fbpx
Följ oss

Ungdomsfotboll

Future Cup: Följande lag är klara för semifinal & final

Publicerad

den

Imorgon väntar den stora finaldagen i Future Cup 2017. Nu har snön dragit in över Göteborg ikväll och vi håller tummarna för att planerna är speldugliga inför morgondagens finaldag.

Läs också: Future Cup: Jaqueline Handke i huvudrollen när Landvetter slog Blåvitt

Här finner ni spelprogrammet för morgondagens semifinaler och finaler:

Pojkar födda 2003

Semi 1: 08:30, Kalmar FF – Husie IF @ Guldheden Södra
Semi 2: 08:30, Hässleholms IF – BK Häcken @ Gamlestadsvallen

Final: 13:50 @ Heden 4
Bronsmatch: 13:10 @ Kobbegårdens IP 2

Pojkar födda 2002

Semi 1: 08:30, Eskilsminne IF – Naestved IF @ Överåsvallen
Semi 2: 08:30, Tölö IF – Halmstad BK @ Valhalla IP

Final: 13:40 @ Heden 3
Bronsmatch: 13:10 @ Guldheden Södra

Läs också: Future Cup: Linnea Egevall sköt AIK till semifinal

Pojkar födda 2001

Final: 10:40, Västra Frölunda IF – BK Olympic @ Heden 3
Bronsmatch: 09:40, IFK Göteborg – Karlslunds IF HFK @ Valhalla IP

Pojkar födda 2000

Final: 10:30, IFK Västerås – Koge Boldklub
Bronsmatch: 13:00, Moss FK – Hammarby TFF

Flickor födda 2003:

Final: 12:10, B93 Köpenhamn – Husie IF @ Heden 2
Bronsmatch: 12:20, AIK F04 Ungdomsakademi – Brondbyernes IF @ Heden 4

Läs också: Future Cup: Täby FK vann matchen men Kinna IF vann mitt hjärta

Flickor födda 2002:

Final: 09:40, IFK Göteborg – Astrio @ Heden 4
Bronsmatch: 08:20, AC Silkeborg – Grenå IF @ Heden 4

Flickor födda 2001-1999

Final: 12:00, Boo FF – Älvsjö AIK FF @  Heden 3
Bronsmatch: 11:30, Enskede IF – Djurgårdens IF @ Ruddalen

Önskar alla lagen all lycka till imorgon!

Glöm inte att följa bloggen på sociala medier, länkar finner ni här nedan.

//Rudy Alvarado

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/ungdomsfotboll
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Ungdomsfotboll

Sölvesborg: Här finner du allt du behöver veta inför slutspelet imorgon

Publicerad

den

Dagen började solsken och desto mer dagen gick så byttes solskenet mot regn, åska och blixtrar. Vi valde därför att inte fortsätta vår bevakning av turneringen idag då vi kände att vi inte skulle göra ett bra jobb.

Läs också: Sölvesborg: Antonio & hans FC Rödeby fortsätter att bjuda på bra fotboll

Imorgon väntar dock slutspelet i Sölvesborgcupen och då kommer vi inte låta regnet störa vår bevakning. Håll tummarna för att solen kommer tillbaka imorgon.

Här finner ni dom lagen som tagit sig till A-slutspel i dom klasserna som vi bevakat mest:

P15:
Semifinal:
10:00, AIK U – LB07 @ ICA Supermarket
10:00, Mölnlycke IF – Kristianstads United @ Coop

Final:
14:15 @ Coop

Läs också: Sölvesborg: Lyckå FF hämtade upp underläge mot BK Astrio

P14:
Kvartsfinal:
08:30, FC Forca Kosovo – AIK @ Lörby 2
09:00, Spånga IS – Rottne IF @ ICA Supermarket
09:00, Kristianstad FC – FC Rödeby @ Coop
09:30, Södertälje FK – Vellinge IF

Semifinal 1:
13:15 @ ICA Supermarket
13:15 @ Coop

Final:
16:15 @ Coop

F15/16:
Semifinal:
12:00, 1:an i Grupp B – IK Sturehov
12:00, IFK Österåker – 2:an i Grupp B

Final:
15:15 @ ICA Supermarket

Läs också: Sölvesborg: Linköping Kenty tog sin första seger – vann över Sundbyberg IK

Vi ses imorgon! Önskar alla lagen all lycka till!

Glöm inte att följa oss via sociala medier för fler uppdateringar från Sölvesborgcupen, länkar finner ni här nedan.

//Rudy Alvarado

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/ungdomsfotboll
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Läs hela inlägget

Ungdomsfotboll

Idag drar Sölvesborgcupen igång – se vårt schema för dagen här

Publicerad

den

Idag har det blivit dags att bege sig till Sölvesborg där Sölvesborgcupen väntar. Det blir den åttonde turneringen vi bevakar i år, visst är det lite häftigt ändå?

Läs också: Ungdomsfotboll.se åker på turné – se vilka turneringen vi kommer att bevaka i år

Newbody Family är huvudpartner till turneringen och vi har aldrig besökt turneringen tidigare så det här känns väldigt spännande. Ser att det är många intressanta lag med i turneringen så jag är laddad på att se få se väldigt bra fotboll under helgen.

Här finner du vårt preliminära schema för dagen:

P15, 16:00, IK Zenith – LB07 @ Edenryd 1
P15, 17:00, Näsets SK – Warta IF @ Edenryd 1
P15, 18:00, Sölvesborgs GOIF – Mölnlycke IF @ Edenryd 1
F15/16, 18:00, Saltsjöbadens IF – Svalöv BK @ Edenryd 2
F15/16, 20:00, Linköping Kenty – Onsala BK @ Edenryd 2
P15, 20:00, Rottne IF – FC Rödeby @ Edenryd 1

Läs också: Newbody blir ny huvudpartner till Ungdomsfotboll.se

Glöm inte att följa oss på sociala medier för fler uppdateringar från turneringen, länkar finner ni här nedan.

Nu kör vi!

//Rudy Alvarado

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/ungdomsfotboll
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Läs hela inlägget

Bildspecial

Bildspecial: Ålborg City Cup, del 1

Publicerad

den

För snart två veckor sedan var jag på plats under Ålborg City Cup för att bevaka turneringen tillsammans med OLKA Sportresor.

Det är många som frågar om bilder så här kommer en liten bildspecial från turneringen, del 1.

Obs! Vid delning av bilder var god och ange följande:
Foto: Ungdomsfotboll.se
– Instagram: Tagga @ungdomsfotboll.se
– Facebook: Tagga @Ungdomsfotboll.se

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/ungdomsfotboll
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Läs hela inlägget
Annons

Facebook

Populärt

newbody Förenade Bil Olka Sportresor Stanno Oderland Alvarado

Copyright © 2019 Alvarado Sport & Media