I fredagens första matchomgång möttes Gotland och Ångermanland på under Utvecklingslägret i Halmstad. Vi hade inte fått in så många tips på spelare i just denna match, så det var mycket spännande att se vilka som skulle göra intryck.
För att vara så tidigt på morgonen var det två väldigt pratglada lag som intog gräsplan nummer 3. Peppiga tillrop, taktiska dirigeringar och positiva inställningar under hela matchen. Otroligt härligt att höra!
Gotland tog tag i spelet direkt från start och med en kvick och teknisk offensiv, med Anton Nygren, Svante Holmbom och Philip Leal i spetsen, fixade de 1-0 efter bara några minuter. Svante blev matchens förste målskytt. Kort därpå kom Ångermanland till anfall och stressade Gotlandsmålvakten Bo Carlsson till ett rött kort. Frisparken gav Ångermanland den första riktigt farliga målchansen, då bollen gick i stolpen.
Gotlands pressande taktik stressade de vitklädda Ångermanlandsbackarna och de tvingades spela till målvakt eller bryta till inkast för att inte tappa kontrollen. Efter ytterligare ett fint samspel mellan Philip Leal och Anton Nygren löste den sistnämnde 2-0 till gotlänningarna. Och bara några minuter senare stod han för det tredje målet, precis innan paus.
Andra halvlekens gigant var Ångermanlands yttermittfältare Jesper Bergström. Trots sin storlek dominerade han på sin kant och tycktes aldrig sluta löpa. Han var lugn och trygg i sina beslut och otroligt strategisk i sitt spel.
Två annan som stack ut i kämparglödande Ångermanland var de starka, offensiva spelarna Adam Näsmark och Simon Eriksson. De vann bollar konstant och drev upp anfallen på ett utomordentligt sätt.
Ångermanland gasade på mot slutet av matchen och kom till flera vassa avslut. Bland annat genom Youssouf Sougui som dribblade sig förbi spelare på spelare men till slut stoppades av Gotlands inbytte målvakt Dennis Jacobsson, som stod för flera starka räddningar i andra halvlek. Även Gotlandsbacken Casper Ronquist och playmakern Emil Drugge Stals stod för enastående defensiva prestationer.
Det blev inga fler mål och Gotland vann relativt rättvist, med resultatet 3-0, trots den starka prestationen av Ångermanland i andra halvlek. Anton Nygren blev tvåmålsskytt.
2 Comments