fbpx
Följ oss

Ungdomsfotboll

Future Cup: Följande lag är klara för semifinal & final

Publicerad

den

Imorgon väntar den stora finaldagen i Future Cup 2017. Nu har snön dragit in över Göteborg ikväll och vi håller tummarna för att planerna är speldugliga inför morgondagens finaldag.

Läs också: Future Cup: Jaqueline Handke i huvudrollen när Landvetter slog Blåvitt

Här finner ni spelprogrammet för morgondagens semifinaler och finaler:

Pojkar födda 2003

Semi 1: 08:30, Kalmar FF – Husie IF @ Guldheden Södra
Semi 2: 08:30, Hässleholms IF – BK Häcken @ Gamlestadsvallen

Final: 13:50 @ Heden 4
Bronsmatch: 13:10 @ Kobbegårdens IP 2

Pojkar födda 2002

Semi 1: 08:30, Eskilsminne IF – Naestved IF @ Överåsvallen
Semi 2: 08:30, Tölö IF – Halmstad BK @ Valhalla IP

Final: 13:40 @ Heden 3
Bronsmatch: 13:10 @ Guldheden Södra

Läs också: Future Cup: Linnea Egevall sköt AIK till semifinal

Pojkar födda 2001

Final: 10:40, Västra Frölunda IF – BK Olympic @ Heden 3
Bronsmatch: 09:40, IFK Göteborg – Karlslunds IF HFK @ Valhalla IP

Pojkar födda 2000

Final: 10:30, IFK Västerås – Koge Boldklub
Bronsmatch: 13:00, Moss FK – Hammarby TFF

Flickor födda 2003:

Final: 12:10, B93 Köpenhamn – Husie IF @ Heden 2
Bronsmatch: 12:20, AIK F04 Ungdomsakademi – Brondbyernes IF @ Heden 4

Läs också: Future Cup: Täby FK vann matchen men Kinna IF vann mitt hjärta

Flickor födda 2002:

Final: 09:40, IFK Göteborg – Astrio @ Heden 4
Bronsmatch: 08:20, AC Silkeborg – Grenå IF @ Heden 4

Flickor födda 2001-1999

Final: 12:00, Boo FF – Älvsjö AIK FF @  Heden 3
Bronsmatch: 11:30, Enskede IF – Djurgårdens IF @ Ruddalen

Önskar alla lagen all lycka till imorgon!

Glöm inte att följa bloggen på sociala medier, länkar finner ni här nedan.

//Rudy Alvarado

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/ungdomsfotboll
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Ungdomsfotboll

Vi vann Eskilscupen 2019

Publicerad

den

Igår avgjordes Eskilscupen och vi var på plats under finalerna som spelades på Olympia. Vi fick se flera spännande finaler där några lag bjöd på väldigt bra fotboll och många mål vilket var kul.

Läs också: Guld till BK Olympic i Eskilscupen 2019

Här har vi sammanställ alla vinnarna från Eskilscupen 2019. Vi har tagit vinnarna i A-slutspelet och i åldersgrupperna 13 – 16 år. Stort grattis till er!

F13:
1. IFK Göteborg
2. Fortuna FF

P13:
1. Hammarby IF
2. Kinna IF

F14:
1. IFK Göteborg
2. Eskilsminne IF

P14, 11-manna:
1. IF Elfsborg
2. Västra Frölunda IF

Läs också: Eskilscupen: Tack för showen & grattis till guldet IFK Örby

P14, 9-manna
1. Åsa IF
2. Stafsinge IF

F15:
1. IFK Osby
2. Spånga IS FK

P15:
1. BK Olympic
2. Förenade Klippans FF

P16:
1. Eskilsminne IF
2. Lindome GIF

F16:
1. IFK Örby
2. FC Rosengård

Läs också: Guld till IF Elsfborg i Eskilscupen

Tack till Eskilscupen för en fantastiskt turnering. Rekommenderar alla lag att anmäla sig till turneringen nästa år, ni kommer inte att bli besvikna.

Tack även till er lag, spelare och ledare för att jag fått följa er under helgen. Jag hoppas att du följer oss via sociala medier för fler uppdateringar från Ungdomsfotbollen i Sverige, länkar finner du här nedan.

//Rudy Alvarado

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/ungdomsfotboll
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Läs hela inlägget

Ungdomsfotboll

Eskilscupen: Söndagens schema + finalschemat finner du här

Publicerad

den

Imorgon skall allt avgöras här på Eskilscupen och vi ser framemot många spännande slutspelsmatcher. Hittills har vi fått se många spännande och bra matcher och hoppas på att få se detta imorgon också.

Läs också: Eskilscupen: Älskar detta IFK Örby – bjuder oss på fantastisk vacker fotboll

Här kommer vårt schema + finalschemat för morgondagen:

09:40, F16, 1/4, Fortuna FF – Dösjöbro IF @ Norrvalla IP 5
10:30, F15, 1/4, Spånga IS SK – Kullabygdens DFF @ Olympiafältet 6
12:10, P14, SEMIFINAL, Västra Frölunda IF – vinnare av 1/4 @ Västergårds IP7
LUNCH 
13:50, P16, SEMIFINAL 1, Eskilsminne IF – Lerkils IF @ Olympiafältet 6
A-slutspel
15:30, P14, FINAL @ Olympia
16:20, F14, FINAL @ Olympiafältet 7
16:30, F16, FINAL @ Olympia
17:10, P15, FINAL @ Olympia
18:00, F15, FINAL @ Olympia

Läs också: Eskilscupen: Eskilsminne vände och vann mot Gideonsbergs IF

Vi ses imorgon med start 09:40. Glöm inte att följa oss via sociala medier för fler uppdateringar från Eskilscupen, länkar finner du här nedan.

//Rudy Alvarado

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/ungdomsfotboll
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Läs hela inlägget

Ungdomsfotboll

Eskilscupen: Här finner ni lördagens schema

Publicerad

den

Då är första dagen av Eskilscupen över och tyvärr hann vi inte se alla matcher som vi hade tänkt från början. Så blir det ibland, man vill se så många matcher som möjligt och ibland får man inte ihop det helt enkelt.

Läs också: Eskilscupen: IFK Göteborg har ett riktigt bra lag på gång

Men som tur är så spelas det en del matcher imorgon också så här kommer vårt preliminära schema för morgondagen.

09:40, F16, Sävedalens IF – Lunds BK @Örby IP 1
10:30, F16, Borens IK – Eskilsminne IF @ Örby IP
LUNCH
13.00, P14, Täby FK – Hittarps IK @ Västergårds IP 7
14:40, F15, Gideonsberg IF – Eskilsminne IF @Västergårds IP 5
15:30, P15, Vallens IF 1 Blå – Fortuna FF @ Västergårds IP 9
16:20, F16, IFK Örby – Onsala BK @Hedens IP 6

Läs också: Eskilscupen: Ella Fridolfsson imponerade när Herrestads AIF vann

Det är många av er som tar sig till A-slutspel imorgon och vi hoppas att ni hör av er till oss och berättar hur det går för er och när ni spelar er nästa match så att vi har möjligheten att följa er. Ni når oss enklast via bloggens Instagram-konto.

Tack för en helt magisk första dag av Eskilscupen. Vi ses imorgon!

//Rudy Alvarado

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/ungdomsfotboll
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Läs hela inlägget
Annons

Facebook

Populärt

newbody Förenade Bil Olka Sportresor Stanno Oderland Alvarado

Copyright © 2019 Alvarado Sport & Media