Följ oss

Pojkfotboll

9 spelare från Göteborg kallade till P16-landslaget

Publicerad

den

Förbundskapten Magnus Wikman har nominerat deltagarna till P16-landslaget och lägret på Bosön 9-12 mars.

Från Göteborg har följande spelare kallats: Ibrahima Bah (IFK Göteborg), Edvin Dahlqvist (IFK Göteborg), Mirad Garza (BK Häcken), Erik Gunnarsson (IFK Göteborg), Timoteo Harvey (Örgryte IS), Joel Mumbongo (Örgryte IS), Victor Olofsson (IFK Göteborg), Pontus Dahlberg (IFK Göteborg), Oscar Lansing (BK Häcken).

Här nedan finner ni listan över dom kallade spelarna:

Alexander Abrahamsson Sunnersta AIF 19990807 0 0
Anel Ahmedhodzic Malmö FF 19990326 2 0
Max Anderberg Helsingborgs IF Akademi 19990110 0 0
Hugo Andersson Malmö FF 19990101 3 0
Daniel Baban Sunnersta AIF 19990409 0 0
Ibrahima Bah IFK Göteborg 19990114 0 0
Henrik Bellman Helsingborgs IF Akademi 19990324 4 0
Teddy Bergqvist Malmö FF 19990316 4 1
Joseph Colley IF Brommapojkarna 19990413 4 0
Edvin Dahlqvist IFK Göteborg 19990614 0 0
Adrian Edqvist FK Karlskrona 19990520 0 0
Arnold Ehn Djurgårdens IF FF 19990228 4 0
Emre Erdogdu IF Brommapojkarna 19990806 0 0
Mouhamed Hassan Fahs Helsingborgs IF Akademi 19990317 0 0
Mirad Garza BK Häcken 19990214 4 0
Abel Girma Hammarby IF FF 19991107 0 0
Gabriel Gudmundsson Halmstads BK 19990429 1 0
Erik Gunnarsson IFK Göteborg 19990208 0 0
Sead Haksabanovic Halmstads BK 19990504 4 0
Timoteo Harvey Örgryte IS 19991228 0 0
Simon Hirvonen IF Brommapojkarna 19990503 2 0
Niclas Holgersson Ljungskile SK 19990626 0 0
Noel Holm Djurgårdens IF FF 19990325 0 0
Alexander Isak AIK FF 19990921 0 0
Daniel Johnsson Djurgårdens IF FF 19990206 0 0
Nermin Karic IFK Norrköping FK 19990723 0 0
Mentor Kelmendi IF Elfsborg 19990502 0 0
Felix Konstandeliasz Malmö FF 19990326 0 0
Oscar Krusnell AIK FF 19990217 4 1
Fredrik Lundqvist Västerås SK FK 19990525 0 0
Sherif Mahamud Abdi Sandvikens IF 19990209 0 0
Simon Marklund Åtvidabergs FF 19990914 0 0
Almin Masic Örebro SK FK 19990326 4 1
Joel Mumbongo Örgryte IS 19990109 0 0
Housseinn Nightingale AIK FF 19990805 2 0
Axel Norén Mjällby AIF 19990404 0 0
Victor Olofsson IFK Göteborg 19990531 0 0
Max Olsson Malmö FF 19990420 2 0
Nebiyou Perry AIK FF 19991002 0 0
Oscar Petersson Malmö FF 19990226 2 0
Michel Rosencrantz Montero IF Brommapojkarna 19990321 0 0
Samuel Rundqvist IF Elfsborg 19990514 0 0
Filip Schyberg Tidaholms GoIF 19990310 0 0
Niklas Shwenkér Fröjdholm FC Gute 19990423 0 0
Joel Sibelius Vinbergs IF 19990218 0 0
Johan Stenmark Kalmar FF 19990226 4 0
Mattias Svanberg Malmö FF 19990105 2 0
Kavin Trinh Ljungby IF 19990112 0 0
Adnan Vrana Hammarby IF FF 19990117 0 0
Raphael York Sandvikens IF 19990317 0 0
Adrian Zeka IF Elfsborg 19990310 0 0
Filip Örnblom Östers IF 19990311 2 0
Pontus Dahlberg IFK Göteborg 19990121 1 0
Harald Detlofsson Örebro SK FK 19990209 0 0
Oscar Lansing BK Häcken 19990321 0 0
Malte Påhlsson IS Halmia 19990602 1 0
Tim Rönning Hudiksvalls Förenade FF 19990215 1 0

Vi önskar alla spelarna all lycka till!

//Rudy Alvarado

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/RudyAlvarado
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Pojkfotboll

I helgen spelas Skandinaviska Mästerskapen – Blåvitt, Brommapojkarna & Elfsborg representerar Sverige

Publicerad

den

I helgen väntar massvis med bra matcher då Skandinaviska Mästerskapen kommer att äga rum i Prioritet Serneke Arena här i Göteborg. Tre lag från Danmark, tre lag från Sverige och två lag från Norge kommer göra upp om titeln i år.

Läs också: Noah Alexandersson är klar för IFK Göteborg ”Det är ett väldigt bra lag jag ansluter till”

Dom svenska lagen som kommer att delta i årets turnering är IF Brommapojkarna, IF Elfsborg och IFK Göteborg.

– Det är jätteviktigt för klubben att vi är med i år. Vi vill att våra spelare ska möta de bästa spelarna och få spela tävlingsmatcher med internationell prägel. Det är matcher man inte får så ofta. Att IFK är representerat när matcherna spelas i Göteborg är viktigt även för intresse och publik, säger IFK Göteborgs tränare Thomas Olsson till Tipselit.se

Läs också: Benjamin Nygren fyramålsskytt när IFK Göteborg tog sig till DM-final

Här finner ni gruppindelningen och spelprogrammet, hoppas att vi ses i Prioritet Serneke Arena i helgen. 

Grupper:
Grupp 1:
Midtjylland
Viking
IFK Göteborg
Brommapojkarna

Grupp 2:
Elfsborg
Stabaek
FC Köpenhamn
Esbjerg

Preliminärt spelschema:
17 nov:
13:00 Elfsborg – Esbjerg
15:00 IFK Göteborg – Viking
17:00 Stabaek – FC Köpenhamn
19:00 Midtjylland – BP

19 nov:
09:00 Viking – BP
11:00 Stabaek – Esbjerg
13:00 Elfsborg – FC Köpenhamn
15:00 Midtjylland – IFK Göteborg

Läs också: Ligacupen: Guld till IF Brommapojkarna i U19-klassen

1 dec:
13:00 Elfsborg – Stabaek
15:00 BP – IFK Göteborg
17:00 FC Köpenhamn – Esbjerg
19:00 Viking – Midtjylland

3 dec:
09.00 Match om plats 7-8
11:00 Match om plats 5-6
13:00 Match om plats 3-4
15:00 FINAL

//Rudy Alvarado

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/RudyAlvarado
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Läs hela inlägget

Pojkfotboll

Stort intresse för BK Häckens Akademi – över 150 spelare anmälda till provträningarna

Publicerad

den

Som ni kan läsa i rubriken så är det ett stort intresse för BK Häckens akademi när man häromdagen öppnade anmälan till provträningar (spelare födda 2000-2002) med akademin.

Läs också: BK Häckens Akademi bjuder in till provspel ”Det är första gången på flera år som vi gör detta”

Nu har man valt att stänga anmälan då det har kommit in över 150 anmälningar från spelare som vill testa med BK Häcken.

– Vi hade inte väntat oss ett sådant gensvar, vi trodde på max 30 till 40 spelare säger Tomas Andersson, akademichef i BK Häcken.

Läs också: Följande spelare är kallade till P15-landslaget & landslagslägret på Bosön

Tanken från början var att ha provträningen under en dag men nu har man blivit tvungna att dela upp det på två gånger. Måndagen den 20 november kommer dom spelarna som har anmält sig och är födda 2002 att träna och måndagen den 27 november kommer dom spelarna som har anmält sig och är födda 2000-2001 att träna. Båda träningarna kommer att äga rum på Gothia Park Academy.

Har du några tips till spelarna som har anmält sig?
– Kom förberedda och ombytta samt se det som en erfarenhet. Vi kommer givetvis följa upp de spelare vi känner är intressanta. Vi kommer inte att kunna ta emot spelare som kommer till träningarna och som inte har anmält sig via vår hemsida tidigare.

Läs också: Vinn ett träningsläger för hela laget

– Vi har som förhoppning att samtliga spelare skall gå härifrån med ett positivt minne av BK Häcken säger Tomas Andersson avslutningsvis.

Vi på Ungdomsfotboll.se önskar samtliga spelare all lycka till!

//Rudy Alvarado

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/RudyAlvarado
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Läs hela inlägget

Pojkfotboll

Följande spelare är kallade till P15-landslaget & landslagslägret på Bosön

Publicerad

den

Förbundskapten Christofer Augustsson har tagit ut följande trupp till P15-landslaget och det landslagslägret som väntar på Bosön den 27-30 november.

Följ gärna Ungdomsfotboll.se på Instagram

Följande spelare är uttagna:

Hugo Claesson – Degersfors IF Ungdom
Oliver Nnonyelu Dovin – Hammarby IF FF
Filip Jörgensen – Villareal FC
Karam Khiri – Landskrona BoIS
Otto Lindell – IFK Norrköping FK
Alexander Westberg – IF Brommapojkarna

Läs också: Den naturlige ledaren David Ngoma: ”Sprider energi både på och utanför plan”

Johannes Abdulahad – IF Elfsborg
Mustafe Ismail Ahmed – Sunnanå SK
Hussein Ali – Malmö FF
Joel Andersson Segerlind – Örebro SK FK
Melvin Appelberg – Jönköping Södra IF
Noah Appelberg – Jönköping Södra IF
Anthony Bakic – Jönköping Södra IF
Douglas Bengtsson – BK Sport
Hugo Bergman – Alviks IK
Helmer Bergström . GIF Sundsvall
Nils Bertilsson – Varbergs BoIS FC
Melvin Bälter – IFK Göteborg
Jesper Carström – GIF Sundsvall
Dennis Collander – Skiljebo SK
David Edvardsson – Grebbestads IF
Noah Eile – Malmö FF
Emmanuel Ekong – IF Brommapojkarna
Anthony Elanga – Manchester United FC
Sebastian Forsberg – Örebro SK

Läs också: Grattis Hammarby IF till guldet i Varberg Elit Cup 2016

Kofi Fosuhene Asare – Hammarby IF FF
Hampus Gegö – IS Halmia
Armin Gigovic – Helsingborgs IF
Teo Grönborg – Hammarby IF FF
Kasper Harletun . Helsinborgs IF
Gray Hoffman – Ljusdals IF
Edward Holmén – BK Häcken
Nemanja Jankovic – BK Häcken
Isak Jansson – Skene IK
Kourosh Kadijani – IFK Norrköping FK
Fio Karlsson – Skiljebo SK
Lucas Kåhed – Säffle FF
Karl Landsten – BK Häcken
Alex Larsson – BK Häcken
Lucas Lima – IFK Norrköping FK
Elias Lotfi – BK Häcken

Läs också: Otto Wallentin om Elfsborgskontraktet: ”Kan spela mer avslappnat nu”

Ornel Makindu – IF Elfsborg
Hugo Moldin – IFK Göteborg
Sebastian Nanasi – Kristianstad FC
David Ngoma – Hisingsbacka FC
Aleksander Nilsson – Malmö FF
Anton Nygren – FC Gute
Tim Prica – Malmö FF
Melker Roslin – BK Höllviken
Jakob Rylander – Västerås SK
Erion Sadiku – Varbergs BoIS FC
Robin Safari – AIK FF
Anthonio Sanjairag – Djurgårdes IF FF
Riad Shehu – FK Karlskrona
Melvin Sjöland – Laholms FK
Elion Spahija – Kalmar FF
Tom Strannegård – AIK FF
Robin Sundgren – AIK FF
Axel Svalling – Kalmar FF
Hassan Taheri – Kalmar FF
August Tellander – Melleruds IF
Oscar Uddenäs – Malmö FF
Otto Vallentin – Smålandstenars GOIF
Jonathan Westerberg – IF Brommapojkarna
Viktor Widell – Nossebro IF
William Wästfelt – Örgryte IS

Önskar samtliga spelare all lycka till!

//Rudy Alvarado

Följ bloggen på sociala medier:

Facebook: Facebook.com/ungdomsfotboll.se
Instagram: Instagram.com/ungdomsfotboll.se
Twitter: Twitter.com/RudyAlvarado
Youtube: Youtube.com/c/UngdomsfotbollSE
Följ även bevakningen via hashtagen: #ungdomsfotboll


Läs hela inlägget
Annons

Facebook

Instagram

Populärt

Copyright © 2017 Alvarado Sport & Media