Följ oss

Pojkfotboll

Angered FC och Azalea BK övertygade i Frölunda Futsal Cup

Publicerad

den

Såhär den fjärde advent och dan före dan före dan före dopparedan bjöd FC Frölunda in till en futsalturnering i Frölunda kulturhus med 8 deltagande lag.

Två grupper som på förhand såg relativt jämna ut fast med två undantag, Angered FC och Azalea BK.
Båda lagen gick felfritt igenom gruppspelet där man ställdes mot för Angered FCs del FC Frölunda 1, FC Frölunda 2 och Solväders FC. Här vann Angered samtliga matcher och hade en målskillnad på 16-0 medan Azalea fick det något svettigare och hade en del jämna matcher mot Fässberg, Avenyn FC, men den häftigaste matchen var gruppfinalen mot Hisingsbacka FC där de orange-vita vände ett 0-3 underläge till vinst 4-3 och tog sig på så vis vidare till semifinal.

Väl i semifinalen gjorde Angered FC inga misstag på vägen mot final och vann mötet mot Hisingsbacka FC med 5-1 och för Azaleas del väntade hemmaklubben FC Frölunda. En jämn kamp där Azalea till slut drog det längsta strået.

I finalen vann Angered FC tillslut efter en fartfylld futsalmatch. Angered drog snabbt ifrån till en 3-1 ledning i första halvlek för att sedan dra ifrån ytterligare, som mest ledde Afc med 6-1. Men efter ett tveksamt försvarsarbete som till viss del är förståeligt när man leder så stort, så kunde Azalea med ett gäng snabba kontringar komma ikapp till ett 6-4 läge med två minuter kvar, men närmare än så kom aldrig laget från innerstan utan Angered FC vann denna turnering välförtjänt, både spelmässigt och resultatmässigt.

Turneringens spelare måste jag nog ändå säga var Marcus Thörnqvist som var fantastisk att se i denna turnering, han bjöd på hög fart, ett bra skott och massvis med poäng. Totalt på fem matcher gjorde han 13 mål och 4 assist.
Azaleas för dagen bästa spelare var enligt mig Andrej Kampe Svanhill som blandade teknik med en grym speluppfattning.

// Tom Andersson

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/RudyAlvarado
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Pojkfotboll

Fler spelare ansluter till Örgryte IS Akademi – Måns och Vilgot klara för U17-laget

Publicerad

den

Det rör sig väldigt mycket runt om i fotbollsverige när det gäller spelare som söker sig till akademierna och en av klubbarna som gjort förändringar inför nästa säsong på både tränar- och spelarsidan är Örgryte IS.

Nu är det också klart att IK Zeniths duktiga innermittfältare Måns Olsson (född 2001) och Hovås Billdals IF mittfältare Vilgot Albèrt (född 2002) är klara för klubbens U17-lag. Måns som i många år varit en viktig mittfältsmotor i IK Zeniths duktiga pojkar födda 2001. Vilgot (på bilden) har det sista året tillhört Hovås Billdals juniorlag och var i somras även uttagen till Utvecklingslägret i Halmstad.

Läs också: Video: DM-finalen fick avgöras på straffar – Guld till Örgryte IS

Örgryte IS har under det senaste året byggt på sin akademi och kommer kommande säsong att spela i Allsvenskan med både sitt U17 och U19 lag. U17 stod för en väldigt stark insats i årets upplaga av Allsvenskan och hamnade på en imponerande femteplats som nykomlingar.

Läs också: Örgryte IS skriver kontrakt med Mohamed Said ”Han är en talang utöver det vanliga”

Skall bli kul att följa spelarna och Örgryte IS nästa säsong.

// Jonathan Enzo Arnet

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/RudyAlvarado
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Läs hela inlägget

Pojkfotboll

Följande spelare har blivit kallade till P16-landslaget

Publicerad

den

Förbundskapten Roger Franzén har tagit ut följande spelare till P16/01-landslagets läger på Bosön den 30 november till 3 december.

Läs också: Vinn ett träningsläger för hela laget

Följande spelare har blivit kallade:

Ferhan Abic IK Brage 20010611 0 0
Kevin Ackermann BK Häcken 20010524 13 2
Noah Alexandersson Västra Frölunda IF 20010930 7 0
Helmer Andersson Örebro SK FK 20010908 15 1
Nadir Ayeva Örebro SK FK 20010905 2 0
Victor Backman Kalmar FF 20010316 11 1
Adam Ben Lamin AIK FF 20010602 5 0
Felix Bennarp IF Brommapojkarna 20010401 3 0
Linus Borgström Malmö FF 20010616 0 0
Marcus Bärkroth BK Häcken 20010224 0 0
Jack Cooper Love IF Elfsborg 20011225 0 0
Isak Dahlqvist IFK Göteborg 20010925 1 0
Jesper Dickman Malmö FF 20010410 5 2
Alex Douglas Hammarby IF FF 20010817 0 0
Albin Ekström GIF Sundsvall 20010312 5 0
Kevin Fransson Örgryte IS FF 20010205 0 0
Erik Grandelius Degerfors IF 20010928 2 0
Victor Göransson Helsingborgs IF 20010428 0 0
Benjamin Hajdari Kalmar FF 20010930 2 0
Yonis Hakimyasin Djurgårdens IF FF 20010807 2 0
Isac Harrysson HBK Elitfotboll AB 20010324 7 1
Alan Hjulström AIK FF 20011220 7 0
Karl Holmer Helsingborgs IF 20010327 0 0
Philip Hällgren IK Oddevold 20010330 0 0
Kevin Jensen Landskrona BoIS 20010615 0 0
Pontus Jonsson Dalkurd FF 20010520 0 0
Yahya Kalley Malmö FF 20010320 0 0
Marcus Kanto Örebro SK FK 20010120 2 0
Manasse Kusu IFK Norrköping FK 20011222 12 0
Jacob Lackell Eskilstuna City FK 20010705 0 0
Leo Lanneborn Hammarby IF FF 20010513 2 0
Isac Larsson HBK Elitfotboll AB 20010201 0 0
Julian Larsson AIK FF 20010421 4 2
Kevin Liimatainen IF Elfsborg 20010225 0 0
Toni Lukic Jönköpings Södra IF 20010206 0 0
Daniel Miljanovic IF Elfsborg 20010411 2 2
Amel Mujanic Malmö FF 20010401 4 1
Sylvin Mulumba Kayembe Ilolo BKV Norrtälje 20010606 16 3
Benjamin Nygren IFK Göteborg 20010708 14 7
Samuel Ohlsson IFK Göteborg 20010513 11 0
Albin Palmlöv GIF Sundsvall 20011217 3 0
Niklas Persson AIK FF 20010111 3 0
Johan Rapp Malmö FF 20010208 0 0
Mohammed Ali Rubi Kweder Kristianstad FC 20010119 3 0
Tyler Sernling Örgryte IS FF 20010117 2 0
Taylor Silverholt Halmstads BK 20010404 0 0
Teodor Stenshagen GIF Sundsvall 20010211 0 0
Daniel Strandsäter Jönköpings Södra IF 20010218 0 0
Albin Sundgren Malmö FF 20010626 0 0
Hampus Svensson Kalmar FF 20010523 11 0
Noah Söderberg IF Elfsborg 20010821 0 0
Alex Timossi Andersson Helsingborgs IF 20010119 11 8
David Tongur IFK Norrköping FK 20010225 0 0
Otis Unda Toivio Hammarby IF FF 20010320 0 0
Gabriel Wallentin Halmstads BK 20010403 4 0
Oliver Verona Grönberg Genoa FC 20010428 9 0
Rasmus Wikström IFK Göteborg 20010318 12 1
Teodor Wålemark BK Häcken 20010625 4 0
Oliver Zandén IF Elfsborg 20010814 0 0
Karl Åberg IFK Luleå 20010720 0 0
Simon Andersson Halmstads BK 20010115 9 0
Joachim Imbrechts Royal Charleroi Sporting Club 20011009 0 0
Daniel Lundquist AIK FF 20010205 2 0
Jesper Royé Torstorps IF 20010518 0 0
Rasmus Walan FBK Karlstad 20010324 0 0
Kristoffer Westerberg IF Brommapojkarna 20010425 6 0

Önskar samtliga spelare all lycka till!

//Rudy Alvarado

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/RudyAlvarado
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Läs hela inlägget

Pojkfotboll

I helgen spelas Skandinaviska Mästerskapen – Blåvitt, Brommapojkarna & Elfsborg representerar Sverige

Publicerad

den

I helgen väntar massvis med bra matcher då Skandinaviska Mästerskapen kommer att äga rum i Prioritet Serneke Arena här i Göteborg. Tre lag från Danmark, tre lag från Sverige och två lag från Norge kommer göra upp om titeln i år.

Läs också: Noah Alexandersson är klar för IFK Göteborg ”Det är ett väldigt bra lag jag ansluter till”

Dom svenska lagen som kommer att delta i årets turnering är IF Brommapojkarna, IF Elfsborg och IFK Göteborg.

– Det är jätteviktigt för klubben att vi är med i år. Vi vill att våra spelare ska möta de bästa spelarna och få spela tävlingsmatcher med internationell prägel. Det är matcher man inte får så ofta. Att IFK är representerat när matcherna spelas i Göteborg är viktigt även för intresse och publik, säger IFK Göteborgs tränare Thomas Olsson till Tipselit.se

Läs också: Benjamin Nygren fyramålsskytt när IFK Göteborg tog sig till DM-final

Här finner ni gruppindelningen och spelprogrammet, hoppas att vi ses i Prioritet Serneke Arena i helgen. 

Grupper:
Grupp 1:
Midtjylland
Viking
IFK Göteborg
Brommapojkarna

Grupp 2:
Elfsborg
Stabaek
FC Köpenhamn
Esbjerg

Preliminärt spelschema:
17 nov:
13:00 Elfsborg – Esbjerg
15:00 IFK Göteborg – Viking
17:00 Stabaek – FC Köpenhamn
19:00 Midtjylland – BP

19 nov:
09:00 Viking – BP
11:00 Stabaek – Esbjerg
13:00 Elfsborg – FC Köpenhamn
15:00 Midtjylland – IFK Göteborg

Läs också: Ligacupen: Guld till IF Brommapojkarna i U19-klassen

1 dec:
13:00 Elfsborg – Stabaek
15:00 BP – IFK Göteborg
17:00 FC Köpenhamn – Esbjerg
19:00 Viking – Midtjylland

3 dec:
09.00 Match om plats 7-8
11:00 Match om plats 5-6
13:00 Match om plats 3-4
15:00 FINAL

//Rudy Alvarado

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/RudyAlvarado
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Läs hela inlägget
Annons

Facebook

Instagram

Populärt

Copyright © 2017 Alvarado Sport & Media