Följ oss

Pojkfotboll

Future Cup: GAIS premiärslog Hammarby IF

Publicerad

den

Efter en tur till Heden där jag tittade lite på Örebro SK duktiga 01-grabbar så återvände jag till Öisgården där GAIS strax efter lunch skulle ställas mot Hammarby IF. En match som på förhand var väldigt oviss där man egentligen kunde säga ditt eller datt då lag som dessa  kan blanda och ge i kvalitet på försäsongscuper beroende på vilken trupp de väljer att skicka.

Bägge lagen startade matchen svagt, mycket felpass och förvånansvärt lågt tempo, GAIS var något bättre och skapade lite halvchanser när man inledningsvis sökte många bollar i djupet mot den ståtlige anfallaren Kenan Taci som enligt mig är riktigt värdefull för laget, han bidrar med riktigt mycket kraft och jag kan faktiskt se vissa likheter med en viss Ibrahimovic.
Trots försöken i djupled så Hammarby bröt gång efter annan försöken och fokuserade mestadels på en kontringsfotboll som inte gav speciellt stor utdelning mot ett kompakt gaisförsvar.

En stund in på första halvlek så började dock GAIS att förändra sitt spel, man sökte fler och fler bollar ut mot kanterna och påbörjade på så vis också ett mer tydligt kant till kant spel där man i slutändan sökte just Kenan i mitten.

I andra halvlek hade matchen ett betydligt högre tempo där det syntes tydligt att GAIS var det hungrigare laget, man gjorde rätt igenom hela matchen en riktigt bra kollektiv insats där var spelare gjorde sitt jobb för att ro i hamn denna matchen som troligen var ett måste för ett slutspel framöver i turneringen.

Matchen slutade till sist 2-0 till göteborgarnas fördel där Emin Grozdanic och Kazem Nejati stod för var sitt mål.

GAIS vann därefter även sin andra match för dagen mot Ljungskile SK där Arjanet Sumiqi (2) och Kenan Taci (1) gjorde målen. Den matchen vände man till 3-1 efter att Ljungskile tagit ledningen tidigt i den andra halvleken.

Imorgon spelar GAIS mot Skiljebo SKKviberg 1 klockan 12:00.

//Tom Andersson

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/RudyAlvarado
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Pojkfotboll

Följande spelare är kallade till P17-landslaget & Elite Round

Publicerad

den

I oktober förra året så påbörjade P01-landslaget sitt kval till EMCypern. Utöver värdnationen Cypern ställdes man även mot San Marino och Polen. Dom starka prestationerna på Cypern tog laget till Elite Round i Kroatien som är den sista delen i kvalet inför EM som kommer att spelas den 4 – 20 maj i England.

Elite Round spelas den 6 -16 mars.

Läs också: Noah Alexandersson är klar för IFK Göteborg ”Det är ett väldigt bra lag jag ansluter till”

Förbundskapten Roger Franzén har tagit ut följande spelare till Elite Round i Kroatien:

Simon Andersson – HBK Elitefotboll AB
Kristoffer Westerberg – IF Brommapojkarna
Helmer Andersson – Örebro SK FK
Adam Ben Lamin – AIK FF
Yonis Hakimyasin – Djurgårdens IF FF
Samuel Ohlsson – IFK Göteborg
Teodor Stenshagen – GIF Sundsvall
Hampus Svensson – Kalmar FF
Rasmus Wikström – IFK Göteborg
Kevin Ackermann – BK Häcken

Läs också: Kevin Ackermann fick göra Allsvensk debut – bland Allsvenskans yngsta spelare genom tiderna

Noah Alexandersson – IFK Göteborg
Victor Backman – Kalmar FF
Fredrik Hammar – IF Brommapojkarna
Manasse Kusu – IFK Norrköping FK
Amel Mujanic – Malmö FF
Sylvin Mulumba Kayembe Ilolo – BKV Norrtälje
Jack Lahne – IF Brommapojkarna
Julian Larsson – AIK FF
Benjamin Nygren – IFK Göteborg
Alex Timossi Andersson – Helsingborgs IF

Läs också: Fredrik Hammar efter debuten i Superettan ”Detta är början på en lång resa”

Önskar samtliga spelare all lycka till!

//Rudy Alvarado

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/RudyAlvarado
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Läs hela inlägget

Pojkfotboll

Två talanger från Göteborg på provspel hos holländska storklubben

Publicerad

den

Talangerna Oskar Ruuska och Anton Kurochkin befinner sig sedan i söndags i Holland för att provträna med storklubben Feyenoord

Läs också: Lovande Blåvitt-talang till Chievo Verona där provspel väntar

Oskar Ruuska (född 2004) spelar till vardags för Angered MBIK som i år kommer att spela U16 Nationell och Anton Kurochkin (född 2003) tillhörde det duktiga P03-laget i IFK Göteborg som nu blivit Elit 2. Provspelet äger rum fram tills på torsdag.

Läs också: Gothia Cup: Älskade Angered, fasiken vilken vacker fotboll ni spelar

Önskar spelarna stort lycka till under sitt provspel i Holland.

//Rudy Alvarado

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/RudyAlvarado
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Läs hela inlägget

Pojkfotboll

Följande spelare har blivit kallade till P16-landslaget & Future Team

Publicerad

den

Den 6-8 mars är det dags för P16-landslaget och Future Team att samlas igen. Den här gången har förbundskapten Ulf Kristiansson tagit ut följande spelare som skall med på landslagsläger på Bosön:

Läs också: Vi vann SM-guld i Futsal 2018

Paulos Abraham – IF Brommapojkarna
Alessandro Bartoli – Örgryte IS FF
Jesper Bergström – IF Älgarna
Fredrik Borgström – IF Älgarna
Samuel Burakowsky – Malmö FF
Alper Demirol – IF Brommapojkarna
Martins Egbe – Malmö FF
Pontus Eriksson – IFK Umeå
Rasmus Forsell – Karslunds IF HFK
Adel Gharbi – Angered MBIK
Jesper Granqvist – Edsbyns IF FF
Melker Green – IFK Norrköping FK
Puri Haji – Ängelholms IFF

Läs också: Följande spelare har blivit kallade till F16-landslaget

Awil Hassan – IF Elfsborg
Tim Hausenberger – Hammarby IF FF
Max Helge – IF Elfsborg
Alvin Holmgren – Staffanstorp United FC
Zeidane Inoussa – IF Brommapojkarna
Olle Johansson – Skene IF
Adam Kailed – Helsingborgs IF
Alfred Kajlöv – Sandvikens IF
Mayckel Lahdo – Hammarby IF FF
Lucas Larsen – Helsingborgs IF
Josafat Mendes – AIK FF
Mattias Nilsson – IFK Umeå
Jacob Ondrejka – Landskrona BoIS
Ludvig Pärlenskog – Bollnäs GIF FF
Aimar Sher – Hammarby IF FF
Daniel Svensson – IF Brommapojkarna
Robin Tihi – AIK FF
August Westerholm – IF Brommapojkarna
Emil Wickman – IFK Östersund
Melker Widell – Malmö FF

Läs också: SUPERSÖNDAG: Megatalangen som försvann och återvände som ledare – ”Måste förstå att vi inte är maskiner”

Önskar samtliga spelare all lycka till!

//Rudy Alvarado

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/RudyAlvarado
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Läs hela inlägget
Annons

Facebook

Populärt

Copyright © 2018 Alvarado Sport & Media