Följ oss

Pojkfotboll

Futsal-RM: Gunnilse IS räckte inte hela vägen trots riktigt fint spel

Publicerad

den

Idag har det ju som bekant spelats futsal på hög ungdomsnivå i Ed där både Angered FC (U15) och Gunnilse IS (U17) var i farten, skulle man lyckas vinna sin slutspelsgrupp i RM så innefattade detta också en plats till årets upplaga av Futsal-SM i Lundbystrand.

Till en början såg det riktigt bra ut för Gunnilse, man spelade finfin futsal med Idris Ahmed som spelfördelare och de drog snabbt iväg till en 2-0 ledning, men för motståndet stod i första matchen Carlstad United, ett lag som inte alls imponerade på mig utan mest krigade till sig mål under hela dagen, vilket inte är något fel i sig men det är betydligt roligare att vinna med ett fint spel.
Gunnilse tappade ledningen och Carlstad både reducerade och kvitterade innan angeredsgänget återigen tog ledningen med 3-2.
Många med mig på läktaren trodde nog att matchen var över när Gunnilse strax därpå fick en straff för att motståndet dragit på sig för många frisparkar, Idris Ahmed går fram och målvakten gör en fin parad och styr den i stolpen, strax därpå ännu en straff och denna gång i den andra stolpen. Men det var inte klart där, Gunnilse fick ännu en straff och även denna missade man genom att skjuta över. Carlstad United hittade nya krafter efter detta och kontrade in både 3-3 och 4-3 därefter spelade Gunnilse med en man extra på banan istället för målvakt och detta genererade i både 5-3 och 6-3. En jämn match som till sist skulle visa sig helt avgörande.

Som ovan skrivet så tycker jag att Gunnilse förtjänade ett bättre öde i denna match men man tog inte tillvara på sina möjligheter.

I nästa match ställdes man mot värdlaget Eds FF, en slagpåse för de flesta lagen detta år och inte minst Gunnilse som återhämtat sig snabbt och fullständigt körde över dem. Matchen slutade till sist 9-4 efter att Ed fått in lite snöpliga mål här och var.

I den sista matchen var Gunnilse tvunget att vinna för att ens ha en teoretisk chans till avancemang, motståndarna IK Oddevold försökte stå upp första minuterna men Idris och hans mannar ville annat, nästan direkt kom 1-0 och matchen slutade 6-0 i Gunnilses favör.

Problemet var bara som så att Carlstad United lyckades få med sig ett kryss i matchen mot Oddevold och därmed vann man gruppen efter att ha slagit både Gunnilse och Eds FF.

Jag tycker att Gunnilse IS gjorde en riktigt stark insats under RM men tyvärr räckte det inte hela vägen… Men lycka till i Göteborg den 27feb-1mars Carlstad United.

Tack för er fina angeredsfutsal!

// Tom Andersson

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/RudyAlvarado
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Pojkfotboll

Följande spelare är kallade till P17-landslaget & Elite Round

Publicerad

den

I oktober förra året så påbörjade P01-landslaget sitt kval till EMCypern. Utöver värdnationen Cypern ställdes man även mot San Marino och Polen. Dom starka prestationerna på Cypern tog laget till Elite Round i Kroatien som är den sista delen i kvalet inför EM som kommer att spelas den 4 – 20 maj i England.

Elite Round spelas den 6 -16 mars.

Läs också: Noah Alexandersson är klar för IFK Göteborg ”Det är ett väldigt bra lag jag ansluter till”

Förbundskapten Roger Franzén har tagit ut följande spelare till Elite Round i Kroatien:

Simon Andersson – HBK Elitefotboll AB
Kristoffer Westerberg – IF Brommapojkarna
Helmer Andersson – Örebro SK FK
Adam Ben Lamin – AIK FF
Yonis Hakimyasin – Djurgårdens IF FF
Samuel Ohlsson – IFK Göteborg
Teodor Stenshagen – GIF Sundsvall
Hampus Svensson – Kalmar FF
Rasmus Wikström – IFK Göteborg
Kevin Ackermann – BK Häcken

Läs också: Kevin Ackermann fick göra Allsvensk debut – bland Allsvenskans yngsta spelare genom tiderna

Noah Alexandersson – IFK Göteborg
Victor Backman – Kalmar FF
Fredrik Hammar – IF Brommapojkarna
Manasse Kusu – IFK Norrköping FK
Amel Mujanic – Malmö FF
Sylvin Mulumba Kayembe Ilolo – BKV Norrtälje
Jack Lahne – IF Brommapojkarna
Julian Larsson – AIK FF
Benjamin Nygren – IFK Göteborg
Alex Timossi Andersson – Helsingborgs IF

Läs också: Fredrik Hammar efter debuten i Superettan ”Detta är början på en lång resa”

Önskar samtliga spelare all lycka till!

//Rudy Alvarado

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/RudyAlvarado
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Läs hela inlägget

Pojkfotboll

Två talanger från Göteborg på provspel hos holländska storklubben

Publicerad

den

Talangerna Oskar Ruuska och Anton Kurochkin befinner sig sedan i söndags i Holland för att provträna med storklubben Feyenoord

Läs också: Lovande Blåvitt-talang till Chievo Verona där provspel väntar

Oskar Ruuska (född 2004) spelar till vardags för Angered MBIK som i år kommer att spela U16 Nationell och Anton Kurochkin (född 2003) tillhörde det duktiga P03-laget i IFK Göteborg som nu blivit Elit 2. Provspelet äger rum fram tills på torsdag.

Läs också: Gothia Cup: Älskade Angered, fasiken vilken vacker fotboll ni spelar

Önskar spelarna stort lycka till under sitt provspel i Holland.

//Rudy Alvarado

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/RudyAlvarado
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Läs hela inlägget

Pojkfotboll

Följande spelare har blivit kallade till P16-landslaget & Future Team

Publicerad

den

Den 6-8 mars är det dags för P16-landslaget och Future Team att samlas igen. Den här gången har förbundskapten Ulf Kristiansson tagit ut följande spelare som skall med på landslagsläger på Bosön:

Läs också: Vi vann SM-guld i Futsal 2018

Paulos Abraham – IF Brommapojkarna
Alessandro Bartoli – Örgryte IS FF
Jesper Bergström – IF Älgarna
Fredrik Borgström – IF Älgarna
Samuel Burakowsky – Malmö FF
Alper Demirol – IF Brommapojkarna
Martins Egbe – Malmö FF
Pontus Eriksson – IFK Umeå
Rasmus Forsell – Karslunds IF HFK
Adel Gharbi – Angered MBIK
Jesper Granqvist – Edsbyns IF FF
Melker Green – IFK Norrköping FK
Puri Haji – Ängelholms IFF

Läs också: Följande spelare har blivit kallade till F16-landslaget

Awil Hassan – IF Elfsborg
Tim Hausenberger – Hammarby IF FF
Max Helge – IF Elfsborg
Alvin Holmgren – Staffanstorp United FC
Zeidane Inoussa – IF Brommapojkarna
Olle Johansson – Skene IF
Adam Kailed – Helsingborgs IF
Alfred Kajlöv – Sandvikens IF
Mayckel Lahdo – Hammarby IF FF
Lucas Larsen – Helsingborgs IF
Josafat Mendes – AIK FF
Mattias Nilsson – IFK Umeå
Jacob Ondrejka – Landskrona BoIS
Ludvig Pärlenskog – Bollnäs GIF FF
Aimar Sher – Hammarby IF FF
Daniel Svensson – IF Brommapojkarna
Robin Tihi – AIK FF
August Westerholm – IF Brommapojkarna
Emil Wickman – IFK Östersund
Melker Widell – Malmö FF

Läs också: SUPERSÖNDAG: Megatalangen som försvann och återvände som ledare – ”Måste förstå att vi inte är maskiner”

Önskar samtliga spelare all lycka till!

//Rudy Alvarado

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/RudyAlvarado
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Läs hela inlägget
Annons

Facebook

Populärt

Copyright © 2018 Alvarado Sport & Media