fbpx
Följ oss

Ungdomsfotboll

Halör Invitational: Här är Ungdomsfotbolls schema

Publicerad

den

Då har det blivit dags för Halör Invitational i Skåne. Turneringen går under namnet Halör Cup i P10- och F10-klassen medan Halör Invitational arrangeras för P14, P15 och F15. Ungdomsfotboll.se kommer de kommande tre dagarna att täcka pojk- och flickfotbollen i den äldsta åldersklassen.

P15-klassen avgörs i Skanör Falsterbo medan F15-klassen spelas i Höllviken. Ungdomsfotboll.se kommer under torsdagen befinna sig i Skanör Falsterbo medan vi under fredagen drar vidare till Höllviken och därefter ser finalspelet i Skanör Falsterbo på lördag.

I dag är det alltså P15 i Skanör Falsterbo som står på schemat för Ungdomsfotboll.se och matcherna vi kommer att bevaka är följande:

09:00, IFK Haninge – Kvarnby IK, Tångvallaplanen
10:00, Östers IF – Nacka FC, Tångvallaplanen
11:00, Hässleholms IF – Älvsjö AIK, Tångvallaplanen
12:00, BK Höllviken – Halmstads BK, Tångvallaplanen
14:00, FK Karlskrona – LB07, Tångvallaplanen
15:00, Landskrona BoIS – IF Brommapojkarna, Tångvallaplanen
16:00, BK Astrio – Djurgårdens IF, Tångvallaplanen
17:00, Trelleborgs FF – Malmö FF, Tångvallaplanen

Upplägget innebär alltså att vi på Ungdomsfotboll.se glädjande nog kommer hinna med att se alla lag i P15-klassen minst en gång.

Grupperna i Halör Invitational P15 ser förövrigt ut enligt följande:
Grupp 1: IFK Haninge, Kvarnby IK, Östers IF och Nacka FC
Grupp 2: Hässleholms IF, Älvsjö AIK, BK Höllviken och Halmstads BK
Grupp 3: FK Karlskrona, IF Brommapojkarna, LB07 och Landskrona BoIS
Grupp 4: BK Astrio, Malmö FF, Djurgårdens IF och Trelleborgs FF

// Robert Rosén

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/ungdomsfotboll
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Annons

Facebook

Populärt

newbody Förenade Bil Olka Sportresor Stanno Oderland Alvarado

Copyright © 2019 Alvarado Sport & Media