Semifinaldags för Gothia Trophy och G17E, där SKF Arena var skådeplatsen för matchen mellan AIK FF och NorCal Premier PDP. Faktum är att AIK var det enda svenska lag som kvarstod i semifinal, efter att FC Rosengård blivit eliminerade av Tokyo Verdy i kvarten.
Läs också: Vendela Dreifaldt tvåmålsskytt när Hammarby tog sig till semifinal
Amerikanskorna öppnade starkt och såg till att AIK-försvaret fick jobba. Ledningsmålet skulle komma i den fjortonde matchminuten när Hannah Deljkic sätter 1-0, en mardrömsstart för svenskorna. Inte skulle det bli lättare heller, då man blev rejält nertryckta och fick spela försvarsspel hela halvleken. NorCal skapade tillräckligt många chanser för att sätta 2-0, men lyckas inte överlista AIK:s målvakt.
Läs också: Propagandafotboll när BP och IFK Göteborg drabbades samman
Något behövde göras i andra halvlek för att vända på matchen, frågan var bara om AIK hade något ess i rockärmen. NorCal hade i alla fall ett par, bland annat Aurrora Yarnell Williams som sätter 2-0 innan Deljkic kliver fram och gör sitt andra för dagen, 3-0.
AIK försökte med lite längre bollar men hade problem att vara på rätt sida av NorCals backlinje. Det faktum att amerikanskorna alltid jagade och stressade Stockholmarna när de hade bollen gjorde det inte heller lättare att servera en bra pass.
Läs också: Angereds nya flaggskepp ser oerhört intressant ut
Matchen slutar 3-0, vilket gör att vårt sista svenska hopp är ute ur G17E-klassen. Tokyo Verdy och Bayern Leverkusen gör upp om sista finalplatsen klockan 19.00 på Valhalla IP, finalen spelas lördag 16.20 på Gamla Ullevi.
//Tobias BW Granberg