Västergötlands fotbollförbund bjuder nu till helgen in tränare, domare, fotbollsansvarig och fotbollsnördar som mig till Tränarsymposiet 2017 i Skövde.
Jag har besökt Tränarsymposiet en gång innan och var väldigt nöjd då. I år har man bjudit in bland annat FC Barcelonas akademichef Joan Vila, Jens T Andersson från Aarhus GF, succétränaren Roger Rönnberg från Frölunda Indians, Claes Eriksson utvecklingsansvarig i Svenska Fotbollförbundet, Klaus Thomforde från Tysklands Fotbollförbund och Torbjörn Nilsson med flera som skall föreläsa för över 1000 besökare. Tränarsymposiet pågår i två dagar, fredag och lördag med Arena Skövde som centrum.
Tränarsymposiet omfattar 35 olika programpunkter där deltagarna kan skräddarsy sin egen symposieresa över två dagar.
För att se hela programmet, klicka här: http://d01.fogis.se/svenskfotboll.se/ImageVault/Images/id_147802/scope_0/ImageVaultHandler.aspx170102141948-uq
Ser framemot två spännande dagar i Skövde och ni kommer att kunna läsa om det här på bloggen och via bloggens sociala medier.
//Rudy Alvarado
2 Comments