Följ oss

Pojkfotboll

Video: Futsal-SM – FC Frölundas tränare Ali Fayad hälsar er välkomna

Publicerad

den

SM-Slutspelet i Futsal börjar närma sig. Den 28 februari drar det igång på Lundbystrand. Ett av lagen som är med och gör upp om SM-guldet är FC Frölunda P-15. Här nedan hittar ni ett litet meddelande från deras tränare Ali Fayad.

Här finner du deras spelschema under SM-Slutspelet och så hoppas jag att få se dig där:
http://www.futsal-sm-gbg.se/resultat/P15A.php

Ta med dig vänner, familjen och ett glatt humör. Vi skall heja fram våra lag från Göteborg till ett SM-Guld, eller hur?

//Rudy Alvarado

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/RudyAlvarado
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Pojkfotboll

Följande spelare är kallade till P17-landslaget & Elite Round

Publicerad

den

I oktober förra året så påbörjade P01-landslaget sitt kval till EMCypern. Utöver värdnationen Cypern ställdes man även mot San Marino och Polen. Dom starka prestationerna på Cypern tog laget till Elite Round i Kroatien som är den sista delen i kvalet inför EM som kommer att spelas den 4 – 20 maj i England.

Elite Round spelas den 6 -16 mars.

Läs också: Noah Alexandersson är klar för IFK Göteborg ”Det är ett väldigt bra lag jag ansluter till”

Förbundskapten Roger Franzén har tagit ut följande spelare till Elite Round i Kroatien:

Simon Andersson – HBK Elitefotboll AB
Kristoffer Westerberg – IF Brommapojkarna
Helmer Andersson – Örebro SK FK
Adam Ben Lamin – AIK FF
Yonis Hakimyasin – Djurgårdens IF FF
Samuel Ohlsson – IFK Göteborg
Teodor Stenshagen – GIF Sundsvall
Hampus Svensson – Kalmar FF
Rasmus Wikström – IFK Göteborg
Kevin Ackermann – BK Häcken

Läs också: Kevin Ackermann fick göra Allsvensk debut – bland Allsvenskans yngsta spelare genom tiderna

Noah Alexandersson – IFK Göteborg
Victor Backman – Kalmar FF
Fredrik Hammar – IF Brommapojkarna
Manasse Kusu – IFK Norrköping FK
Amel Mujanic – Malmö FF
Sylvin Mulumba Kayembe Ilolo – BKV Norrtälje
Jack Lahne – IF Brommapojkarna
Julian Larsson – AIK FF
Benjamin Nygren – IFK Göteborg
Alex Timossi Andersson – Helsingborgs IF

Läs också: Fredrik Hammar efter debuten i Superettan ”Detta är början på en lång resa”

Önskar samtliga spelare all lycka till!

//Rudy Alvarado

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/RudyAlvarado
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Läs hela inlägget

Pojkfotboll

Två talanger från Göteborg på provspel hos holländska storklubben

Publicerad

den

Talangerna Oskar Ruuska och Anton Kurochkin befinner sig sedan i söndags i Holland för att provträna med storklubben Feyenoord

Läs också: Lovande Blåvitt-talang till Chievo Verona där provspel väntar

Oskar Ruuska (född 2004) spelar till vardags för Angered MBIK som i år kommer att spela U16 Nationell och Anton Kurochkin (född 2003) tillhörde det duktiga P03-laget i IFK Göteborg som nu blivit Elit 2. Provspelet äger rum fram tills på torsdag.

Läs också: Gothia Cup: Älskade Angered, fasiken vilken vacker fotboll ni spelar

Önskar spelarna stort lycka till under sitt provspel i Holland.

//Rudy Alvarado

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/RudyAlvarado
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Läs hela inlägget

Pojkfotboll

Följande spelare har blivit kallade till P16-landslaget & Future Team

Publicerad

den

Den 6-8 mars är det dags för P16-landslaget och Future Team att samlas igen. Den här gången har förbundskapten Ulf Kristiansson tagit ut följande spelare som skall med på landslagsläger på Bosön:

Läs också: Vi vann SM-guld i Futsal 2018

Paulos Abraham – IF Brommapojkarna
Alessandro Bartoli – Örgryte IS FF
Jesper Bergström – IF Älgarna
Fredrik Borgström – IF Älgarna
Samuel Burakowsky – Malmö FF
Alper Demirol – IF Brommapojkarna
Martins Egbe – Malmö FF
Pontus Eriksson – IFK Umeå
Rasmus Forsell – Karslunds IF HFK
Adel Gharbi – Angered MBIK
Jesper Granqvist – Edsbyns IF FF
Melker Green – IFK Norrköping FK
Puri Haji – Ängelholms IFF

Läs också: Följande spelare har blivit kallade till F16-landslaget

Awil Hassan – IF Elfsborg
Tim Hausenberger – Hammarby IF FF
Max Helge – IF Elfsborg
Alvin Holmgren – Staffanstorp United FC
Zeidane Inoussa – IF Brommapojkarna
Olle Johansson – Skene IF
Adam Kailed – Helsingborgs IF
Alfred Kajlöv – Sandvikens IF
Mayckel Lahdo – Hammarby IF FF
Lucas Larsen – Helsingborgs IF
Josafat Mendes – AIK FF
Mattias Nilsson – IFK Umeå
Jacob Ondrejka – Landskrona BoIS
Ludvig Pärlenskog – Bollnäs GIF FF
Aimar Sher – Hammarby IF FF
Daniel Svensson – IF Brommapojkarna
Robin Tihi – AIK FF
August Westerholm – IF Brommapojkarna
Emil Wickman – IFK Östersund
Melker Widell – Malmö FF

Läs också: SUPERSÖNDAG: Megatalangen som försvann och återvände som ledare – ”Måste förstå att vi inte är maskiner”

Önskar samtliga spelare all lycka till!

//Rudy Alvarado

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/RudyAlvarado
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Läs hela inlägget
Annons

Facebook

Populärt

Copyright © 2018 Alvarado Sport & Media