson – Kalmar FF
Adam Bark – Örebro SK FK
Jesper Berglund – Degerfors IF-
Rickard Bergman – IFK Lidingö FK
Carl Björk – IFK Norrköping FK
Ahmad Bonnah – Djurgårdens IF FF
Isak Bråholm – IK Sirius FK

Läs också: Respekt: IFK Göteborg krigade sig till final

Theeraphong Buaklin – Sunnersta AIF
Zemri Callaku – IS Halmia Academy
Matteo  Catenacci – IF Brommapojkarna
Mikael Christensen – IK Brage
Elias Durmaz – BK Forward
Benjamin Edbom Kan – AIK FF
Anton Eriksson – Umeå FC Akademi
Lucas Fredlund – AIK FF
Rasmus Fridolf – Ullareds IK
Samuel Fröjdh – Malmö FF
Rany Georgis – AIK FF
Mark Gorgos – AIK FF
Jonatan Gren – IFK Norrköping FK
Adam Groundstroem – IF Brommapojkarna
Carl Gustafsson – Kalmar FF
Peter Gwargis – Husqvarna FF
Noel Hansson – Malmö FF
Kevin Harltun – Malmö FF
Eduart Iljazi – IF Elfsborg
Markos Issa – IF Brommapojkarna
Kevin Jarret – Hammarby IF
Fonti Kanu – IF Angered United
Prince Isaac Kouame – IF Elfsborg
Viktor Krüger – Kalmar FF
Gustaf  Lagerbielke – FC Djursholm
Adam Larsson – Sandvikens IF
Filston Mawana – Malmö FF
Christian Mix – IF Brommapojkarna
Max Mårtensson – Helsingborgs IF Akademi
Melvin Mårtensson – Gefle IF FF
Albin Mörfelt – AIK FF
Gustav Nordh – Piteå FF
Jakob Olsson – Halmstad BK
Adrian Petersson – Åtvidabergs FF
Alex Petrovic – Halmstad BK
Khaled Qasem – IFK Norrköping FK
Claus Emilio Royo – AIK FF
Jesper Sandberg Hesselgren – IF Elfsborg
Odilon Sangwa – Örebro SK FK
Hani Shurrab – IFK Trollhättan
Alex Sjöholm – Helsingborgs IF Akademi
Tim Stålheden – IF Elfsborg
Samuel Svenlén – IFK Brommapojkarna
Edi Sulisufaj – Falkenbergs FF

Läs också: Futsal-DM: Örgrytes framtid tog guld i Futsal-DM tidigare idag

Benjamin Tannus – Högaborgs BK
Martin Trinh – ÖSK Elitfotboll AB
Markus Uppling – IFK Norrköping FK
Jake Weisbrod – IFK Göteborg
Willy Wickman – Enköpings SK FK
Kevin Yakob – BK Häcken
Samuel Brolin – AIK FF
Ludvig Franck – Karlsunds IF HFK
Simon Gustafsson – Örebro SK FK
Gustav Lindström – IFK Norrköping FK
Jakob Tånnander – Malmö FF
Simon Wennberg – IK Sirius FK

Önskar samtliga spelare all lycka till!

Titta gärna på videointervjun vi gjorde med Kevin Yakob förra året:

//Rudy Alvarado

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/RudyAlvarado
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Pojkfotboll

Följande spelare är kallade till P17-landslaget & Elite Round

Publicerad

den

I oktober förra året så påbörjade P01-landslaget sitt kval till EMCypern. Utöver värdnationen Cypern ställdes man även mot San Marino och Polen. Dom starka prestationerna på Cypern tog laget till Elite Round i Kroatien som är den sista delen i kvalet inför EM som kommer att spelas den 4 – 20 maj i England.

Elite Round spelas den 6 -16 mars.

Läs också: Noah Alexandersson är klar för IFK Göteborg ”Det är ett väldigt bra lag jag ansluter till”

Förbundskapten Roger Franzén har tagit ut följande spelare till Elite Round i Kroatien:

Simon Andersson – HBK Elitefotboll AB
Kristoffer Westerberg – IF Brommapojkarna
Helmer Andersson – Örebro SK FK
Adam Ben Lamin – AIK FF
Yonis Hakimyasin – Djurgårdens IF FF
Samuel Ohlsson – IFK Göteborg
Teodor Stenshagen – GIF Sundsvall
Hampus Svensson – Kalmar FF
Rasmus Wikström – IFK Göteborg
Kevin Ackermann – BK Häcken

Läs också: Kevin Ackermann fick göra Allsvensk debut – bland Allsvenskans yngsta spelare genom tiderna

Noah Alexandersson – IFK Göteborg
Victor Backman – Kalmar FF
Fredrik Hammar – IF Brommapojkarna
Manasse Kusu – IFK Norrköping FK
Amel Mujanic – Malmö FF
Sylvin Mulumba Kayembe Ilolo – BKV Norrtälje
Jack Lahne – IF Brommapojkarna
Julian Larsson – AIK FF
Benjamin Nygren – IFK Göteborg
Alex Timossi Andersson – Helsingborgs IF

Läs också: Fredrik Hammar efter debuten i Superettan ”Detta är början på en lång resa”

Önskar samtliga spelare all lycka till!

//Rudy Alvarado

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/RudyAlvarado
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Läs hela inlägget

Pojkfotboll

Två talanger från Göteborg på provspel hos holländska storklubben

Publicerad

den

Talangerna Oskar Ruuska och Anton Kurochkin befinner sig sedan i söndags i Holland för att provträna med storklubben Feyenoord

Läs också: Lovande Blåvitt-talang till Chievo Verona där provspel väntar

Oskar Ruuska (född 2004) spelar till vardags för Angered MBIK som i år kommer att spela U16 Nationell och Anton Kurochkin (född 2003) tillhörde det duktiga P03-laget i IFK Göteborg som nu blivit Elit 2. Provspelet äger rum fram tills på torsdag.

Läs också: Gothia Cup: Älskade Angered, fasiken vilken vacker fotboll ni spelar

Önskar spelarna stort lycka till under sitt provspel i Holland.

//Rudy Alvarado

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/RudyAlvarado
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Läs hela inlägget

Pojkfotboll

Följande spelare har blivit kallade till P16-landslaget & Future Team

Publicerad

den

Den 6-8 mars är det dags för P16-landslaget och Future Team att samlas igen. Den här gången har förbundskapten Ulf Kristiansson tagit ut följande spelare som skall med på landslagsläger på Bosön:

Läs också: Vi vann SM-guld i Futsal 2018

Paulos Abraham – IF Brommapojkarna
Alessandro Bartoli – Örgryte IS FF
Jesper Bergström – IF Älgarna
Fredrik Borgström – IF Älgarna
Samuel Burakowsky – Malmö FF
Alper Demirol – IF Brommapojkarna
Martins Egbe – Malmö FF
Pontus Eriksson – IFK Umeå
Rasmus Forsell – Karslunds IF HFK
Adel Gharbi – Angered MBIK
Jesper Granqvist – Edsbyns IF FF
Melker Green – IFK Norrköping FK
Puri Haji – Ängelholms IFF

Läs också: Följande spelare har blivit kallade till F16-landslaget

Awil Hassan – IF Elfsborg
Tim Hausenberger – Hammarby IF FF
Max Helge – IF Elfsborg
Alvin Holmgren – Staffanstorp United FC
Zeidane Inoussa – IF Brommapojkarna
Olle Johansson – Skene IF
Adam Kailed – Helsingborgs IF
Alfred Kajlöv – Sandvikens IF
Mayckel Lahdo – Hammarby IF FF
Lucas Larsen – Helsingborgs IF
Josafat Mendes – AIK FF
Mattias Nilsson – IFK Umeå
Jacob Ondrejka – Landskrona BoIS
Ludvig Pärlenskog – Bollnäs GIF FF
Aimar Sher – Hammarby IF FF
Daniel Svensson – IF Brommapojkarna
Robin Tihi – AIK FF
August Westerholm – IF Brommapojkarna
Emil Wickman – IFK Östersund
Melker Widell – Malmö FF

Läs också: SUPERSÖNDAG: Megatalangen som försvann och återvände som ledare – ”Måste förstå att vi inte är maskiner”

Önskar samtliga spelare all lycka till!

//Rudy Alvarado

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/RudyAlvarado
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Läs hela inlägget
Annons

Facebook

Populärt

Copyright © 2018 Alvarado Sport & Media