Igår åkte jag till Valhalla för att se matchen mellan Kopparbergs/Göteborg FC och IF Limhamn Bunkeflo i Svenska Spel F19 Södra.
Läs också: Stadium Sports Camp – Världens roligaste fotbollsvecka
Har inte sett Kopparbergs/Göteborg FC spela på väldigt länge och var väldigt nyfiken på att årets trupp. Har även fått in lite tips på spelare som jag absolut inte får missa i detta lagbygge.
Först och främst såg jag framemot att se Hanna Andersson och Evelyn Ijeh som jag följt genom åren. Båda tillhör numera Kopparbergs/Göteborg FC A-lag. Att dessa två spelare skulle ta det stora klivet var jag helt övertygad om. Både Hanna och Evelyn besitter väldigt fina kvalitéer.
Läs också: IFK Göteborg besegrade Eriksberg, Ijeh stor matchhjälte
Första halvleken igår bjöd inte på något vidare spektakulärt, dock var det en spelare som verkligen stack ut. Hon heter Molly Johansson och spelar för Kopparbergs/Göteborg FC. Jädrar, vilken oslipad diamant, det här kan bli riktigt bra!
Det var också Molly Johansson som gav laget ledningen med 1-0 i början av andra halvlek. Tyvärr hann inte glädjen hålla i sig så länge då Amanda Olsson höll sig framme när målvakten skulle skjuta upp bollen. Bollen träffade Amanda och gick in i mål.
Men Kopparbergs/Göteborg FC kom tillbaka när Andrea Pajovic träffade mål i den 76:e minuten. Men bara en minut senare så fick IF Limhamn Bunkeflo en straff, en straff som Emma Paulsson förvaltade väl. Matchen såg ut att sluta 2-2 men så i slutminuterna, på en hörna som landade hos Elma Junttila Nelhage och Elma i sin tur lade fram bollen till Ulrika Bredin som drog på ett skott utifrån och 3-2 var ett faktum.
Läs också: Andrea Pajovic klar för Kopparbergs/Göteborg FC
Kopparbergs/Göteborg FC vann matchen med 3-2 och det stora utropstecknet igår stavas Molly Johansson. Fasiken vilken spännande spelare som Kopparbergs/Göteborg FC har hittat. Får bli fler matcher framöver helt enkelt.
//Rudy Alvarado