Connect with us

Pojkfotboll

LJAT: Italienarnas organisation räckte inte till mot dem spanska talangerna

Efter att ha haft en paus för att hinna få i sig lite att äta så var det dags att kolla matchen mellan italienska Cagliari Calcio mot spanska FC Barcelona på Skytteholms A-plan.

Läs också: LJAT: Italienska Cagliari Calcio kontrollerade matchen från början till slut

Såg fram emot en spännande match där jag på förhand höll Barcelona lite starkare, men hade samtidigt en känsla att ett disciplinerat Cagliari skulle kunna överraska giganterna från Katalonien.

Men Italienarnas starka organisation räckte inte för att kontrollera dem spanska talangerna, kvicka kombinationer och ständig rörelse mellan lagdelarna gjorde det svårt för Cagliari. Redan efter 6 minuter så kunde Barcelonas lille tekniker på mittfältet Pablo Páez Gavira göra 1-0. Det dröjde 6 minuter innan man kunde utöka denna gången genom anfallaren Jordi Coca Ausín som efter en snabb upprullning med på högerkanten serverades en fin boll och på ett tillslag kunde trycka dit 2-0 till spanjorerna.

Läs också: LJAT: Dagens första match blev en jämn historia

Cagliari fortsatte ha det svårt att skapa chanser och Barcelona kontrollerade större delen av bollinnehavet under första halvlek.

I andra halvlek så fick Cagliaris nummer 11, Michele Masala, som gjorde två av lagets fyra mål i förra matchen mot AIK, en fin möjlighet till ett reduceringsmål efter en fin löpning så försökte han att sätta den högt på Barcelonas målvakt och var så när på att lyckas men bollen tippades till hörna.

Läs också: LJAT: Fullsatt Skytteholms IP fick se FC Barcelona vinna

Barcelona hade en fin möjlighet att utöka på slutet efter en tilltrasslad situation i Cagliaris straffområde men en fin räddning hindrade dom.

Matchen slutade 2-0 och idag var det spanska teknik och kvicka rörelser som besegrade italiensk taktik och organisation.

//Jonathan Enzo Arnet

Anmäl dig till Nyhetsbrevet

Populärt

Dags för F15-landslaget att spela sina första landskamper - här är första truppen Dags för F15-landslaget att spela sina första landskamper - här är första truppen

Dags för F15-landslaget att spela sina första landskamper

Flickfotboll

Första landskamperna för P15–landslaget väntar ­– följande spelare har blivit kallade Första landskamperna för P15–landslaget väntar ­– följande spelare har blivit kallade

Första landskamperna för P15–landslaget väntar ­– följande spelare har blivit kallade

Pojkfotboll

46 spelare kallade till F15–landslaget första läger på Bosön 46 spelare kallade till F15–landslaget första läger på Bosön

46 spelare kallade till F15–landslaget första läger på Bosön

Flickfotboll

Gothia Cup: Se alla vinnarna från årets turnering Gothia Cup: Se alla vinnarna från årets turnering

Gothia Cup: Se alla vinnarna från årets turnering

Ungdomsfotboll

46 spelare kallade till P15–landslagets första läger på Bosön 46 spelare kallade till P15–landslagets första läger på Bosön

46 spelare kallade till P15–landslagets första läger på Bosön

Pojkfotboll

Gothia Cup 2023: Spelschemat för världens största ungdomsturnering är här Gothia Cup 2023: Spelschemat för världens största ungdomsturnering är här

Gothia Cup 2023: Spelschemat för världens största ungdomsturnering är här

Ungdomsfotboll

Gothia Cup Packlista: 20 viktiga saker att ta med för ditt fotbollslag i sommar Gothia Cup Packlista: 20 viktiga saker att ta med för ditt fotbollslag i sommar

Gothia Cup Packlista: 20 viktiga saker att ta med för ditt fotbollslag i sommar

Ungdomsfotboll

P16-landslagets trupp till UEFA-turneringen i Portugal P16-landslagets trupp till UEFA-turneringen i Portugal

P16-landslagets trupp till UEFA-turneringen i Portugal

Pojkfotboll

Anmäl dig till Nyhetsbrevet

Copyright © 2022 Alvarado Sport & Media

Connect
Anmäl dig till Nyhetsbrevet